Samsung U600Samsung U600 jeste novi vodeći proizvod kompanije Samsung budući da je savršeno rešenje u svakom smislu. Ultra II linija podrazumeva četiri modela: Samsung U100, Samsung U300, Samsung U600 i Samsung U700. Neko će možda pomisliti da bi vodeći proizvod trebalo da bude U700 pošto njegova oznaka to sugeriše, međutim, to ovde nije slučaj.
Kompanija je uložila dosta truda u odvajanje svojih modela za 3G i telefona za 2.75G, drugim rečima, one koji rade na EDGE omogućenim GSM mrežama. Istorijski, Samsung vodi dva razvojna centra – Gumi i Suwon, koji predlažu drugačija hardverska rešenja na osnovu kojih se telefoni izrađuju. Prema tome, modeli koji su izrađeni u različitim jedinicama mogu imati isti izgled ali kada bolje pogledate telefon pronaćićete fundamentalne razlike, budući da prate različitu filozofiju. Ovaj slučaj nije izuzetak – čini se da su Samsung U600 i Samsung U700 odvojeni samo UMTS podrškom i HSDPA kod prvog modela, međutim dubljim ispitivanjem lista razlika je mnogo duža. Samsung U700 nema ugrađeni FM radio, ali poseduje WheelClick, navigacioni točkić, koji je veoma zgodan kada se radi o pretraživanju menija i skrolovanju kroz muzičku biblioteku. Ovaj točkić je zamenio navigacioni taster koji poseduje Samsung U600. Takođe ima veću debljinu – 12.1mm dok je debljina U600 10.9mm. Ovo je proizvođaču omogućilo da zadrži isti modul kamere koji je korišćen kod modela D900/D900i, dok model U600 poseduje senzor različitog tipa sa malo lošijim karakteristikama. Razlike u softveru su mnogobrojne. Model U700 ima poboljšani imenik, objedinjena lista poseduje i posebno mesto za identifikaciju pozivaoca, što je ranije bilo dostupno samo u okviru detaljnog pregleda. Sada je sve mnogo jednostavnije – dovoljno se samo obeležiti unos i videti dodeljenu sliku, ukoliko je ima.
Dimenzije uređaja su 103x49.3x10.9 mm, tanji je od Samsung-a D900, čija je debljina 12.9mm. Tehnički, ukoliko se zanemare ove dve stvari, nećete primetiti nikakve razlike budući da su im veličine jednake jer se razlika u debljini i ne primećuje toliko. Manje dimenzije pružaju modelu U600 elegantniji izgled dok tastatura osetljiva na dodir dodaje još malo glamura. Kada je telefon zatvoren deluje prilično neuobičajeno.
Uređaj je težak samo 80 grama, što je fantastično dostignuće za slajder koji poseduje toliko toga. Telefon možete nositi onako kako vama odgovara – po tom pitanju nema nikakvih ograničenja – bukvalno staje u svaki džep.
Dizajn telefona se ni u kom smislu ne ističe među ostalim modelima ove kompanije koji su se pojavili na tržištu. Dizajn je okarakterisan određenim zaobljenjima koja su veoma primetna ali kada telefon gledate iz daljine nećete biti u mogućnosti da sa sigurnošću tvrdite da je to model U600. Ovo nije ni dobro ni loše. Model je tanak i nije suviše atraktivan na prvi pogled.
Kontrole
Slajder je opremljen kliznim mehanizmom sa oprugom ali usled veličine uređaja otvaranje uređaja je donekle otežano, tj. nije jednostavno onoliko koliko bi trebalo da bude. Vaš prst može završiti na ekranu što će neizbežno dovesti do ostavljanja otisaka na njemu. Upotrebom U600 počinje da proizvodi zvuk pri otvaranju (pri testiranju je do pojave zvuka došlo nakon tri nedelje), ali ovo nema nikakav uticaj na mogućnosti uređaja. Klizači Samsung-a D900 dobijaju isti zvuk nakon nekog vremena korišćenja.
Proizvođač je namenio da blago istureni navigacioni taster posluži i kao oslonac za palac, međutim, u praksi se tako nešto ne dešava budući da to nimalo nije anatomski zgodno.
EkranOni koji budu uzeli u svoje ruke Samsung U600 po prvi put steći će potpuno drugačije utiske o ekranu; mišljenja su podeljena od onih koji ga vole do onih koji ga ne vole. Razlog za to jesu svetlosni uslovi. Kada se nalazite na otvorenom nećete biti zadovoljni a kada budete u zatvorenom bićete veoma zadovoljni.
Plastika koja poklapa ekran poseduje sjajnu živinu površinu što diizajn čini modernim, kao što je slučaj kod modela Sony Ericsson Z310, Z610i i velikog broj drugih modela. Jednostavno rečeno, to je modni trend. Ali sa korisničke tačke gledišta ovakav izbor i nije baš najjasniji zbog toga što pri direktnim sunčevim zracima ekran počinje da blešti te je veoma teško pronaći pravi ugao. Nebo, lice korisnika, drveće i sve ostalo se reflektuje i vidi na ekranu ali ne i informacije koje vam trebaju.
Audio pojačivač - ICEpower Mobile by Bang&OlufsenMuzičke mogućnosti su postale jedan od najvažnijih aspekata kada su u pitanju današnji mobilni telefoni, tako da nije slučajno da je za promociju ULTRA II opsega, Samsung izvršio darežljiv odabir primenjenih tehnologija, uključujući audio pojačanje firme Bang&Olufsen. Do današnjeg dana, partnerstvo ove dve kompanije bilo je poznato samo po dizajnu Serene, koja je bila totalni promašaj.
Da se vratimo na ICEpower Mobile čip – on je svoje prvo pojavljivanje doživeo na modelu F300. Samostalni pojačivač za muzičku reprodukciju je veoma zahvalan deo razvoja mobilnog telefona. Priča o tome kako je nastao ICEpower Mobile je vrlo interesantna. Bang&Olufsen su uspostavili veze sa brojnim univerzitetima, a jedan od studenata je za svoj diplomski rad napravio upravo ovaj pojačivač, koji je kasnije licenciranjem dobio Samsung. Proces razvoja je trajao šest meseci, a u sledećih šest Samsung je kupio licencu. Vredno je pomena i to što je diplomski rad izrađen gotovo bez troškova a da je u toku od dve godine svom tvorcu doneo desetostruko veći profit. Treba pomenuti i da je nakon završetka studija ovaj bivši student otišao pravo u Koreju na tri meseca da Samsung-u pomogne implementaciju pojačivača u nove uređaje.
Ali, ostavićemo razvoj po strani da bismo videli šta pojačavač donosi novo u odnosu na prerađeni ARM9 procesor. Kao ono što ostavlja najjači utisak se naravno izdvaja jačina zvuka. Nivo jačine zvuka koji može da isporuči ICEpower rešenje je za 20 do 25% viša nego što omogućavaju Sony Ericsson brendirani uređaji (Walkman uređaji druge generacije). Istovremeno, kvalitet zvuka i njegove specifikacije su u liniji,mada uređaju i dalje nedostaje posvećeni zvučni procesor. Ključna osobina ICEpower-ove tehnologije su nepostojanje filtera, što donosi određeni nivo šuma, koji ne može da se previdi u testovima. Osnovna razlika u odnosu na standardne plejer leži u činjenici da pojačivač nije integrisan sa zvučnim procesorom – njegovu ulogu je preuzeo glavni procesor telefona.
Right Mark Analizer donosi kristalno jasan zaključak da su zvučni izlazi modela Samsung F300 i Samsung U600 identični. Pored toga, rezultati U600 su čak i bolji.
Utisci
Kvalitet prijema modela Samsung U600 je u liniji sa drugim Samsung brendiranim uređajima. Jačina melodija zvona je pristojna i mogu se čuti u različitim okruženjima. Vibracija je prosečne jačine, tako da u ovom segmentu nisu načinjena neka značajna unapređenja.
Novi Samsung-ov glavni proizvod je kontroverzan iz mnogih aspekata – ergonomija tastera osetljivih na dodir koja dovodi do pogrešno pritisnutih tastera u velikom broju slučajeva je pod znakom pitanja. Kao nedostatak telefonskog imenika, izdvaja se to što polja ne mogu da budu sortirana, ali ovo je dosta sitan nedostak. Biće vam takođe potrebno dosta vremena da reorganizujete podatke na PC-ju. Nedostatak pozadinskog režima za radio je takođe nedostatak.
Broj detalja koji čine ovaj telefon prtivlačnim je takođe veliki – zvučni pojačivač i vrlo pristojan kvalitet zvuka zajedno sa prepravljenim plejerom, prosečna ali i dalje konkurentna kamera. Takođe dobra strana telefona je i Smart Search, update-ovani pretraživač. Za modno rešenje, ovolika funkcionalnost može izgledati izlišna. Po mnogim detaljima Samsung-ov trenutni pristup je sličan onome koji je Nokia iskoristila za svoje S60 bazirane uređaje, stim što ovde imamo uređaj koji je više telefon.
Samsung U600 je dobro modno rešenje. Svi su izgledi da je proizvođač odlučio da predstavi veći broj u okviru linije sličnih uređaja, a Samsung U600 je tek prvi znak. Ne mogu da vam kažem, koliko sam se dobro osećao u vezi uređaja sa tako neobičnom ergonomijom – prvi put kada ga uzmete u ruke, jednostavno nećet emoći da prestanete da se igrate sa njim. U pitanju je uređaj koji morate isprobati da bi doneli sud o njemu.[/b]