Čurkin: UN da ne žuri sa upotrebom sile Ruski šef diplomatije Sergej Lavrov upozorio islamske zemlje da ne podležu iskušenju da priznaju Kosovo i Metohiju
Specijalno za „Politiku”
Moskva, 18. marta – Pred polazak u posetu Bliskom istoku ruski ministar inostranih poslova Sergej Lavrov u intervjuu „Rosijskoj gazeti” upozorio je islamske zemlje da ne podležu iskušenju da priznaju Kosovo.
„Hteo bih da upozorim da se ne podleže iskušenju i pozivima koji se čuju iz nearapskih i neislamskih zemalja, ali su upućeni upravo islamskim zemljama, da pokažu islamsku solidarnost i priznaju Kosovo. Jer situacija na Kosovu je najjasniji primer etničkog separatizma”, rekao je Lavrov.
Na pitanje šta može da se uradi da bi se minimizirale posledice nezakonitog jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova koje će osetiti ceo svet, ruski ministar je rekao:
„Taj presedan je već odjeknuo u mnogim regionima. Ima osnove da se pretpostavi da se sve to ne događa slučajno. Van svake sumnje, došlo je do grubog narušavanja međunarodnog prava. Nije slučajno što mnogi, među kojima su i islamske zemlje, ne nameravaju da priznaju nezavisnost Kosova.
Kako se s tim boriti?” – pita se Lavrov i odgovara:
„Boriti se može samo pravnim metodama. Objašnjavajući svu dvoličnost te situacije, svu njenu opasnost za međunarodne odnose s nepredvidivim posledicama. Na Kosovu se nastavljaju pokušaji da se ljudi silom nateraju da žive u državi koja je nezakonito stvorena.”
Lavrov je podsetio da su posle jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova „počeli neredi i u drugim regionima sveta”. On je dodao da smatra da je nemoralno podsticati separatističke tendencije.
„Vi vidite šta se dešava u autonomnom rejonu Kine, Tibet, kako tamo deluju separatisti. Evo i Albanci u Makedoniji već traže takav stepen autonomije koji je očigledan korak na putu ka nezavisnosti. Pa i ono što se događa u drugim delovima sveta omogućava nam da pretpostavimo da se sada vidi samo početak krajnje eksplozivnog procesa. Svi oni koji idu tim putem ne treba da traže da se pokazuje bilo islamska bilo evroatlantska solidarnost. Oni ipak moraju da misle o svojoj odgovornosti.”
Lavrov je zaključio da je u rešavanju gorućih svetskih probleme najveća odgovornost velikih zemalja.
„Što je veća zemlja, što je ona ozbiljnija, to veću odgovornost ima. Funkcija razjašnjenja te odgovornosti u ovom trenutku sigurno je najvažnija. Mi se trudimo da učinimo takve napore.”
Situaciju na Kosovu komentarisao je danas i predstavnik Rusije u Ujedinjenim nacijama Vitalij Čurkin. On je izjavio da se situacija sa zauzimanjem zgrade suda u Kosovskoj Mitrovici mogla rešiti putem pregovora.
„U datoj situaciji postojala je mogućnost da se pregovara i da se dato pitanje reši bez korišćenja sile”, naglasio je on dodavši da neophodnost organizacije napada na zgradu suda izaziva niz pitanja.
„Pošto je parlament u Prištini proglasio nezavisnost, niko nije napao zgradu parlamenta, mada je samoproglašenje nezavisnosti bilo ozbiljno narušavanje Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti OUN”, istakao je Čurkin pozvavši misiju OUN da pokaže obazrivost i uzdržanost i da ne žuri sa upotrebom sile.
Vitalij Čurkin je podsetio da je delegacija Rusije podnela Savetu bezbednosti predlog predsedničke izjave u kojoj se predlaže da se razradi „putna karta” za rešavanje kosovskog problema. Ona treba da dovede Beograd i Prištinu do obostrano prihvatljivog rešenja statusa pokrajine.
„Predlog Rusije nalazi se na stolu Saveta bezbednosti”, zaključio je Čurkin dodavši da je jutros o tom projektu razgovarano na sastanku eksperata članova Saveta.