Bez cenzure
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bez cenzure

Forum za slobodu reči
 
PrijemPrijem  PortalliPortalli  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  Pristupi  

 

 Bogojavljenje, praznik Hristovog krštenja

Ići dole 
AutorPoruka
deki
Moderator
Moderator
deki


Broj poruka : 405
Datum upisa : 29.11.2006

Bogojavljenje, praznik Hristovog krštenja Empty
PočaljiNaslov: Bogojavljenje, praznik Hristovog krštenja   Bogojavljenje, praznik Hristovog krštenja EmptySub 19 Jan 2008, 15:18

Bogojavljenje, praznik Hristovog krštenja Bkrstenjehristovo01wt0

Srpska pravoslavna crkva u subotu slavi Bogojavljenje, praznik krštenja Isusa Hrista kojim je počela njegova misija i propovedanje hrišćanske vere.

Prema predanju, Isusa Hrista je na reci Jordanu krstio Jovan Krstitelj, koji je ljude krštvao pripremajući ih tako za dolazak Mesije.

Predanje kaže da je Jovan prepoznao Mesiju u Isusu koji je došao na Jordan da se krsti, a jevanđelisti su zapisali njegove reči "Ti treba mene da krstiš, a ti dolaziš meni".

Bogojavljenje je jedan od najvećih hrišćanskih praznika jer se smatra da su se u trenutku krštenja prvi put zajedno pojavili Otac, Sin i Duh Sveti, čime je prvi put objavljena tajna Svete Trojice koji su postali simbol vere.

Duh Sveti je u obliku svetlosnog goluba, kako je zapisano, sleteo je na glavu Sina Božjeg, a potom su se nebesa otvorila i čuo se glas Boga Oca: "Ovo je sin moj ljubezni koji je po mojoj volji".

Praznovanje Bogojavljenja podseća hrišćane da misija Sina Božjeg nije počela njegovim rođenjem već krštenjem, jer je do 30. godine Isus živeo običnim životom drvodelje, sa majkom i pravednim Josifom.

Praznik Bogojavljenja naziva se još i Prosvećenjem jer nas "događaj na Jordanu prosvećuje, ukazujući nam na Boga kao Trojicu jednobitnu".

Isus Hristos je živeo još tri godine posle krštenja, ispunivši svoju misiju iskupljenja ljudskog roda od praroditeljskog greha.

Na ovaj praznik, "crveno slovo" u bogoslužbenom kalendaru SPC, u hramovima se osveštava bogojavljenska vodica koja se smatra lekovitom i zaštitom od nečistih sila. Bogojavljenska voda čuva se u kućama do sledećeg velikog vodoosvećenja.

Na praznik Bogojavljenja, prema našem narodnom običaju, vernici izmenjuju pozdrave - "Bog se javi" i "Vaistinu se javi".

Naredni dan crkva je posvetila svetom Jovanu Krstitelju ili Preteči, jer je on najavio misiju Spasitelja.
Nazad na vrh Ići dole
 
Bogojavljenje, praznik Hristovog krštenja
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Bez cenzure :: ...DRUŠTVO... :: Religija-
Skoči na: