Bez cenzure
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bez cenzure

Forum za slobodu reči
 
PrijemPrijem  PortalliPortalli  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  Pristupi  

 

 10.prosinac

Ići dole 
AutorPoruka
Gost
Gost




10.prosinac Empty
PočaljiNaslov: 10.prosinac   10.prosinac EmptyPon 10 Dec 2007, 12:03

Umro Franjo Tuđman


10. prosinca - Prvi hrvatski predsjednik dr. Franjo Tuđman rođen je 14. svibnja 1922. u Velikom Trgovišću u Hrvatskom zagorju. Pučku školu završio je u rodnome mjestu, a srednju u Zagrebu. Već tada sudjeluje u, kako se tada govorilo, naprednom pokretu, a 1941. godine s ocem i braćom postaje antifašistički aktivist. Godinu dana poslije odlazi u partizane.

Početkom 1945. upućen je u Vrhovni štab u Beograd kao jedan od hrvatskih predstavnika. Zatim je u Ministarstvu obrane, Generalštabu JNA, te uredništvu vojne enciklopedije. Završio je dvogodišnju bivšu vojnu akademiju. Promaknut je u čin generala, a 1961. godine napušta vojnu službu, kako bi se, po vlastitoj izjavi, posvetio znanstvenom radu.

U Zagrebu Tuđman osniva Institut za historiju radničkog pokreta, kojemu je direktor, stječe doktorat, sudjeluje u društvenom i kulturnom životu Zagreba i Hrvatske. Već do tog vremena poznat je po svojim povijesnim djelima "Rat protiv rata" i "Velike ideje i mali narodi". Poslije će napisati još niz radova o hrvatskoj povijesti, od kojih će neki doživjeti žestoke kritike.

Kad je 1972. godine počeo progon hrvatskih disidenata, tj. proljećara, Tuđman je proveo devet mjeseci u zatvoru, a u veljači 1981. godine, osuđen je na tri godine zatvora i na zabranu svakog javnog djelovanja u razdoblju od pet godina. Kada mu je 1987. godine vraćena putovnica, odlazi više puta u inozemstvo i svojim predavanjima među iseljenicima budi stvaranje hrvatskoga nacionalnog pokreta.



Godine 1989. osniva HDZ - Hrvatsku demokratsku zajednicu i postaje njezinim predsjednikom. Nakon pobjede HDZ-a na prvim demokratskim izborima, Tuđman postaje predsjednikom predsjedništva, tada još Socijalističke Republike Hrvatske. Bori se za samostalnost i međunarodno priznanje hrvatske države, vodi sve važnije akcije u domovinskome obrambenom ratu, te u oslobađanju i reintegraciji hrvatskih područja. Međutim, ratni pobjedik nakon niza uspjeha u unutarnjoj i vanjskoj politici, doveo je Hrvatsku gotovo na rub izolacije.

Do kraja je ostao odan svojoj ideji neovisne Hrvatske i nacionalne pomirbe ne uviđajući, nažalost, kako se autoritarnim vođenjem države mogu učiniti krupni previdi. Jedno dr. Franji Tuđmanu nitko ne može poreći - on je utemeljitelj nove hrvatske države.



Hrvatska se 10. prosinca 1999. godine oprostila od svoga prvog predsjednika dr. Franje Tuđmana, koji je umro nakon dugotrajnih pokušaja liječenja. Njegovo se posljednje počivalište nalazi na groblju Mirogoju uz crkvu Krista Kralja, na početku glavne mirogojske aleje.


Poslednji izmenio dana Uto 18 Dec 2007, 20:10, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost




10.prosinac Empty
PočaljiNaslov: Re: 10.prosinac   10.prosinac EmptyPon 10 Dec 2007, 20:54

Opća deklaracija o ljudskim pravima

10.prosinac UN_zastava
10. prosinca - Prije 59 godina u San Franciscu, UN je proglasio Opću deklaraciju o ljudskim pravima, a države članice su obećale da će svoje građane upoznati s tim pravima i nastojati ih zaštititi i promicati. Naglasak Deklaracije je na tome da su sva ljudska bića, gdje god se nalazila i tko god bila, imaju prava koja se moraju poštivati u svim okolnostima.
U 30 članaka Opće deklaracije o ljudskim pravima jasnim i jednostavnim riječima iznose se prava koja jednako pripadaju svakoj osobi na ovom svijetu. Iako je Opća deklaracija o ljudskim pravima nadahnuće za većinu međunarodnih zakona o ljudskim pravima, ona sama nije dokument koji zakonski obvezuje države. Međutim, kao opća izjava o načelima, ona ima moć u svijetu javnog mnijenja. Njezina su načela ozakonjena u obliku "Međunarodnog ugovora o građanskim i političkim pravima" i u "Međunarodnom ugovoru o ekonomskim, socijalnim i kulturnim pravima".
Zemlje koje su ratificirale ove sporazume obvezale su se napraviti nacionalne zakone kojima će se štititi ljudska prava. Međutim, više od polovice zemalja svijeta nisu ratificirale ove ugovore. Postoje i regionalni instrumenti za ljudska prava koji su nadahnuti Općom deklaracijom o ljudskim pravima kao što su "Afrička povelja o ljudskim pravima i pravima naroda", "Europska konvencija o ljudskim pravima i temeljnim slobodama" i "Američka konvencija o ljudskim pravima". Mnogi nacionalni zakoni također jamče ljudska prava.
Članci Opće deklaracije o ljudskim pravima izrazi su osnovnih vrijednosti i načela što se odnose na sve ljude. Te vrijednosti ili načela tvore osnovu edukacije za ljudska prava. Učitelji/ce ljudskih prava ne pružaju samo znanje o dokumentima za ljudska prava, povijest i činjenice nego također ohrabruju stavove i akciju zasnovanu na načelima na kojima se ljudska prava temelje.
Neka od osnovnih načela iz kojih proizlaze ljudska prava su Sloboda, Jednakost, Tolerancija, Solidarnost, Univerzalnost i Neotuđivost.
Nazad na vrh Ići dole
 
10.prosinac
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» 11.prosinac
» 12.prosinac
» 15.prosinac
» 18.prosinac
» 23.prosinac

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Bez cenzure :: ...DRUŠTVO... :: Vremeplov-
Skoči na: