SKUPINA istraživača s Oregonskog državnog sveučilišta i Oregonskog sveučilišta za zdravstvo i znanost je nedavno nad ovnovima provodila pokuse u svrhu testiranja tehnologije koja bi jednog dana mogla iskorijeniti homoseksualce među ljudskom populacijom.
Profesor Charles Roselli, biolog koji vodi pokuse, bio je zaintrigiran činjenicom da je jedan od deset ovnova u svijetu skloniji jahati druge ovnove nego ovce. Njegov istraživački tim je, proučavajući mozgove "mužoljubnih" ovnova, uspio locirati hormone koji su odgovorni za to.
Roselli je nakon toga u glave ovnova-homoseksualce stavio posebne senzore kako bi pratio razinu hormona, te naknadno posebnim injekcijama hormona "postigao značajan uspjeh" u promjeni ponašanja ovnova, koji su se ostavili drugih mužjaka i počeli zanimati za ovce.
Na Rosellijev istraživački rad se obrušila PETA, organizacija za prava životinja, nazvavši je "besmislenim pokoljem, vrijeđanjem ljudskog dostojanstva i ogromnim rasipanjem novca".
Međutim, PETA-ine kritike su došle tek nakon što je novo istraživanje izazvalo daleko veću uznemirenost među pripadnicima homoseksualne zajednice u svijetu.
Martina Navratilova, bivša teniska zvijezda i jedna od najpoznatijih lezbijki na svijetu, je tako izjavila da ovce imaju pravo biti homoseksualci, te se zapitala kako u 2006. godini jedno ugledno sveučilište može vršiti tako "homofobne i okrutne pokuse".
Pete Thatchell, jedan od vodećih britanskih gay aktivista, je pokuse usporedio s radom nacista u Njemačkoj 1940-ih i izrazio bojazan da bi "homofobni režimi" mogli koristiti te tehnike u svrhu mijenjanja seksualne orijentacije svojih "nepoćudnih" podanika.
Michael Baily, profesor neurologije sa Sveučilišta Northwestern u Chicagu, pak, tvrdi da bi postupak kojeg razvija Rosellijev tim u budućnosti mogao postati složeno bioetičko pitanje s obzirom da bi omogućio roditeljima da detektiraju, odnosno određuju seksualnu orijentaciju svoje djece.
Ukoliko se ispostavi da većina roditelja preferira da im djeca budu heteroseksualna, taj bi postupak kroz nekoliko generacija mogao dovesti do drastičnog smanjenja broja ili čak iskorjenjivanja homoseksualaca u svjetskoj populaciji.
Roselli je u izjavi za medije branio svoj postupak, ustvrdivši da se prava priroda seksualnosti, odnosno eventualni biološki faktor za određivanje seksualne orijentacije nije ozbiljno istraživao "iz političkih razloga".
Roselli priznaje da njegovo istraživanje dodiruje cijeli niz "osjetljivih pitanja", ali odbacuje tvrdnju da je motivirano homofobiju. To je, između ostalog, argumentirao anketama temeljem kojih osobe uvjerene u biološku podlogu homoseksualnosti pokazuju daleko više snošljivosti i razumijevanja prema istospolnim osoba od onih koji su uvjereni da je riječ o naučenom "životnom stilu".
-----------------------------------------------