POSLEDNJI SVINJOKOLJ!Prema novom zakonu o dobrobiti životinja,
klanje svinja ubuduće će se obavljati po „humanim" pravilima EU, životinje ne smeju da trpe bol
Tradicionalni svinjokolj, koji u Srbiji počinje krajem novembra, od sledeće godine moraće da se prilagodi pravilima Evropske unije. Zakon o dobrobiti životinja, koji će uskoro biti usvojen na Vladi Srbije i u Skupštini, promeniće običaj da se u dvorištima seoskih domaćinstva, najčešće u nehigijenskim uslovima, kolju svinje i pripremaju specijaliteti.
Prema odredbama Predloga zakona o dobrobiti životinja, svinja više neće moći da se kolje tako da krv šiklja na sve strane, već će prema njoj morati „humanije da se ponaša". Tako će pre klanja svinja morati prvo da se omami, odnosno onesvesti, ali nikako čekićem u glavu, već strujom niskog napona ili pneumatskim elektrodama iz pištolja. Profesorka Veterinarskog fakulteta Marijana Vučinić kaže za Press da prema pravilima EU, odnosno novih zakonskih propisa, životinja ne sme da podnese bol i patnju.
- Klanje je okončanje jednog života i ono mora da se obavi na „human" način. Pre tog glavnog čina svinja treba da se omami, ali nikako čekićem, jer na taj način svinja ostaje svesna i trpi bol. Postoji nekoliko načina omamljivanja svinja koje su priznate u Evropskoj uniji. To je omamljivanje strujom niskog napona od 220 do 400 volti, a to se radi električnim kleštima ili viljuškom. Takođe, svinje se mogu omamljivati i pneumatskim elektrodama za srce i glavu - objasnila je Vučinićeva.
ORKA: POŠTUJTE ŽIVOTINJE Predsednik organizacije za poštovanje i brigu o životinjama „Orka" Elvir Burazerović kaže za Press da je zakon o dobrobiti životinja, kojim se uređuje i način klanja svinja i ostalih životinja, krajnje neophodan. - Pored njega, neophodno je oformiti i inspekciju za dobrobit životinja koja će nadgledati klanice i domaćinstva - navodi Elvir Burazerović. |
Prema rečima naše sagovornice, pre klanja svinja mora dobro da se odmori i nikako ne sme da se uznemirava.
- Svinju niko ne treba da juri po dvorištu, a zatim da je kolje čim je uhvati. Naprotiv, pre klanja svinja mora dobro da se odmori. Takođe, pre tog čina ona ne sme ništa da jede 24 časa. Moram i da napomenem da klanje treba da izvede stručno lice, koje je prošlo specijalnu obuku - kaže Vučinićeva.
Doktor Petar Popović, šef laboratorije životnih namirnica u veterinarskom Institutu u Kraljevu, tvrdi da se za razliku od domaćinstava u kojima se svinje jure po dvorištu, a zatim onesvešćuju čekićem u glavu, evropske metode klanja uglavnom koriste u klanicama u Srbiji.
- U svakoj klanici svinje se pre klanja dobro odmore, zatim im se uradi zdravstveni pregled, onda se omame strujom, pa zakolju - navodi Popović.
Srpska svinjetina se ne izvoziAutor emisije „Znanje na poklon" i kolumnista Pressa Zaharije Trnavčević kaže da se naše svinjsko meso ne izvozi, jer nije iskorenjena svinjska kuga. Iz Srbije se izvozi samo teleće i jagnjeće meso.
- Samo četiri ili pet klanica izvozi meso, ali mi ne izvozimo svinjetinu jer nismo iskorenili svinjsku kugu. Takođe, zemlje EU neće naše svinjsko meso jer se protive vakcinaciji. Znači, potrebno je zaustaviti vakcinaciju i osloboditi se kuge, pa tek onda možemo da izvozimo meso i mesne proizvode - kaže Trnavčević.
LJ. Račić