Rusija od januara bez Britanskog saveta
Rusija je obavestila Veliku Britaniju da od 1. januara naredne godine treba da budu zatvorena sva regionalna odeljenja Britanskoj saveta (British Council), uz izuzetak centralne kancelarije u Moskvi, a njihova aktivnost obustavljena, kao i realizacija tekućih projekata.
Zvanični predstavnik Ministarstva inostranih poslova Mihail Kaminjin rekao je danas da je razlog odsustvo "normativno-pravne baze, koja uredjuje aktivnosti Britanskog saveta u Rusiji".
Kaminjin je dodao da će rad regionalnih odeljenja biti zamrznut do izrade i zaključenja odgovarajućeg rusko-britanskog sporazuma.
"Preduzete neprijateljske aktivnosti prema Rusiji u julu ove godine, praćene uvodjenjem čitavog niza diskriminatorskih mera, srušile su naše napore za pripremu tog dokumenta", naveo je Kaminjin.
Dve zemlje su letos proglasile po četvoro diplomata za persone non grata, nakon odbijanja Rusije da izruči biznismena Andreja Lugovoja, osumnjičenog u Londonu za ubistvo Litvinjenka.
Po ruskom Ustavu izručenje državljana drugim zemljama nije dozvoljeno, a Lugovoj je na izborima za rusku Dumu 2. decembra izabran za deputata na listi Liberalno-demokratske stranke Vladimira Žrinovskog.
Savet, čiji rad finansira britanska vlada, od početka 90-ih godina otvorio je 15 regionalnih predstavništava i, prema tvrdnji Kaminjina, ne jednom kršeno je rusko zakonodavstvo u finansijskoj i poreskoj oblasti, a obavljajući delatnost u zgradama konzulata u Sankt-Peterburgu i Jekaterinburgu, kršena je i Bečka konvencija o konzularnim odnosima iz 1963.
Rojters navodi da Moskva smatra da Britanija nije registrovala tri svoja regionalna odeljenja u Rusiji, čime je prekršila Bečku konvenciju o konzularnim poslovima iz 1963. godine.
Načelnik odeljenja za odnose sa javnošću u Britanskom savetu Natalija Minčenko tvrdi da aktivnosti Saveta "potpuno odgovaraju normama ruskog i medjunarodnog zakonodavstva".
Agencija RIA Novosti prenela je iz Londona saopštenje Forin ofisa, u kojem se, takodje, tvrdi da delatnost Saveta u Rusiji potpuno u skladu sa pravom, kao i da Savet ima "besprekorne poreske izveštaje".
Očekujemo da će Rusija poštovati bilateralni sporazum iz 1994. godine, navedeno je u saopštenju Forin ofisa.
Za taj sporazum Moskva, medjutim, smatra da je okvirni.
Forin ofis je, takodje, pozvao da se rad odeljenja Britanskog saveta ne povezuje sa ubistvom u Londonu bivšeg agenta Federalne službe bezbednosti Aleksandra Litvinjenka.
(Tanjug)