Bez cenzure
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bez cenzure

Forum za slobodu reči
 
PrijemPrijem  PortalliPortalli  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  Pristupi  

 

 Citroen C-Crosser

Ići dole 
AutorPoruka
Lauda
Prijatelj foruma
Lauda


Broj poruka : 10774
Datum upisa : 03.11.2006

Citroen C-Crosser Empty
PočaljiNaslov: Citroen C-Crosser   Citroen C-Crosser EmptySub 24 Nov 2007, 18:28

Citroen C-Crosser V77082p0

Citroen C-Crosser

Japanski kuvari u francuskom restoranu... Kroasan a la Japan

Proizveden u Japanu, od strane novog partnera, kompanije Mitsubishi, Citroen C-Crosser prvi je francuski SUV. I još nešto, on ima i brata blizanca - Peugeot 4007

Arhitekta ne sme da se bori protiv terena, on mu se mora adaptirati..." ovo nisu reči jednog "gradjevinca", kako bi se moglo pomisliti, već Švedjanina Oleg Sona, čoveka odgovornog za dizajn Citroena. I upravo ovom frazom, uspešno je objasnio "domaći zadatak", koji mu je bio poveren, odnosno kako integrisati stil Citroena na platformu Mitsubishi Outlandera.

Estetski gledano, Oleg Son i ekipa su odlično obavili posao, aktuelni dizajn Citroena, sa hromiranim znakom Chevrona u čitavoj prednjoj masci, u potpunosti je ispoštovan. U skladu je i svetlosna grupa u obliku bumeranga, već vidjena kod C4, dok je zadnja uradjena u LED tehnologiji. U svakom slučaju, C-Crosser izgleda znatno diskretnije, ukoliko ne i lepše, od Peugeota 4007, čija široko otvorena "usta" izazivaju podeljena mišljenja. Stvar ukusa, u poredjenje nećemo ulaziti, bar ne dok se "intimnije" ne upoznamo i sa strašnim lavom.

Dakle zašto Mitsubishi Outlander, zapitaće se neko? Kao prvo, jer je ekonomski totalno neisplativo samostalno razvijati jedan model, koji će se proizvoditi u veoma malim količinama (maksimalno 15.000 primeraka godišnje za svakog proizvodjača), a drugo svi ostali potencijalni partneri već su bili "obećani". Mislimo naravno na vezu RenaultNissan i novi SUV Koleos, koji će se pojaviti na proleće naredne godine.

Outlander je naravno odgovarao grupaciji PSA i gabaritom, kao i kategorijom u kojoj se nalazi. Sa dužinom od 4,64 m, smestio se negde u sredinu ponude, izmedju kompaktnih i prestižnih SUV. Direktni konkurenti su mu tako Nissan XTrail, Land Rover Freelander 2, Hyundai Santa Fe, Toyota RAV4...

Inače, Outlander je lansiran još 2005. godine u Japanu, dok se u Evropi pojavio ove godine, jedva par meseci pre francuskih blizanaca. Osim što su ovi izvršili odredjena podešavanja i trimovanje donjeg postroja, upotrebili su vlastitu pogonsku jedinicu, dok se u Outlander, bar za sada, ubacuje VWov 2,0 TDi od 140 KS.

Citroen C-Crosser V77082p1
Svega ima, to istina...

Kako ne bi okolišali, recimo odmah da je C-Crosser poprilično skup! Poredjenja radi, Outlander može biti jeftiniji i do 5.000 evra, mada se ovo može relatizovati zbog skromnije opreme i agregata. Citroen se tako ne može dobiti ispod 34.250 evra, koliko iznosi njegova početna cena u Francuskoj! Nažalost u vreme testiranja još nije bio dostupan na našem tržištu, tako da vam tačnu cenu ne možemo saopštiti.

Oprema, inače, podrazumeva sve što se očekuje od vozila ove cene i kategorije, dakle 8 vazdušnih jastuka, ABS, ESP, automatski klimauredjaj (mada ne sa dve zone podešavanja), radio CD sa komandama na upravljaču, elektropomične retrovizore, kao i sva četiri stakla, regulator brzine, automatsko uključivanje svetla, aluminijumske naplatke od 16 cola...

Sa te strane znači nema većih zamerki, ono što nam je najviše zasmetalo je upotrebljena plastika i par detalja vezanih za ergonomiju. Naime na komandnoj tabli je tvrda plastika, kuckanjem po njoj čuje se šuplje "tok, tok", dok se recimo upravljač ne podešava po dubini! Teško prihvatljivo u ovom segmentu, no to sve dokazuje japansko poreklo C-Crossera. Uostalom izuzmemo li logo Citroena na upravljaču, čitava armatura sa komandama i instrumentima, direktno je preuzeta iz Outlandera. Opet, završnoj obradi tradicionalno je posvećena veća pažnja, sve nam se učinilo veoma uredno "upakovano".

Citroen C-Crosser V77082p2
Sve što je retko, skupo je!

Jednom smešten kako treba, vozač se oseća prijatno u njegovoj unutrašnjosti. Testirana verzija, nazvana Excluzive, poseduje odlična kožna sedišta, od kojih je vozačko sa električnim podešavanjem. Mesta u ovom "mešancu" zaista ne nedostaje, čak ni za pet odraslih osoba. Naslon zadnje klupe je iz dva dela i može se podešavati, baš kao i prostor za kolena, jer je ova smeštena na klizačima (amplituda pomeranja 8 cm).

Realni osećaj prostornosti odnosi se i na prtljažnik, sa dobrih 510 dm3 i petim vratima iz dva dela, nema bojazni da će višak stvari ostati kod kuće. Naravno nasloni se mogu kompletno oboriti, ali tek zadnjeg dana testiranja uočili smo prekidače na bokovima prtljažnika, kojim se sedišta automatski preklapaju. Veoma praktično kako bi se oslobodio prolaz ka trećem redu sedišta, jer ih C-Crosser ima čak sedam! Dobro ovo je samo teorijski, jer klupica, kao po običaju uredno sklopljena u dnu prtljažniku, može da ugosti isključivo decu nižeg uzrasta. O komplikovanosti sistema i praktičnom aspektu, nećemo trošiti reči, ali za uzvrat moramo naglasiti da je unutrašnjost organizovana po ugledu na mini vanove. Mnoštvo boksova, polica i držača, zaista dovoljne zapremine, omogućuju da svaka sitnica u vozilu pronadje svoje mesto.

Kako smo maločas spomenuli testirani Exclusive, recimo da cena ove verzije iznosi 37.550 evra, gde uz kožnu unutrašnjost, ksenon svetla sa prskalicama, senzore za vožnju unazad i veoma zatamljena zadnja stakla, idu još prelepi aluminijumski naplaci od 18 cola. No, ko želi odlični GPS sa kolor ekranom, pa još pride sa ugradjenom kamerom za pomoć pri parkiranju (sve zajedno u paketu košta 2.400 evra), super sound sistem snage 650 W (950 evra), krov na električno otvaranje (700 evra) i metaliziranu boju (500 evra) moraće ruku zavući dublje u džep i izbrojati ukupno 42.000 evra!

Citroen C-Crosser V77082p3
Jedan, ali vredan

Pozajmiti konkurentski dizel agregat, kada u kući već postoji bolji i snažniji, zaista ne bi bilo logično. Izbor je dakle pao na sofisticirani 2,2 HDi, koji od ranije pokreće C5 i C6, baš kao i Peugeot 407 i 607. Poznavaoci, medjutim, znaju da u spomenutim modelima on ima 173 KS, uz 370 Nm obrtnog momenta, dok je za potrebe C-Crossera "izduvan" na 160 KS (na odredjenim tržištima na 156 KS zbog filtera izduvnih gasova). Zapravo "amputiran" mu je jedan turbopunjač, te više nije biturbo, ali je za uzvrat obrtni moment podignut na 380 Nm, pri 2000 o/min. Nema, dakle, nikakve bojazni, karakteristike su iznenadjujuće dobre, bez obzira na 1.750 kg mase.

Iako fabričkim podacima ne treba uvek verovati, C-Crossera smo bez imalo muke pogurali do obećanih 200 km/h, dok do 100 km/h ubrzava za tačno 10 sekundi. Elastičnost agregata je isto tako za primer, čim se zavrti na nekih 1600 o/min, snažno vuče do maksimalno dozvoljenih 4500 obrtaja. Pritom je veoma diskretan, karakteristično "brektanje" dizela čuje se samo u hladna jutra, dok još nije postigao radnu temperaturu. Pri nižim brzinama čuje se buka od kotrljanja, da bi pri višljim do izražaja došli šumovi od vetra, jer normalno, dobra aerodinamika nije svojstvena SUV vozilima.

Veoma dobrim karakteristikama svoj doprinos daje odlično odmeren šestostepeni menjač, poreklom iz PSA, precizan i prijatan za rukovanje. Ipak, je za žaljenje što automatski nije uopšte predvidjen, pogotovo ukoliko se zna da ga grupacija poseduju u odredjenim modelima. Ekonomija opet obavezuje, mala količina predvidjenih C-Crossera i 4007 ne opravdava neophodne adaptacije i investicije. Možda jednoga dana, ukoliko postignu veći komercijalni uspeh...

Uzevši u obzir težinu i karakteristike, potrošnja je sasvim prihvatljiva, bez da je neophodno imati "perolako" stopalo. Prosečna zabeležena iznosila je 9,6 litara, upravo koliko troši na autoputu (prosečna brzina oko 140 km/h). Minimalna ne silazi ispod 8,3, a maksimalna, po ne preterano zakrčenoj francuskoj prestonici, 12,3 litra.

Citroen C-Crosser V77082p4
Za sve puteve

Ukoliko potencijalni kupac traži vozilo podjednako talentovano za puteve i izvan njih, ovaj Citroen baš i nije najbolji izbor. No kako statistike kažu da 90% vozača SUVa nikada, ili veoma retko, sidje sa asfalta, kupovina C-Crossera potpuno je opravdana.

Vozne karateristike su veoma približne jednoj berlini srednje kategorije, što će reči da je ponašanje na putu za svaku pohvalu. Nema poznatog klizanja preko "nosa" u oštrim krivinama, pogotovo ne kada je izabran integralni pogon. Po već poznatoj šemi i ovaj Citroen može imati samo prednju vuču (oznaka 2W na prekidaču pored ručice menjača), kada se prilikom snažnih ubrzanja, pogotovo ukoliko je put klizav, na upravljaču oseća gubitak kontakta sa podlogom. U tom slučaju neophodno je izabrati 4W pogon, kada se snaga po potrebi automatski prenosi i na zadnje točkove.

Poslednja opcija je blokada diferencijala, kada je ova ravnomerno rasporedjena napred i pozadi. Transmisija je inače poreklom iz kuće Mitsubishi, što samo po sebi uliva poverenje, ali je za žaljenje što recimo ne postoji elektronska pomoć za polazak na velikim uzbrdicama.
Ukoliko se, ipak, upusti u "avanturu" van asfalta, problem je u skromnom rastojanju od tla, baš kao i u pneumaticima. Otisnuti se suvim zemljanim putevima kroz šumu ili proplanak, naravno da nije problem, ali savladjivanje prepreka i blato, zaista nisu u domenu C-Crossera. Uostalom putne Michelin gume, dimenzija 225/55 R18 nisu ni za asfalt najoptimalnije rešenje, a još manje izvan njega. Što zbog njih, što zbog preterano tvrdog trima, po lošim putevima C-Crosser pošteno prodrmusa putnike, čime opet dokazuje principijelnu namenu. Naše mišljenje je, bez obzira na estetski izgled, da onome kome je do udobnosti bolje je da izabere pneumatike dimenzija 215/70 R16, u seriskoj opremi za slabije opremljenu verziju Pack.

Bez obzira u koje je "obuven", C-Crosser koči odlično, tako da zaustavni put, pri brzini od 130 km/h, iznosi samo 66 m. Rekord u kategoriji.

Citroen C-Crosser V77082p5
Ljubav na drugi pogled

Pošteno govoreći, CCroser nas na prvi kontakt nije preterano oduševio. Kao što rekosmo, kvalitet plastike, neudobno ogibljenje i previsoka cena, prouzrokovali su odredjeni skepticizam.
Medjutim kako su dani prolazili, odlične vozne karakteristike i vredan agregat, sve više su dolazili do izražaja. Odlaskom na vikend, shvatili smo da nije ništa manje praktičan od jednog mini vana, a upitni pogledi prolaznika i vozača, samo su potvrdili da je dizajn veoma uspeo.
Ovaj impozantni, ali istovremeno i elegantni SUV, sigurno označava izvestan statusni simbol, samo pitanje je može li se imidž Citroena meriti sa recimo onim kod BMWa? Kažemo ovo jer je cena testiranog C-Crossera identična sa cenom modela X3 2,0 slične snage i opreme! Odgovor na ovo pitanje daće sami kupci, u koje, nažalost, ne spadaju ni potpisnici ovih redova, baš kao ni velika većina čitalaca.



Citroen C-Crosser 2,2 HDi Exclusive
Karoserija SUV
Broj vrata/sedišta 5/5
Dužina mm 4640
Širina mm 1810
Visina mm 1680
Međuosovinski razmak mm 2670
Masa vozila kg 1750

Motor
Četvorocilindarski redni dizel motor, common rail, vodeno hlađenje, turbo punjač, četiri ventila po cilindru‚ dve bregaste osovine.
Radna zapremina cm3 2179
Maks. snaga kW/KS 118/160
pri o/min 4000
Maks. obrtni moment Nm 380
pri o/min 2000

Ogibljenje
Napred McPherson i trouglasto poprečno rame‚ pozadi uzdužno rame, dva poprečna ramena, amortizeri i spiralne opruge, poprečni stabilizator napred i pozadi, napred samoventilirajući diskovi‚ pozadi diskovi.
Pneumatici 225/55 R18

Prenos snage
Pogon na sva 4 točka, uključiv na zadnje točkove, manuelni menjač sa 6 stepeni prenosa.

Performanse
Ubrzanje 0100 km/h s 9‚9
Maksimalna brzina km/h 200
Prosečna potrošnja l/100 km 9,6
Cena (u EU) € 37.550

(Vrele Gume)
Nazad na vrh Ići dole
https://bezcenzure.forumsr.net
 
Citroen C-Crosser
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Citroen C4 Picasso

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Bez cenzure :: ...NAUKA I TEHNIKA... :: Automobili i motori-
Skoči na: