Bez cenzure
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bez cenzure

Forum za slobodu reči
 
PrijemPrijem  PortalliPortalli  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  Pristupi  

 

 Umrla čuvena partizanka

Ići dole 
AutorPoruka
Lauda
Prijatelj foruma
Lauda


Broj poruka : 10774
Datum upisa : 03.11.2006

Umrla čuvena partizanka Empty
PočaljiNaslov: Umrla čuvena partizanka   Umrla čuvena partizanka EmptyPet 16 Nov 2007, 02:54

Umrla čuvena partizanka V77289p0

Umrla čuvena partizanka

Grad na Sani, Prijedor, ostao je bez svoje legendarne partizanke i Kozarčanke Milje Marin, čiji je lik urezan u sećanje svih djaka bivše SFRJ. Ratna fotografija iz 1943.godine na kojoj je Milju, tada mladu partizansku bolničarku, s puškom o ramenu ovekovečio poznati ratni reporter i režiser Žorž Skrigin, bila je u skoro svim udžbenicima istorije bivše SFRJ.

Lik partizanke Milje štampan je na plakatima i omotima ploča, pa je ova Kozarčanka postala jedan od simbola bivše Jugoslavije.

Milja je, kako saznaje "Press RS" umrla u nedelju u 81. godini u Prijedoru, gde je i sahranjena.
Prijedorčani, ali i mnogi drugi do kojih je stigla ova tužna vest, odmah su se setili legendarne fotografije, koja je napravljena u zimu davne 1943. u Knešpolju, kada je Milja imala samo 17 godina i bila pripadnik 11. kozarske brigade.

Tog zimskog dana Milja se uvek rado sećala i o njemu pričala sve ove godine, brojnim novinarima. "Znam da je bilo izuzetno hladno. Zajedno sa narodom koji je krenuo u zbeg bili smo i mi, goli , bosi. U našu jedinicu stigla je i jedna glumačka ekipa u kojoj je bio Žorž Skrigin. Bili smo u pokretu, a onda je došao naš komandant i pet devojaka izveo iz kolone. Žorž je prišao meni i rekao da podjem za njim", prisećala se često partizanska bolničarka Milja.

"Kasnije mi je objasnio da će me fotografisati, što meni odmah nije bilo najjasnije. Budući da sam bila loše obučena, dao mi je neki džemper, na rame okačio pušku, zagladio kosu, nakrivio moju kapu i rekao da se nasmešim. Iako mi je najmanje tada bilo do smeha, nasmejala sam se, onako devojački, iskreno, prostodušno, bez ikakvog ustezanja. Njemu je to bilo dovoljno. Tada nisam ni slutila šta će se desiti sa tom mojom fotografijom", ovako je opisivala Milja svoj doživljaj sa Skriginom.

Decenijama posje rata nije se znalo ko je devojka sa Skriginove fotografije. Skrigin nije uzeo njene podatke kad je napravio fotografiju , iako joj je ponudio da se pridruži njhovoj glumačkoj ekipi. Milja bi to i prihvatila, da joj je komandant to tada dozvolio.

Kratko je objasnio da su partizanima potrebne bolničarke i da ne može nijednu od njih da pusti.
Da je tada otišla sa poznatim režiserom, ko zna kakav bi Miljin životni put bio. Ovako, ostala je samo nezaboravna fotografija.

(MONDO)
Nazad na vrh Ići dole
https://bezcenzure.forumsr.net
 
Umrla čuvena partizanka
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Bez cenzure :: ...OPŠTI FORUM... :: Ljudi i događaji-
Skoči na: