Bez cenzure
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bez cenzure

Forum za slobodu reči
 
PrijemPrijem  PortalliPortalli  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  Pristupi  

 

 Spasojeva tranzicija

Ići dole 
AutorPoruka
Lauda
Prijatelj foruma
Lauda


Broj poruka : 10774
Datum upisa : 03.11.2006

Spasojeva tranzicija Empty
PočaljiNaslov: Spasojeva tranzicija   Spasojeva tranzicija EmptySre 26 Dec 2007, 03:13

SPASOJEVA TRANZICIJA


Pošto je izgubio posao, radnik invalid Spasoje Krsmanović se propio, uništio porodicu i završio na neuropsihijatriji milanovačke bolnice



GORNJI MILANOVAC - Već sedam meseci, na odeljenju neuropsihijatrije milanovačke bolnice, lekari pokušavaju da od alkoholizma izleče Spasoja Krsmanovića (44), bivšeg radnika FAD (Fabrike automobilskih delova), koji tvrdi „da mu bolest nije od Boga, ni iz obesti, već od tranzicije i svega onoga što ga je snašlo nakon privatizacije preduzeća“.
- Bio sam jedan od najboljih radnika na presi teškoj preko 250 tona. Ali, 30. marta 1987. godine, zbog neispavanosti, presa mi je otkinula levu ruku, i od tada sam invalid. Ruka mi je ostala na presi! Više nisam mogao da radim za mašinom, ali mi je tadašnje rukovodstvo omogućilo da se osećam korisnim. Dobio sam posao portira i radnika zaduženog za podelu HTZ opreme, i taj sam posao obavljao veoma savesno - priča Spasoje.
Kaže da mu je bilo dobro do pre godinu dana, kada je objavljeno da je FAD privatizovan, i kada je počelo da se šuška o otkazima.
- Nisam ni pomislio da će me novi vlasnici proglasiti tehnološkim viškom i poslati na Z avod za zapošljavanje. Bio sam duboko ubeđen da će imati na umu da mi je ruka ostala na presi u preduzeću, koje sam doživljavao kao svoju drugu kuću. Međutim, bio sam među prvima na spisku viška radnika kojima je isplaćena otpremnina od stotinak hiljada dinara, i kojima je rečeno da se snalaze jer se na njih više ne računa. Tada se oko mene sve srušilo, jer su mi u FAD ostali i ruka i srce - ističe nesrećni čovek.
Spasoje je bio ogorčen zbog gesta novih vlasnika i kolega „koji su se stavili u službu poslušnika novog gazde“. Nije znao šta dalje da radi.
- Izabrao sam najgore! Počeo sam da pijem, a s pićem su stigli i drugi problemi - rasturio sam porodicu, oronuo sam kao čovek, i završio na neuropsihijatriji, gde se nalazim već sedam meseci - ističe Spasoje Krsmanović, na kojem je, umesto odela portira, već sedam meseci bolnička pidžama.
U bolnici ga povremeno posećuje jedino brat Aca i dvojica sinova, koji ga se, i pored mnogih problema koje im je pravio u pijanstvu, nisu odrekli.
NISAM SE ZA OVO BORIO!
Aca Krsmanović, Spasojev brat, ističe da je bio jedan od prvih koji su 5. oktobra krenuli da ruše Miloševićev sistem. Ali, danas razočarano konstatuje da je nova još gora.
- Bio sam za promene, ali ne i za to da radnici ostaju bez posla i da završavaju u „ludarama“. Moj brat je bio čestit i dobar radnik, koji nije mogao da preboli to što ga je odbacilo preduzeće koje mu je bilo sve. Naravno da ga ne opravdavam što je izlaz tražio u piću, i zbog toga završio na neuropsihijatriji, ali bilo je i primera u tom preduzeću da su radnici izvršili samoubistvo u fabričkim halama - kaže Aca Krsmanović, koji tvrdi da njegovog brata za sedam meseci lečenja nije posetio niko od bivšeg rukovodstva, kolega, sindikalnih rukovodilaca...
Nazad na vrh Ići dole
https://bezcenzure.forumsr.net
 
Spasojeva tranzicija
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Bez cenzure :: ...OPŠTI FORUM... :: Ljudi i događaji-
Skoči na: