Bez cenzure
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bez cenzure

Forum za slobodu reči
 
PrijemPrijem  PortalliPortalli  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  Pristupi  

 

 Postoji li tajna dugovečnosti patrijarha pravoslavnih crkava

Ići dole 
AutorPoruka
Lauda
Prijatelj foruma
Lauda


Broj poruka : 10774
Datum upisa : 03.11.2006

Postoji li tajna dugovečnosti patrijarha pravoslavnih crkava Empty
PočaljiNaslov: Postoji li tajna dugovečnosti patrijarha pravoslavnih crkava   Postoji li tajna dugovečnosti patrijarha pravoslavnih crkava EmptyNed 31 Dec 2006, 23:38

Postoji li tajna dugovečnosti patrijarha pravoslavnih crkava u svetu

Naš patrijarh je ideal vizantijskog monaha
Dugovečnost je Božji dar i nagrada, sve nam biva po Božjoj volji. Apostol Pavle kaže: „Što se mene lično tiče, ja bih voleo odmah da umrem, da nisam tu, da se preselim u večnost, ali zbog ove crkve Gospod me još drži, Bog najbolje zna zašto“, kaže u razgovoru za „Blic“ protojerej dr Radomir Popović, profesor opšte istorije hrišćanske crkve na Bogoslovskom fakultetu u Beogradu.

Među najstarijim pravoslavnim crkvenim poglavarima je i Njegova svetost patrijarh srpski gospodin Pavle, koji je rođen 11. septembra 1914. godine. Bugarski patrijarh Maksim rođen je 29. oktobra iste godine, a rumunski Teokrist mlađi je svega godinu dana od njih dvojice. Sva trojica i dalje uspešno vode svoje crkve.

- Prošle godine je etiopski patrijarh umro u 104. godini. Uglavnom je reč o ljudima koji su pre svega monasi, kaluđeri, koji vode veoma umeren lični život. Našli su svoju meru i u postu, molitvi, podvigu, spavanju i u radu. Primer našeg patrijarha je enciklopedijski, tipičan primer čoveka koji je našao meru u svemu. Dakle, imamo jednog autentičnog vizantijskog monaha iz rane vizantijske epohe, koji je naš savremenik. To je zaista retko naći u svetu, i to se može osetiti i u načinu na koji poglavari drugih crkava respektuju patrijarha Pavla. Mi ispred sebe imamo hrišćanina koji je upravo to što jeste - ni manje ni više. Naše vreme daje svece i grešnike isto tako kao što je u ranoj crkvi. U svakom vremenu je moguće bez ostatka i bez rezerve biti savršeni hrišćanin - kaže protojerej Popović.

Funkcija patrijarha je, kao i funkcija episkopa i pravoslavnoj crkvi - doživotna. Ipak, ima kanona koji „nerado govore o njihovom penzionisanju“, kada zbog bolesti nisu u mogućnosti da obavljaju funkciju. Kao primer naš sagovornik navodi teško bolesnog patrijarha Germana, za čijeg je života još bio izabran patrijarh Pavle.

- Već više od hiljadu godina praksa je da se patrijarsi biraju od postojećih episkopa. Izbor patrijarha je stvar izbornog sabora episkopa, bira se većinom glasova. Glasanje u saboru episkopa je tajno. Kod nas je praksa da se od tri kandidata koji dobiju najviše glasova žrebom izvlači jedno ime i taj je patrijarh. Ta praksa je prisutna i u ostalim pravoslavnim crkvama - kaže protojerej Popović.

I vernici biraju patrijarha
U crkvi su mogući i drugačiji načini izbora patrijarha, kao što su sporazum, dogovor u saboru, javno glasanje ili aklamacija, ako je reč o kandidatu koji je neosporan za sve članove sabora.

Postoje slučajevi i kada u izboru patrijarha učestvuju i vernici, kao što je to slučaj u Rumuniji:

- U Rumunskoj pravoslavnoj crkvi koja je posle Ruske pravoslavne crkve po broju vernika najveća u pravoslavnom svetu, u izboru patrijarha učestvuju na poseban način ne samo episkopi već i sveštenici, monasi i obični vernici. Po njihovom crkvenom ustavu, koji važi i danas, u svakoj eparhiji na nivou parohija bira se po nekoliko vernika, koji su laici, a koji ulaze u izborni sabor. Kad se bira patrijarh u Bukureštu, oni učestvuju u izboru. To je ostatak ispravne i stare prakse gde su u izboru sveštenika u parohiji učestvovali vernici. Ima primera gde je neko izabran za episkopa, u nekoj eparhiji, ličnost koja je potpuno nepoznata vernicima i oni su ga vraćali. To je razumljivo, jer ne može neko biti nametnut za episkopa u oblasti ili gradu, a da ne poznaje kraj, ljude, i ne može da obavlja dužnost.

Osim u načinu izbora patrijarha, u pravoslavnim crkvama postoje razlike i u sprovođenju posta, koji je prisutan još od nastanka crkve.

- Kod nas je post vezan samo za hranu, i kada govorimo o postu, mislimo samo na tanjir i hranu, što nije prava i celovita dimenzija posta. Post je jedno uzdržavanje u svakom vidu, kako kaže Zlatousti: „Kad postiš da posti tvoje oko, uho, ruka, noga, stomak, da posti tvoja želja i prohtevi“ - to je celoviti post. Mi obično post laički svodimo na neku vrstu dijetalne hrane, da nema mesa i mlečnih proizvoda - objašnjava sagovornik „Blica“.


Kako treba da se posti
Od regije do regije i post se razlikuje. Mediteranci izbegavaju da jedu meso i mlečne proizvode, dok je post za narode koji žive severnije za nijansu drugačiji.

- Stav crkve o postu je veoma trezven i razuman. Ako gospodarimo stomakom, glavom, mislima, znači da gospodarimo celokupnom svojom ličnošću, i to je cilj posta. Savlađivanje strasti u nama, naših prohteva i fizičko i duhovno čišćenje, koje treba da bude jedinstveno. Post je plod vere i to čini post nečim drugim od sprovođenja dijete - kaže protojerej dr Popović.

On napominje da je naša crkva zahvaljujući uticaju velikog broja manastira - Žiče, Studenice, Hilandara - u narodu sačuvala visoko poštovanje posta koje je čak rigoroznije nego kod Grka i Rusa.

- Treba imati i ne samo jaku veru nego i život po veri. U jevanđelju Hrist kaže: „Neće svako ko govori, nego ko čini“. Mogu svi da govore, ali je malo onih koji tvore - kaže protojerej Radomir Popović.
Nazad na vrh Ići dole
https://bezcenzure.forumsr.net
Lauda
Prijatelj foruma
Lauda


Broj poruka : 10774
Datum upisa : 03.11.2006

Postoji li tajna dugovečnosti patrijarha pravoslavnih crkava Empty
PočaljiNaslov: Re: Postoji li tajna dugovečnosti patrijarha pravoslavnih crkava   Postoji li tajna dugovečnosti patrijarha pravoslavnih crkava EmptyNed 31 Dec 2006, 23:38

Vaseljenski patrijarh Vartolomej I
Rođen je 1940. godine na turskom ostrvu Imbrosu. Svetovno ime mu je Demetrios Arhontonis. Osnovnu školu je završio u rodnom mestu, a srednju u Istanbulu. Potom upisuje teologiju u Halkiju, koju završava za najvišim ocenama 1961. i uzima ime Vartolomej. Od kada je izabran 1991. nastavlja rad svojih prethodnika na obnovi dijaloga sa katoličkom crkvom, muslimanima i Jevrejima. Veliki je borac za zaštitu prirodne sredine zbog čega je dobio nadimak „zeleni patrijarh“.

Ruski patrijarh Aleksij II
Rođen je u Talinu 1929. godine. Svetovno ime mu je Aleksej Mikailovič Ridiger. Obrazovao se u Lenjingradu, 1950. je zaređen, a tri godine kasnije je završio teološku akademiju. Uprkos godinama, vodi aktivan sveštenički život. Putuje blindiranim automobilom i nalazi se pod zaštitom Federalne službe bezbednosti. Patrijarh Aleksij II je navodno bio agent KGB-a tokom komunističke ere. U dokumentima koji su objavljeni 1999. šifrovano ime mu je bilo Drozdov. Crkva tvrdi da su ti dokumenti falsifikovani.

Rumunski patrijarh Teokrist I
Rođen je 1915. godine kao deseto dete u porodici od jedanaestoro dece. Svetovno ime mu je Toader Arapašu. Postao je monah 6. avgusta 1935, a pet godina kasnije je započeo studije teologije na univerzitetu u Bukureštu. Kada je 1986. izabran za patrijarha, blisko je sarađivao sa komunističkim vlastima. Nakon revolucije 1989, podnosi ostavku i sklanja se u manastir. Na poziv predsednika Jona Ilieskua vraća se u Bukurešt. Štampa u Rumuniji ga je šesto optuživala za saradnju sa zloglasnom Sekuritateom.

Bugarski patrijarh Maksim
Rođen je 1914. godine u planinskom selu Orešak. Svetovno ime mu je Marin Minkov. Studirao je bogosloviju na Univerzitetu u Sofiji. Zaredio se 1941. i služio je u brojnim crkvama i manastirima. Uprkos lošem odnosu diktatora Todora Živkova prema crkvi, uspeo je da dobije i podršku Politbiroa kako bi bio izabran za patrijarha 4. jula 1971. Pre dve godine otkriveno je da je sarađivao sa komunistima i to dovodi do protesta velikog dela sveštenstva. Ipak, patrijarh uspeva da zadrži kontrolu u eparhijama.

Srpski patrijarh Pavle
Patrijarh srpski Pavle, najstariji patrijarh u pravoslavlju, rođen je 11. septembra 1914. u slavonskom selu Kučanci kao Gojko Stojčević. Kao dečak bio je slabašnog zdravlja. Rodnu Slavoniju napušta 1941. godine, kada mu je ubijen drag prijatelj, sveštenik, i dolazi u Beograd. Da bi preživeo, radio je na građevinama i dokovima. Patrijarh i danas, sa pune 92 godine služi liturgije. Ruski patrijarh Aleksej jednom je rekao da Srbi imaju sveca u svom patrijarhu. Patrijarh Pavle ne slavi svoj dan rođenja.

Ignjatije IV patrijarh Antiohije
Rođen je 1921. godine u selu Mardej, nedaleko od grada Hama u Siriji, u pravoslavnoj arapskoj porodici. Odlazi u Pariz 1945. gde završava ugledni Teološki institut Sveti Sergej. Po povratku na Bliski istok, u Libanu osnova Teološki fakultet gde je godinama bio dekan. Antiohijski patrijarh je treći u hijerarhiji u pravoslavnom svetu, posle patrijarha iz Konstantinopolja i Aleksandrije. Tokom svog mandata crkvu je držao podalje od političkih sukoba koji su česti na Bliskom istoku.

Teofil III jerusalimski patrijarh
Rođen je u Grčkoj 1952. godine. Izabran je jednoglasno za 141. jerusalimskog patrijarha 22. avgusta 2005. Kritičari Teofila Trećeg optužuju za favorizovanje izraelske strane u sukobu s Palestincima. On se nekoliko puta uz posredstvo jakog grčkog lobija sastao i sa Džordžom Tenetom, bivšim direktorom CIA. Teofil Treći se nedavno sastao i sa Kondolozom Rajs, državnim sekretarom SAD, na njen zahtev prilikom posete Izraelu. Studirao je teologiju u Atini, a doktorirao je u Londonu.

Teodor II aleksandrijski patrijarh
Rođen je 1954. godine na grčkom ostrvu Kritu, gde je i završio osnovnu školu. Svetovno ime mu je Nikolas Horeftakis. Srednju školu je završio u Atini, a diplomirao je teologiju na Univerzitetu Aristotel u Solunu. Studirao je još i istoriju umetnosti, književnost i filozofiju u Odesi. Teodor Drugi je poznat po izgradnji crkava, bolnica i škola u mnogim afričkim zemljama. Izabran je za patrijarha 2004. posle smrti patrijarha Patra Sedmog, koji je poginuo prilikom pada helikoptera u Egejsko more.

Ilija II gruzijski patrijarh
Rođen je 1933. godine u Vladikavkazu, Severna Osetija. Svetovno ime mu je Irakli Gudušauri-Šiolašvili. Vodi poreklo od nekadašnje kraljevske dinastije. Školovao se u Moskvi i Gruziji. Izabran je za patrijarha 1977. Tokom osamdesetih je započeo reformu Gruzijske pravoslavne crkve koja je bila pod uticajem sovjetske ideologije. Poslednjih dana Sovjetskog Saveza aktivno je učestvovao u protestima. Tokom rusko-gruziskog sukoba pozivao je na mirno rešenje.
Nazad na vrh Ići dole
https://bezcenzure.forumsr.net
 
Postoji li tajna dugovečnosti patrijarha pravoslavnih crkava
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» 6. maj - Djurdjevdan kod pravoslavnih
» Zanimljivosti

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Bez cenzure :: ...DRUŠTVO... :: Religija-
Skoči na: