Blic: Arktik za pet godina bez leda
Severni pol u potpunosti bez leda - ovu neverovatnu sliku najverovatnije ćemo videti već u leto 2012. ili 2013. godine, nekoliko decenija ranije nego što su to do sada govorila najpesimističnija predvidjanja stručnjaka. Nova istraživanja naučnika NASA pomerila su tako ranija očekivanja da bi zbog efekta staklene bašte led sa krajnjeg severa Zemlje mogao nestati do 2040. godine. To znači da se globalno otopljavanje drastično ubrzava i da je prešlo opasnu prekretnicu, piše "Blic".
Džej Zvali, stručnjak za klimu u NASA, ističe da je Arktik kao "kanarinac u rudniku uglja".
"Sada je, kao znak klimatskog otpoljavanja, kanarinac crkao. Vreme je da se izvlačimo iz rudnika", slikovito objašnjava Zvali.
Naučnici još ne znaju da li ovogodišnje rekordno topljenje Arktika pokazuje trajniju tendenciju ili ulazi u novi klimatski ciklus. Satelitske informacije pokazuju da se samo na Grenlandu otopilo 19 milijardi tona leda više od ranije prognozirane količine.
Mnogi ne shvataju da promene na Arktiku, nastale usled preterane emisije štetnih gasova poput ugljen-dioksida, i te kako utiču na klimatske promene širom sveta. Tako bi kretanja vodenih i vazdušnih struja sa Arktika moglo doneti mnogo više padavina u jednim, a razorne suše u drugim oblastima. Posebno je značajan Grenland, čija je površina mahom pokrivena ledom. Kad bi se potpuno istopio, za šta su naučnici mislili da će se desiti za nekoliko vekova, a ne decenija, nivo svetskog okeana porastao bi za 6,7 metara.
Džejms Hensen iz NASA, koga često zovu kumom globalnog otopljavanja, smatra da svet još nije prešao tačku iza koje nema povratka.
"Još možemo da popravimo stvari, ali to će zahtevati brzi zaokret", kaže naučnik.
Apelima stručnjaka pridružio se i generalni sekretar UN Ban Ki Mun, koji je na klimatskom samitu na Baliju pozvao učesnike da do 2008. sklope novi sporazum o klimi. Ban je ocenio da su klimatske promene "moralni izazov naše generacije".
UN nastoje da se sporazum postigne do kraja 2009. da bi parlamenti zemalja imali vremena da ga ratifikuju do isteka Kjoto protokola 2012. godine.
Crni rekordi 2007. godine:
- 552 milijardi tona leda se istopilo na Grenladu ove godine, 15 odsto više od godišnjeg proseka
- Površina leda koji pluta Arktičkim okeanom letos je bila 23 odsto manja od ranijeg rekorda
- Severni prolaz letos je prvi put bio otvoren za navigaciju
- Rekordno tanak preostali led na Arktiku, napola tanji nego 2004.
- Temperatura merena u dubini je za skoro četrdeset odsto viša nego prošle godine
- Površinska temperatura na Arktičkom okeanu je letos bila najviša za 77 godina merenja
(MONDO)