Beta: Evropa i Kina u trci za Afriku
Evropska unija, posle mnogih godina tokom kojih se bavila sobom i vlastitom budućnošću, ponovo otkriva Afriku uznemirena što tamo "gubi" od Kine.
U Gabonu je Kina 2005. godine dobila pravo na nalazišta gvozdene rude i izgradnju železnice. U Angoli su kineske investicije u naftu stigle uz novac za škole, puteve, bolnice, optičku mrežu i obuku radnika na sektoru telekomunikacija.
To je izazov za bivšu kolonijalnu silu koja, po navici, na Afriku gleda kao na svoje dvorište.
Poslednjih godina EU se nije mnogo bavila Afrikom, jer je bila zauzeta proširenjem, ustavom i fijaskom sa ustavom.
Zato će na dvodnevnom sastanku ovog vikenda u Lisabonu, Afrika i Evropa objaviti "novo strateško partnerstvo" koje će se baviti razvojem, upravom, mirom, bezbednošću, migracijama, energetikom i klimatskim promenama, navodi AP.
EU planira da unapredi trgovinu sa Afrikom i poveća pomoć na 5,6 milijardi evra u razdoblju od iduće do 2013. godine, u odnosu na 3,75 milijardi izmedju 2002. i ove. Pomoć je usmerena za puteve, mostove i telekomunikacije, što je ključno za ekonomski rast.
EU je takodje oredila ciljeve koje želi da ostvari u Africi na sektorima politike, bezbednosti i uprave.
Odnosi EU i Afrike su razočaravajući zbog nesposobnosti ili manjka volje u Africi da odgovori na zahteve EU u vezi sa trgovinom, ljudskim pravima i upravom, ocenio je analitičar Evropskog centra za politiku u Briselu Džon Kotsopulos.
Afrika je u medjuvremenu našla novog partnera u Kini koja 32 odsto nafte uvozi sa tog kontinenta. Prema podacima EU, kineske investicije u naftu u Africi u poslednjih nekoliko godina vrede najmanje 10,8 milijardi evra.
Proizvodjači nafte - Angola, Nigerija, Sudan, Ekvatorijalna Gvineja, Gabon i Kongo - apsorbovali su više od 60 odsto kineskih direktnih ulaganja u Afriku.
I dok EU brine što Kina i druge perspektivne ekonomije potrebe za naftom i ostalim resursima iz Afrike zadovoljavaju a da ne traže demokratiju i poštovanje ljudskih prava, Afrikanci naglašavaju da Kina sa njima pregovara kao sa jednakima.
Afrika je brzo naučila da trguje "mnogo efikasnije sa Kinom i drugim novim ekonomskim silama, da više zavisi od privatnog sektora i da izbegne teške padove privrednog rasta beležene 70-tih, 80-tih, čak i ranih 90-tih godina," ocenio je vodeći ekonomista Svetske banke za Afriku Džon Pejdž.
"Za Kineze, biznis je biznis", kaže analitičar Nigerijskog instituta za medjunarodne poslove Čarls Dokubo i dodaje: "Ono što Afrikanci žele je dobar posao. A Kinezi sada nude najbolje. Pomoć koju Zapad nudi uvek je vezana za programe koje Zapad želi."
Istovremeno, Afrika traži od EU da podstakne Kinu da uradi više za trajan razvoj i mir u Africi, uključujući na mestima poput sudanskog Darfura.
(Beta)