NAKON što je Kosovo u nedjelju proglasilo svoju nezavisnost, mnogi inozemni ekonomski stručnjaci izrazili su svoju zabrinutost zbog loše ekonomske situacije koja vlada ondje. Kosovsku ekonomiju su tako proglasili "klinički mrtvom" te naglasili kako Kosovo preživljava zahvaljujući međunarodnoj pomoći.
Nezaposlenost u novonastaloj europskoj državi tako doseže gotovo 50 posto, većina radnog stanovništva je neobrazovana, prosječna mjesečna plaća je oko 220 američkih dolara, prometna povezanost je vrlo loša, a prometne infrastrukture gotovo da i nema. Sve to su samo neki od razloga zbog kojih stručnjaci dovode u pitanje održivost Kosova kao nezavisne države, uz napomenu kako je još od vremena Jugoslavije, Kosovo ekonomski najnerazvijenije područje bivše republike te kako su posljednjih godina privredne aktivnosti potpuno zamrle.
Dimitris Papadimitriou, stručnjak za europske studije sa sveučilišta u Manchesteru, za BBC je, komentirajući može li u takvim okolnostima Kosovo preživjeti oslanjajući se na vlastitu ekonomiju, rekao: "Kosovska ekonomija je trenutno u vrlo lošem stanju. Može se čak reći da je praktički klinički mrtva i da preživljava najvećim dijelom zahvaljujući međunarodnoj pomoći i zahvaljujući novcu kojeg na Kosovo šalju Albanci iz dijaspore". Papadimitriou je rekao i kako je godišnji bruto nacionalni dohodak na Kosovu manji od tisuću dolara te kako skoro 40 posto stanovnika živi ispod granice siromaštva.
Stranci kao "infuzija" mrtvom gospodarstvuKoliko je strana pomoć važna za preživljavanje Kosova pokazuje i činjenica da je međunarodna zajednica na Kosovo u posljednjih devet godina poslala više od dvije milijarde dolara pomoći, no, taj novac je većinom otišao u ruke stranaca koji ondje rade. Papadimitriou je rekao i kako upravo na strane radnike otpada skoro 10 posto bruto nacionalnog dohotka, što bi, kada stranci jednom odu sa Kosova, moglo izazvati ogromne posljedice za lokalnu ekonomiju, jer upravo oni iznajmljuju stanove i kuće te zbog visokih plaća troše dosta novca.
"Rudarstvo i poljoprivreda će biti glavne privredne grane koje će uticati na razvoj. Problem je, međutim, što se malo financijskih aktivnosti prijavljuje, odnosno to što se ne ubiru porezi", rekao je Papadimitriou
vijesti.net