Bez cenzure
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bez cenzure

Forum za slobodu reči
 
PrijemPrijem  PortalliPortalli  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  Pristupi  

 

 21.studeni

Ići dole 
AutorPoruka
Gost
Gost




21.studeni Empty
PočaljiNaslov: 21.studeni   21.studeni EmptySre 21 Nov 2007, 12:48

Stahanovski pokret
21.studeni Stahanovska_kampanja
21. studenoga - U velikoj groznici industrijalizacije Staljin je tvrdio da se rad u boljševičkoj Rusiji pretvorio od sramotnog i tegobnog bremena u pitanje slave, moralne kreposti i heroizma. Kako su se mogli zamijetiti usponi i padovi Staljinovih "petoljetki", ta je misao 21. studenoga 1935. dobila svoj konkretni oblik u takozvanom "stahanovskom pokretu", dobro smišljenom pokušaju da se velikim primjerima potakne veća produktivnost rada u slabo stimuliranih radnika.
Potkraj kolovoza rudar u Donbasu Aleksej Stahanov na poticaj mjesnih partijskih vođa izveo je dotad nemoguće: u jednom danu iskopao je 102 tone ugljena, što je bilo 14 puta više od uobičajene norme. Tajna je bila u tome što je Stahanov samo kopao, dok su pomoćnici postavljali potporne skele, što su rudari prije radili sami. Tako je pneumatska bušilica bila u pogonu bez prekida.
Stahanov je postao junak dana, a njegov se primjer počeo primjenjivati posvuda u SSSR-u i u svim područjima gospodarstva. Već 1938. četvrtinu radnika smatralo se "stahanovcima". Rekorderi su dobivali više plaće i najviša državna odličja.
Ostali radnici nisu bili odviše zadovoljni: njima su maksimalno podignute norme. Poslije se pokazalo da su u zapadnim industrijskim zemljama "stahanovski rekordi" uobičajena stvar jer je kapitalizam već odavno iskoristio nove tehnološke procese i podjelu rada da bi više privredio.
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost




21.studeni Empty
PočaljiNaslov: Re: 21.studeni   21.studeni EmptyČet 22 Nov 2007, 13:46

Obljetnica Daytona
21.studeni Dayton_bosna
21. studenoga - Na današnji dan, 21. studenoga, 1995. godine u američkom gradu Daytonu trojica predsjednika država nastalih iz bivše Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije, Slobodan Milošević, Alija Izetbegović i Franjo Tuđman, parafirala su Daytonski mirovni sporazum kojem su jamstvo pružile velike svjetske sile.
Taj opći sporazum o prestanku rata i uspostavi trajnog mira u susjednoj Bosni i Hercegovini sadržavao je neke rokove do kojih je trebalo ostvariti glavne zadaće. Jedan od najosnovnijih principa na kojima je Daytonski sporazum bio osnovan bila je podjela Bosne i Hercegovine po sistemu 51-49 (51% teritorija Federaciji BiH i 49% Republici Srpskoj).
21.studeni 23_25042007
Primirje u Bosni nastupilo je dolaskom NATO-a, a ono je bilo glavni uvjet za provedbu civilnog dijela mirovnog sporazuma i njegovih aneksa. Glavni civilni poslovi trebali su biti gotovi najkasnije u roku od dvije godine.
Današnja politička podjela u Bosni i Hercegovini i struktura vlasti dogovorene su kao dio Daytonskog sporazuma. Međutim, nakon 12 godina od njegova potpisivanja stanje nije nimalo idealno. Prisutnost međunarodne zajednice u BiH postaje sve potrebnija, a dva najtraženija bjegunca, Radovan Karadžić i Ratko Mladić, i dalje su na slobodi.
Daytonski sporazum službeno je potpisan u Elizejskoj palači u Parizu 14. prosinca 1995. Koliko je sporazum bio velika nada mira, njegova provedba danas je veliko razočaranje i nitko od potpisnika nije zadovoljan.
Nazad na vrh Ići dole
 
21.studeni
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» 18.studeni
» 22.studeni
» 26.studeni
» 27.studeni

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Bez cenzure :: ...DRUŠTVO... :: Vremeplov-
Skoči na: