Poljska: UNMIK kriv za povrede policajaca
Poljska je za ranjavanje 28 svojih policajaca 17. marta u Kosovskoj Mitrovici okrivila UN, a šefu UNMIK Joakimu Rikeru poslala oštru notu u kojoj traži da o upotrebi sile protiv demonstranata u ekstremnim situacijama odlučuje komandant jedinice na terenu.
Poljsko Ministarstvo unutrašnjih poslova i administracije podnelo je poslanicima poljskog parlamenta izveštaj o incidentu u Kosovskoj Mitrovici, u kojem je optužilo UNMIK za veliku grešku zato što je u akciju oslobađanja suda kreneo baš na godišnjicu nasilja nad Srbima na Kosovu.
"(Akcija je izvedena) na godišnjicu etničkog čišćenja Srba i tačno mesec dana nakon što je proglašena nezavisnost Kosova. To je bitno povećalo verovatnoću da će eskalirati nasilje među demonstrantima", citira iz izveštaja poljski list "Đenjik".
Druga greška je, po oceni tog izveštaja, bila činjenica da je UNMIK kasnio u odluci da protiv demonstranata primeni i silu i pozove u pomoć vojnike Kfora.
"Da su policajci dobili ranije dozvolu da upotrebe oružje (sa gumenim mecima) nasilje među demonstrantima ne bi toliko eskaliralo", kazao je poslanicima zamenik ministra unutrašnjih poslova Adam Rapacki i dodao da su poljski policajci i posle toga upotrebili samo granate sa suzavcem i ispalili ih oko 800.
Poljska nota misiji UN na Kosovu je i reakcija na to što su zvaničnici UNMIK-a čitavih pola sata većali da li da dozvole policajcima upotrebu oružja ili je potrebno da zovu u pomoć Kfor.
"Odluka o upotrebi sile treba da bude u rukama komandanta jedinice koji je neposredno na terenu", stoji u noti Poljske Rikeru, a kako piše "Gazeta viborča" zvanična Varšava oštro je kritikovala "bednu koordinaciju akcije i saradnju UNMIK-a sa Kforom".
Poljski ministar unutrašnjih poslova Gžegož Shetina zatražio je od šefa UNMIK-a hitnu detaljnu istragu celog incidenta i reakcije UNMIK-a u Kosovskoj Mitrovici, kao i da se Srbima odgovornim za ranjavanje poljskih policajaca i smrt ukrajinskog, sudi kao za teroristički napad.
"U toku tih nereda poginuo je ukrajinski policajac, a ostali su bili u neposrednoj životnoj opasnosti jer su im demonstranti bacali pod noge granate", objasnio je taj zahtev Shetina.
Poljska ne namerava da povlači svojih 115 policajaca i 10 eksperta iz UNMIK-ove policije, a niko od lakše povređenih policajaca nije želeo ni da se vrati bar na lečenje u domovinu.
"Možda bi ipak trebalo dok se stvari malo ne stabilizuju da u takve akcije idu samo vojnici Kfora", kazao je poslanicima zamenik ministra unutrašnjih poslova Rapacki.
(Beta)