ODLUKA PREDSEDNIKA SAD «RUTINSKA»
BEOGRAD , 20. marta (Tanjug) - Odluka predsednika SAD Džordža Buša da dozvoli izvoz oružja iz SAD na Kosovo je «rutinska» i ne predstavlja nameru SAD da naoružaju Kosovo, rečeno je danas Tanjugu u američkoj ambasadi u Beogradu.
«Ovo je rutinska odluka koju su Sjedinjene Države donele ne samo za Kosovo već (prethodno) i za Srbiju, druge zemlje na Balkanu kao i većinu zemalja u svetu» izjavila je nacionalnoj agenciji predstavnica za štampu američke ambasade Rajan Haris.
Predsednik SAD Buš potpisao je danas Predsedničku odluku koja Kosovo kvalifikuje kao «primaoca odbrambenih artikala i odbrambenih usluga" prema Planu 503 Zakona o pomoći inostranstvu iz 1961. godine i članu 3 Zakona o kontroli izvoza oružja, objašnjeno je iz američke ambasade.
To, prema rečima Harisove, podrazumeva da predsednik smatra da će pomenuta vojna pomoć "ojačati bezbednost Sjedinjenih Država i promovisati svetski mir".
Ona je rekla da je prerano navoditi koje će vrste "artikala i usluga" biti obezbeđene po toj odluci, jer«svaki zahtev u tom smislu treba da potekne od kosovske vlade i prođe obiman proces procenjivanja».
«Ova odluka bi recimo mogla da se odnosi na snabdevanje ličnim (individualnim) laganim naoružanjem», rekla je Harisova i naglasila da "to ne uključuje opremu koja bi bila adekvatna za ofanzivnu silu».
Na Balkanu su u okviru pomenutog programa dosada obezbeđivani medicinska oprema, kamioni, mali brodovi, oprema za deminiranje, oprema za borbu protiv požara i slično, dodala je ona.
«Na primer, posle velikih poplava Dunava u aprilu 2005. godine, SAD su obezbedile Srbiji vojne kamione koji pružaju humanitarnu pomoć» rekla je predstavnica američke ambasade.
«Izjave zvaničnika Srbije koji ovu odluku karakterišu kao nameru SAD da "naoruža Kosovo" su potpuno netačne", naglasila je ona.
Predsednik Vlade Srbije Vojislav Koštunica izjavio je da odluka američkog predsednika Buša da naoružava Kosovo predstavlja "novi, duboko pogrešan korak SAD posle protivpravnog priznanja jednostrane nezavisnosti".
"Na Kosovu i Metohiji već ima previše oružja i umesto što dodatno naoružavaju Albance, bilo bi preko potrebno da se Amerika vrati poštovanju međunarodnog prava i Povelje UN. Ne treba za Kosovo novo oružje već novi pregovori, rekao je Koštunica.
On je napomenuo da odluka o slanju američkog naoružanja samo potvrđuje da se radi o opasnom planu stvaranja prve NATO države na svetu.
Harisova je istakla da je po Ahtisarijevom planu, koji je osnov za kosovsku nadgledanu nezavisnost, a koji SAD podržavaju, Kosovu dozvoljeno da ima samo lako naoružane bezbednosne snage, koje broje 2.500 članova, kao i 800 rezervista.
"Ovo je otprilike jednako jednoj desetini vojske Srbije» naglasila je ona napominjući da će kosovska bezbednosna služba biti pod nadzorom NATO, pod njegovom supervizijom i obukom.
«Ahtisarijev plan ne dozvoljava stvaranje ofanzivne sile.Ahtisarijev plan takođe ne dozvoljava kosovskoj vladi da jednostrano osniva svoje sopstvene bezbednosne snage» rekla je američka predstavnica.
Snabdevanje Kosova "odbrambenim artiklima i odbrambenim uslugama" razmatraće se od slučaja do slučaja, uz poštovanje kriterijuma utvrđenih u postojećoj politici transfera konvencionalnog naoružanja, i u skladu sa ograničenjima Ahtisarijevog plana, precizirala je ona.
Predstavnica američke ambasade je rekla, da će, što se SAD tiče, obezbeđivanje «odbrambenih artikala» i pružanje «odbrambenih usluga» Kosovu «ojačati bezbednost Sjedinjenih Država i promovisati svetski mir i stabilnost na više načina».
To će, navela je Harisova, poboljšati bezbednosne odnose SAD i Kosova, podržati cilj unapređenja bezbednosti i stabilnosti čitavog Balkana, i poboljšati kapacitet Kosova za učešće u aktivnostima očuvanja mira, borbi protiv terorizma i učestvovanja u otklanjanju humanitarnih kriznih situacija.
(Kraj)
Tanjug