Bez cenzure
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bez cenzure

Forum za slobodu reči
 
PrijemPrijem  PortalliPortalli  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  Pristupi  

 

 Fićekima na Titov grob

Ići dole 
AutorPoruka
Gost
Gost




Fićekima na Titov grob Empty
PočaljiNaslov: Fićekima na Titov grob   Fićekima na Titov grob EmptyČet 07 Feb 2008, 20:07

Fićom na hodočašće Titu
Fićekima na Titov grob 0457007.17
FOTO: Duje Klarić /Cropix
Skupina jugonostalgičara odlučila je ove godine povodom Titovog 113. rođendana posjetiti njegov rodni kraj i njegov grob u Beogradu te za tu prigodu 'regrutirati' odred pionira.

Baš kao za vrijeme Jugoslavije, pedesetak nostalgičara krenut će 25. svibnja na hodočašće kojim će obilježiti 116. rođendan Josipa Broza Tita.

Slovenac Boštjan Troha i njegovi prijatelji iz zemalja bivše države prvo će posjetiti Titovo rodno mjesto Kumrovec, potom će se uputiti na njegov grob u Beogradu, a na put će krenuti svatko u svome fići, najpopularnijem automobilu iz vremena kojeg se prisjećaju s velikom nostalgijom, piše Slobodna Dalmacija.

Troha će angažirati i nekoliko desetaka djece koja će biti odjevena u pionire, mahat će jugoslavenskim zastava i pljeskati nakon govora koji će održati Titov imitator.

''Nedostaje mi Jugoslavija. Nismo imali ništa, a opet smo imali sve. Susjedi su jedni drugima pekli kolače, imali smo svog vođu kojem smo vjerovali. Sjećam se da je moja mama plakala kada je Tito umro. Imao sam tek pet godina, ali sam znao da će se svijet promijeniti'', kazao je 33-godišnji slovenski poduzetnik Troha koji kod kuće čuva pravu malu kolekciju predmeta iz vremena Jugoslavije, među kojima su, primjerice, Titov portret, šivača mašina, i bočica Cockte stara punih 50 godina.

Priču o skupini neobičnih hodočasnika prenio je čak i New York Times čijeg je novinara uvelike zaintrigirao fenomen jugonostalgije.

''Sociolozi kažu da ovo održava sveprisutni trend na Balkanu poznatiji kao jugonostalgija, gdje mladi i stari žale za prošlošću dok se svakodnevno bore s ostavštinom krvavih ratova i lošom ekonomskom situacijom. Njihova realnost je prilično sumorna s obzirom na to da žive u mini državama koje je svijet, izgleda, zaboravio'', piše New York Times.

Kao primjere izražene jugonostalgije kulturolozi navode i činjenice da je gotovo tisuću mladih Slovenaca 2008. godinu dočekalo u Beogradu, te da su Hrvati prošle godine na Eurosongu glasovali upravo za srpsku predstavnicu.

Prema pisanju New York Timesa, posebno iznenađuje broj jugonostalgičara u Sloveniji, državi koja se prva odcijepila od Jugoslavije i koja je danas najprosperitetnija od svih zemalja nekadašnje države, prenosi Slobodna Dalmacija.
net.hr
Nazad na vrh Ići dole
 
Fićekima na Titov grob
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Titov vlak
» Otkriveni grob Isusa

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Bez cenzure :: ...OPŠTI FORUM... :: Sve i svašta-
Skoči na: