Počela poslednja akcija lova na naciste
Centar Simon Vizental, koji se bavi lovom na naciste, najavio je da će ratni zločinci koji se kriju u Južnoj Americi biti meta "Operacije poslednja šansa", koja počinje danas, 62 godine nakon pada nacističkog režima.
Predstavništvo centra u Jerusalimu je istaklo da će to biti najverovatnije poslednji veliki napor koji se ulaže da se privedu pravdi ostareli nacisti koji se kriju širom sveta.
Posle poraza Nemačke u Drugom svetskom ratu, 150 do 300 osumnjičenih ratnih zločinaca je otišlo u Argentinu, dok su drugi našli utočište u Brazilu, Čileu i Urugvaju.
U okviru "Operacije poslednja šansa" nudi se novac za informacije koje doprinesu pronalaženju i sudjenju bivšim nacistima.
Operacija je počela u Litvaniji, Letoniji i Estoniji 2002. godine, a proširila se u druge zemlje Evrope, uključujući Nemačku, Poljsku, Madjarsku i Hrvatsku.
Otkriveno je više od 480 osumnjičenih u 20 zemalja i 99 imena je prijavljeno vlastima država gde su živeli. Rezultat je do sada - tri poternice, dva zahteva za izručenje i desetine pokrenutih istraga.
Šef jerusalimskog predstavništva centra, glavni lovac na naciste, Efrajim Zurof, izjavio je da kada se sve sabere to i nije toliko mnogo "ali da zapravo i jeste, jer je već kasno i zbog birokratskih prepreka."
"Nije problem naći te ljude, već odvesti ih u sudnicu. Politička volja je, kako se ispostavilo, teža prepreka nego doći do informacija i uhvatiti osumnjičene", kazao je Zurof.
On je ocenio da je u Južnoj Americi atmosfera sada drugacija i ima manje volje nego ranije da se pruži utočiste nacističkim ratnim zločincima ali najveći broj vlada zemlja na tom kontinentu ne želi da pokrene sveobuhvatne istrage.
Uprkos tome se očekuje da nacisti budu izručeni, ako budu pronadjeni. Operacija se zvanično pokreće na konferenciji za novinare u Buenos Ajresu, u petak u Čileu, a u Brazilu i Urugvaju sledeće sedmice.
Naredni korak su objave u medijima i apel onima koji bilo šta znaju o osumnjičenima da se jave na posebne brojeve telefona i najzad istrage uz pomoć lokalnih detektiva.
Iako poslednja, ova faza operacije smatra se važnom, imajući u vidu da je mnogo nacista i njihovih saradnika pobeglo u Južnu Ameriku.
Izraelski agenti oteli su 1960. godine Argentini Adolfa Ajhmana koji je isplanirao "konačno rešenje" jevrejskog pitanja u Drugom svetskom ratu i doveli ga na sudjenje u Izrael, gde je kasnije obešen.
Ozloglašeni "Andjeo smrti" dr Jozeg Mengele iz koncentracionog logora Aušvic pobegao je u Argentinu, a kasnije je živeo u Paragvaju i umro u Brazilu 1979. godine.
(Tanjug/ Na slici: Lovac na naciste Simon Vizental)