Inflacija u 2008. blizu 10 odsto
Guverner Narodne banke Srbije Radovan Jelašić ocenio je u ponedeljak da će u 2008. godini biti teško održati projektovanu inflaciju od šest odsto i da će ona biti "skoro dvocifrena". Na guvernerovo upozorenje reagovao je ministar finansija Mirko Cvetković koji tvrdi da je namera Vlade da sledeće godine ne dozvoli inflatorne pritiske.
Jelašić je za B92 kazao da Srbija u 2008. godinu ulazi sa 'jako negativnim izgledom' po pitanju inflacije, odnosno sa skoro dvocifrenom inflacijom umesto projektovanih 6,5 odsto rasta cena u 2007. godini. Ovogodišnja inflacija za prvih 11 meseci je iznosila 8,8 odsto.
"To će biti svojevrstan test za vladu kojim će se proveriti da li je spremna da bude restriktivnija po pitanju povećanja nekih cena. NBS će sa druge strane uraditi sve kako bi sačuvala stabilnost cena", naglasio je guverner.
Prema njegovim rečima, negativan uticaj na inflaciju imaće i poskupljenja koja su odložena za 2008. godinu, kao što je povećanje cene struje, izdašnost države pred predsedničke i lokalne izbore, ali i kriza na svetskim tržištima.
Jelašić je ponovio da je glavna zamerka NBS na budžet za 2008. godinu ta što je vlada odstupila od Memoranduma za sledeću godinu, koji je usvojen u julu i predvidjao je mnogo restriktivniju fiskalnu politiku.
"Zbog toga će NBS morati da pooštri monetarnu politiku, a to će značiti skuplje kredite", kazao je on.
On je u intervjuu Televiziji B92 najavio da će NBS sa deviznim rezervama od 14,5 milijardi do blizu 15milijardi dolara preduzeti sve da uticaji eventualnih političkih potresa na monetarna kretanja budu minimalni.
Jelašić je ocenio da politička nestabilnost koja bi mogla biti izazvana rešavanjem pitanja statusa Kosova na kratak rok neće imati negativne posledice po ekonomiju u Srbiji, ali da bi u slučaju da potraje nekoliko meseci ili duže, takvo stanje moglo da se odrazi i na ekonomski sistem.
Ministar finansija Mirko Cvetković medjutim navodi da je namera Vlade da sledeće godine ne dozvoli inflatorne pritiske, kada je u pitanju javna potrošnja, kao što to nije dozvolila ni ove godine.
"Što se inflacije tiče, to je stvar budućnosti, ali naša je namera da u meri u kojoj utiče javna potrošnja ne stvaramo inflatorne pritiske kao što nismo ni ove godine", rekao je Cvetković novinarima u parlamentu.
Cvetković je kazao da je "teško reći ko je odgovoran što budžet već nije usvojen" ali je takodje istakao da će, ako se to desi do kraja nedelje, "svi zaboraviti da li je usvojen 15. ili 19. decembra".
(agencije/MONDO)