Štrajkovi paralisali Nemačku i Francusku
Železnički saobraćaj u Francuskoj i Nemačkoj odvija se otežano i u četvrtak, drugog dana štrajka. Zaposleni u francuskoj železnici protestuju zbog ukidanja povlastica za ranije penzionisanje, a nemački železničari traže više plate i bolje uslove rada.
Saobraćaj u Francuskoj je predvidjenog intenziteta ali "s izvesnim poboljšanjem" u odnosu na prethodni dan, izjavio je portparol francuskih železnica SNCF.
Prema najavama, saobraćaće 150 brzih vozova (TGV) od uobičajenih 700, a vozovi koji idu prema Briselu, Amsterdamu i Kelnu, kasniće 30 minuta.
Od regionalnih ekspresnih vozova samo trećina njih saobraća, ali su zato na nekim linijama uvedeni autobusi.
U regionu Pariza će u vreme špica saobraćati dva do četiri voza na sat, a uvedeno je i oko 1.000 autobusa.
Ovaj štrajk, drugi za samo mesec dana, smatra se glavnim testom za penzionu reformu koju je najavio francuski predsednik Nikola Sarkozi.
Ta reforma, koja predvidja izmene uslova za odlazak u penziju, postala je simbol Sarkozijeve volje za duboke promene u zemlji.
Posebni uslovi za odlazak u penziju uvedeni su posle Drugog svetskog rata za radnike na posebno zahtevnim i teškim poslovima. Sadašnja vlada smatra da takve privilegije više nemaju smisla i navodi da godišnje koštaju državu pet milijardi evra.
Vodja vodećeg sindikata u zemlji, CGT Bernar Tibo predložio je ministru saobraćaja Gzavijeu Bertranu da organizuje pregovore o svakom od specijalnih uslova za penzionisanje, umesto opštih pregovora, kao što je to sindikat ranije tražio.
Štrajk železničara u Nemačkoj važi za najveći u njenoj istoriji, pa su zakašnjenja, gužve u saobraćaju, štete u privredi i ljutiti putnici koji se guraju u ono malo vozova što saobraćaju, slika koja stiže iz mnogih delova zemlje.
U borbi za bolje uslove rada i veće plate, železničari, koji štrajkuju od srede u podne u teretnom, a tokom dana i u putničkom saobraćaju, traže povećanje plata od 31 odsto, smanjenje radnog vremena i ozbiljno prete da će u ponedeljak odlučivati o trajnom štrajku do ispunjenja svojih zahteva.
Sindikat mašinovodja zahteva da najniža plata za ovaj odgovorni posao iznosi najmanje 2.500 evra bruto, dok sada primaju, prema podacima štampe, mesečno od 1.970 do 2.142 evra bruto.
Kompletna situacija će se normalizovati, kako najavljuju iz sindikata železničara, tek u subotu oko dva sata u jutro.
Železnica je pripremila rezervni plan vožnje, o kojem se putnici 24 sata dnevno mogu informisati preko specijalnih telefonskih brojeva. Situacija u teretnom saobraćaju je, kako javljaju mediji, kritična, kao i u putničkom.U medjuregionalnom putničkom sabraćaju su u pogonu dve trećine vozova, a u regionalnom saobraća oko polovina.
Na istoku Nemačke, gde je sindikat veoma dobro organizovan, situacija je mnogo teža nego u zapadnom delu države. Na nemačkom istoku saobraća svega petnaestak procenata vozova, ali, kako tvrde iz sindikata, haosa nema.
Na velikim železničkim stanicama je vidljivo manje putnika od uobičajenog, što se tumači organizacijom samih putnika, koji su se snašli na drugi način. Kada je reč o teretnom saobraćaju, posebno kritično je u velikim nemačkim lukama.
''Situacija je zaoštrena'', rekla je Kristijane Kurt, portparol lučkih vlasti u Hamburgu, naglasivši da je stala polovina svih vozova, a uobičajeno u tu luku dnevno stigne oko 200 teretnih vozova.
''Polako postaje gusto'', upozorila je Kurt.
(agencije/MONDO)