Bez cenzure
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bez cenzure

Forum za slobodu reči
 
PrijemPrijem  PortalliPortalli  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  Pristupi  

 

 Na današnji dan - 22. JANUAR

Ići dole 
AutorPoruka
Lauda
Prijatelj foruma
Lauda


Broj poruka : 10774
Datum upisa : 03.11.2006

Na današnji dan - 22. JANUAR Empty
PočaljiNaslov: Na današnji dan - 22. JANUAR   Na današnji dan - 22. JANUAR EmptyUto 22 Jan 2008, 11:46

Na današnji dan - 22. JANUAR
RTS

1440 - Rođen Ivan III Vasiljević, veliki knez moskovski, aod 1462. i 'svih Rusa', nakon što je ujedinio veliki broj kneževina.

1517 - Vojska turskog sultana Selima I potukla u bici kod Rajdanije blizu Kaira memelučke snage i sedam dana potom ušla u Kairo, priključivši Egipat Otomanskom carstvu.

1729 - Rođen nemački pisac, kritičar i teoretičar umetnosti Gothold Efraim Lesing.

1771 - Španija ustupila Foklandska ostrva Velikoj Britaniji.

1775 - Rođen francuski fizičar i matematičar Andre Mari Amper, osnivač elektrodinamike.

1788 - Rođen je engleski pisac Džordz Gordon Bajron, najistaknutiji pesnik romantizma i jedna od najpopularnijih ličnosti svoga vremena.

1808 - Portugalski kralj Žoao VI pobegao pred Napoleonovim trupama, zajedno s kraljevskom porodicom, u Brazil i premestio dvor iz Lisabona u Rio de Žaneiro.

1840 - Prvi britanski doseljenici stigli na Novi Zeland.

1863 - U delu Poljske koji je na osnovu odluke Bečkog kongresa1814-15. priključen Rusiji izbio je ustanak pod vođstvom 'stranke crvenih' Jaroslava Dombrovskog.

1894 - Umro pesnik Vojislav Ilić, koji se smatra osnivačem moderne srpske lirike i tvorcem verističkog izraza.

1901 - Umrla britanska kraljica Viktorija.

1905 - Carske trupe pucale u Petrogradu na demonstrante, uglavnom radnike, koji su u maršu krenuli na carski Zimski dvorac, zahtevajući demokratske slobode, kraj rata s Japanom i uspostavljanje ustavotvorne skupštine.

1917 - Umro srpski arhitekta Jovan Ilkić, koji je znatno uticao na razvoj arhitekture u Srbiji u prvoj polovini 20. veka.

1941 - Italijanske snage u Drugom svetskom ratu kapitulirale u Tobruku pred britanskom Osmom armijom posle 11 dana opsade.

1944 - Počelo iskrcavanje savezničkih snaga kod Ancija u Italiji u Drugom svetskom ratu.

1973 - U udesu jordanskog 'Boinga 707' s muslimanskim hodočasnicima na povratku iz Meke, koji se u plamenu srušio na aerodromu u nigerijskom gradu Kano, poginulo je 176 ljudi.

1973 - Umro bivši predsednik SAD Lindon Bejnz Džonson.

1980 - Sovjetski disident fizičar Andrej Saharov, dobitnik Nobelove nagrade za mir 1975. uhapšen je, oduzete su mu počasti i proteran je
iz Moskve u Gorki.

1993 - Nakon godinu dana relativnog mira, ponovo se rasplamsao rat u Hrvatskoj kada su hrvatske snage napale krajiške Srbe u zonama pod
zaštitom UN. Predsednik Republike Srpske Krajine Goran Hadžić proglasio je ratno stanje i zatražio pomoć SR Jugoslavije, a u Srbiji je počela prisilna mobilizacija srpskih izbeglica iz Hrvatske. Paravojne formacije Željka Ražnatovića Arkana i kapetana Dragana iz
Srbije stigle su na hrvatsko ratište.

1995 - U samoubilačkoj bombaškoj akciji palestinskog teroriste u Izraelu poginulo 19 i ranjeno oko 60 ljudi, među kojima je bio
veći broj izraelskih vojnika koji su na autobuskoj stanici čekali prevoz.

1998 - Američki vojnici iz sastava Sfora uhapsili u Bijeljini Gorana Jelisića optuženog za ratne zločine počinjene na području
Brčkog 1992.

2001 - SR Jugoslavija dobila status specijalnog gosta u Savetu Evrope, kao znak podrške demokratskim promenama u zemlji nakon odlaska s vlasti Slobodana Miloševića u oktobru 2000.

2002 - Bosna i Hercegovina postala punopravni član Parlamentarne skupštine Saveta Evrope.

2002 - Na dvodnevnoj međunarodnoj donatorskoj konferenciji za obnovu Avganistana održanoj u Tokiju obećana je pomoć od 4,5 milijarde
dolara.

2004 - Vaseljenski patrijarh Vartolomej, duhovni vođa pravoslavne crkve, posetio je Kubu, gde je otvorio prvu pravoslavnu crkvu, izgrađenu od revolucije 1959. godine.

2004 - Umro Bili Mej [87], čuveni američki muzički aranžer, koji je tokom šest decenija duge karijere aranžirao pesme Frenka Sinatre i Neta Kinga Kola.
Nazad na vrh Ići dole
https://bezcenzure.forumsr.net
Lauda
Prijatelj foruma
Lauda


Broj poruka : 10774
Datum upisa : 03.11.2006

Na današnji dan - 22. JANUAR Empty
PočaljiNaslov: Re: Na današnji dan - 22. JANUAR   Na današnji dan - 22. JANUAR EmptyČet 22 Jan 2009, 13:28

2008-Umro je Milenko Zablaćanski, veliki srpski glumac, režiser i scenarista Umro je Milenko Zablaćanski, veliki srpski glumac, režiser i scenarista. Glumio je u dosta gledanih pozorišnih predstava, televizijskih serija i filmova. Diplomirao je na Fakultetu dramske umetnosti u Beogradu. Bio je oženjen balerinom i koreografom Snežanom Vesković sa kojom je imao dvoje dece. Neke od njegovih poznatijih uloga bile su u predstavama: „Trajkovići“, „Heroji“, „Lutka sa naslovne strane“ i „Kabare“.


Milenko Zablacanski


Na sceni komičar, u životu veliki depresivac

Glumca Milenka Zablaćanskog publika uglavnom zna iz domaćih TV serija - “Srećnih ljudi” i “Porodično blago”, a ovih dana gledamo ga i u seriji “Stižu dolari”. Član je Pozorišta na Terazijama u kome tumači brojne uloge i zasmejava publiku u predstavama “Ljubinko i Desanka”, “Jubilej”, “Briljantin”, “Lutka sa naslovne strane”. Protagonista je i “karakternih” rola u “Gospođici Juliji”, “Neprijatelju naroda”, a nije mu stran ni kabare. O novoj ulozi Neše Ljutića iz serije “Stižu dolari” kaže:
Milenko Zablaćanski: Neša je sredovečan porodični čovek i, prema viđenju pisca, pomalo gubitnik. Nonšalantan je i stoički trpi sve probleme koji ga snalaze, počev od žene, porodice, komšiluka, prijatelja, vlasti... Da budem iskren, već su mi dosadile uloge večitih studenata, muvatora, mladića koji jure za devojkama i smatram da je došlo vreme da tumačim likove koji odgovaraju mojim godinama. Takav je upravo gazda Neša iz “Dolara...” Završili smo snimanje prvog ciklusa, a na leto nas očekuje nastavak.
Vi ste ipak više pozorišni glumac...
Milenko Zablaćanski: Ja sam član Pozorišta na Terazijama i shodno mojim godinama biram repertoar u kome mogu da se iskažem i pokažem svoje kvalitete. Zbog godina me ima manje u kultnim predstavama matičnog teatra, ali to ne znači da stagniram. Igram i u ostalim pozorištima. Srećom, ja sam od onih glumaca koji svoje
predstave igraju pred prepunom salom. Shvatio sam da mi je dovoljno da mesečno odigram osam predstava i zbog toga sam odlučio da bar u naredne dve godine ne započinjem ni jedan novi projekat.
Najmanje se pojavljujete na filmu. Zbog čega? Zovu li vas reditelji ili ste vi probirljivi?
Milenko Zablaćanski: Dobijao sam ponude, ali mi se nisu dopale. Onda sam odlučio da neke stvari proguram sam, pa sam režirao nekoliko predstava, ali i kratki film “Čovek i časovnik”. Potom sam uradio
adaptacije tekstova Siniše Pavića i Aleksandra Popovića. Za mene je najvažnije da budem umetnik koji radi za narod. Posebno sam počastvovan kada me ta ista publika nagradi, kao što je bio slučaj za ulogu u Strindbergovoj “Gospođici Juliji”. Ponekad neko i pomisli da sam svaštar, jer uporedo igram, pišem i režiram, ali to je samo želja za kompletiranjem moje ličnosti.
Uspevate da uravljate, dakle, svojim životom?
Milenko Zablaćanski: Apsolutno. Velika mi je želja da napišem sopstvenu priču, koja bi se razlikovala od svih dosadašnjih koje sam imao prilike da pročitam.
Oni koji vas poznaju kažu da ste privatno veoma ozbiljan čovek. Je li to istina?
Milenko Zablaćanski: Poput svih ravničara i ja sam veliki depresivac. Valjda je to svojstveno nama, koji smo rođeni u “ravnom” Bogatiću. Davno sam shvatio da je grad velika iluzija za adolescente i veoma nezdrava za život uopšte. Sa druge strane on poseduje sopstvenu poeziju, koja je ponekad okrnjena na uštrb čoveka.
Možemo li očekivati da ćete ponovo sarađivati sa suprugom Snežanom, koja je koreograf?
Milenko Zablaćanski: Nas dvoje smo stalno zajedno. Radili smo u predstavama “Trajkovići...”, “Lutka sa naslovne strane”, “Jubilej”, “Ljubinko i Desanka”, a prvi zajednički projekat nam je bio “Poslednja nit”. Naravno da ćemo i dalje raditi zajedno, jer nas dvoje činimo malu porodičnu radionicu.
Nazad na vrh Ići dole
https://bezcenzure.forumsr.net
 
Na današnji dan - 22. JANUAR
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Bez cenzure :: ...DRUŠTVO... :: Vremeplov-
Skoči na: