General Jurij Balujevski, šef ruskog Generalštaba upozorava na opasnost od američkih antiraketa u PoljskojMoguć slučajni nuklearni rat!Amerikanci tvrde da im je protivraketni štit u Poljskoj potreban radi odbrane od iranskih raketa. Rizik je u tome što Pentagon možda neće imati vremena da Moskvu obavesti o svojim potezima, jer će se raditi o sekunadama, pa naš „štit“ može lansiranje američke antirakete detektovati kao balističku raketu usmerenu prema Rusiji. I mi bismo u tom slučaju imali sekunde na raspolaganju - kaže general BalujevskiProšle nedelje je došlo do (ne)očekivanog obrta u vojno-geopolitičkom trileru sa razmeštanjem američkih protivraketnih sistema u istočnoj Evropi. Takvog da je šef ruskog Generalštaba, general Jurij Balujevski, javno upozorio Pentagon i Belu kuću da bi korišćenje protivraketa sa poljske teritorije moglo izazvati i pravi-pravcati nuklearni rat!
Doduše, slučajni nuklearni rat. U intervjuu sa novinarom moskovskog TV-kanala Vesti Sergejom Briljovom, Balujevski je pojasnio svoje strepnje. Problem je, kako je naglasio, u tome što bi ruska protivraketna i protivvazdušna odbrana u nekom momentu poletanje američke antirakete-presretača sa teritorije Poljske mogle „doživeti“ kao lansiranje neprijateljskog projektila usmerenog prema Rusiji.
Ovakvu više nego uznemiravajuću mogućnost, Balujevski je izložio sledećim rečima.
- Čisto tehnički gledano, naš PRO i PVO sistem će odmah odreagovati na svako moguće lansiranje iranskih projektila prema budućim američkim antiraketama u Poljskoj. Odmah će „izračunati“ i signalizirati da se radi o raketi lansiranoj sa iranske teritorije, sa ukazivanjem na moguću zonu udara. Sve reakcije će biti on-lajn: u toku leta lansiranog projektila. Isti slučaj će biti i sa eventualnim lansiranjima američkih antiraketa iz Poljske kojima budu pokušavali da unište iranske rakete još u letu. Problem može biti u tome što će Amerikanci za sve na raspolaganju imati bukvalno sekunde, pa neće imati vremena da Moskvu blagovremeno obaveste da se spremaju da ruše tu protivraketu. A naši sistemi za odgovor na takve situacije su automatizovani i isprogramirani da reaguju takođe on-lajn. Svi koji se iole razumeju u ovo što govorim, dobro znaju koliko je ponekad teško zaustaviti jednom pokrenuti mehanizam...
Drugim rečima, Balujevski je prilično otvoreno upozorio Vašington: da će postojati uslovi da ruski PRO sistem američku antiraketu u uslovima takvog vojnog cajtnota detektuje kao raketu koja leti prema ruskoj teritoriji. Faktički - kao početak američkog napada na Rusiju!
- Postoji realna opasnost da naš „kontraštit“ takav američki projektil klasifikuje kao balistički projektil (uperen protiv Rusije). Ne verujem ipak da Amerikanci neće voditi računa o mogućim realnim rizicima za obe strane. Ne verujem da neće biti kooperativni i da će poći na prekid saradnje, izgovarajući se problemima vezanim za naše zamrzavanje Sporazuma o konvencionalnim snagama u Evropi. Jer, imamo više nego dovoljno zajedničkih problema - terorizam, trgovina drogom, ilegalna trgovina oružjem, proliferacija oružja za masovno uništenje...
Balujevski je, u nastavku, objasnio da Rusija trenutno nijednu zemlju ne tretira kao neprijateljsku, ali je precizirao da se takve zemlje mogu pojaviti u budućnosti i da njegova zemlja zato mora da bude spremna za sve.
- Ne bih rekao, dodao je, da trenutno postoje specifične države koje bismo imali razloga da tretiramo kao neprijateljske zemlje sa čijih teritorija dolaze direktne pretnje Rusiji. Danas u tom smislu možemo da govorimo samo o potencijalnim vojnim pretnjama. To su pretnje koje se pomaljaju. Imam u vidu baltičke države koje nisu vezane odredbama Sporazuma o konvencionalnim snagama u Evropi, a sada su članice NATO pakta. Ovo omogućava nekontrolisano povećanje oružanih snaga na njihovim teritorijama. I to se upravo i dešava - uprkos miroljubivim izjavama!
Radi se, podvukao je general Balujevski, o razvoju tuđe vojne infrastrukture neposredno duž granica Rusije.
- Radi se, zapravo, još i o čistom apsurdu: jer Sporazum o konvencionalnim snagama u Evropi baltičke države - Litvu, Letoniju i Estoniju - do dana današnjeg tretira kao deo Baltičkog vojnog okruga SSSR! Svedoci smo realnog upumpavanja naoružanja u ovu sivu zonu i poboljšavanja njihove vojne infrastrukture. A zbog čega? Na ovo nema jasnih odgovora i to je ono što zabrinjava, pogotovo u kombinaciji sa američkim protivraketnim štitom u Poljskoj i Češkoj - upozorio je načelnik Generalštaba ruske armije.