Manettino
"Prima pista, poi strada." U grupi sam, koja ide prvo na pistu, pa onda na vožnju po putevima na obližnjim brdima. Iz boksa iz kojeg bezbroj puta startuju i vozači F1 Scuderie Ferrari, izlazi se direktno na pistu. Nekoliko krugova do granice do koje mogu, umem i usudim se... U poslednjem krugu polako spuštanje agresivnosti vožnje i postepeno hladjenje mašine.
Nekad ljudi koji ne govore italijanski sastave reči koje nemaju značenje, pa čak i zvuče očajno za same Italijane. Medjutim, strancima su posebno simpatične. Tako, recimo, su Michael Schumacher i ostali počeli da zovu prekidač na upravljaču bolida F1 manettino. U ovom slučaju nikome u timu Ferrari nije smetalo, čak se Italijanima svidelo. Iz reči mano, koja znači ruka, nastala je nova reč za nešto što je bilo namenjeno ručnom podešavanju u vožnji.
Za sada manettino još nije prisutan u rečnicima, ali je u čuvenim crvenim bolidima posebno značajan, kao i kod F430 Scuderia. Rotacioni, petostepeni prekidač na desnoj donjoj strani upravljača, u celini podešava rad automobila. Na neki način daje mu karakter.
Ako je prekidač manettino okrenut skroz u levo, automobil radi, još i najbolje uz automatski rad menjača, posebno nežno i krotko. To je program kad je podloga ekstremno klizava. Program "Sport" se uključuje za neopterećenu sportsku vožnju, kod koje elektronika mnogo stvari sama podesi. Program "Race" je onaj, u kojem radi elektronika F430 Scuderia najbliže elektronici savremene F1. I uz izbor ovog programa postižu se najbolja vremena na pisti.
A ako se odaberu precrtana slova "CT" tad se isključuje elektronski nadzor trakcije, a izborom programa rada automobila sa precrtanim slovima "CST" van funkcije se stavlja ESP. U tom slučaju sve zavisi od veštine vozača i vožnja je manjeviše veliki izazov, gde taj ko je iza upravljača treba dobro da zna kako se bočno proklizava sa veoma lakim automobilom koji ima pogon na zadnjim točkovima i snažan, centralno postavljen, motor. Dakle, klasičan power slide uz dodatnu mogućnost za burn out startovanje i još neke slične manevre.
RaceBiram program "Race". Na produžetku centralne konzole izmedju sedišta stoje još dve grupe prekidača. U prvoj se pritiskom na dugme sa slovom R uključuje vožnja u nazad. Pritiskom na drugo, gde piše "Auto" izabran je automatski mod rada menjača.
Adrenalinsko dugme sa oznakom LC (Launch Control) je svakako izuzetno zanimljivo. Njime se uključuje poseban program rada menjača, kvačila, diferencijala i motora za najbolji start. Vozač pritisne na kočnicu, ubaci u prvi stepen prenosa, pritisne dugme LC i doda gas. Elektronika motora sama limitira obrtaje, kod kojih se postiže najbolji obrtni moment za vatreni start. Kad vozač pusti kočnicu F430 Scuderia doslovce "poleti iz mesta". Od nula do 100 km/h za 3,6 sekundi, a do 200 za 11,6 s. Pri tom, prvi kilometar se prelazi za 20,9 sekundi, dok je maksimalna brzina 320 km/h.
Oduševljen sam brzinom rada menjača. Nešto takvo stvarno još nisam doživeo. I kada uz svo iskustvo vožnje po pisti u Fioranu sa F430, želim kočiti jako kasno, kočim prekasno. Odmah shvatim, kakav doživljaj i performanse pružaju karbonskokeramički kočioni diskovi modela F430 Scuderia. Sa druge strane, cevasti stabilizatori napred i nazad, oslanjanje i elementi pričvršćivanja točkova od titanijuma, posebno laki amortizeri i još mnogo toga čine da je Scuderia "hirurški" precizna u krivinama.
Podrška elektronskog upravljanja zadnjeg diferencijala F1 Trac u programu "Race" povećava ubrzavanje automobila iz krivina do 20%. Ako sam se kod pokretanja motora pitao, kako su mogli reći da je auspuh glasniji, u trenutku, kad sam prešao 4500 obrtaja postalo mi je jasno na šta su mislili sa tim. Kao da je iza mene nešto drugo, što sam pritiskom na dugme probudio. Izgleda da sam naljutio zverku! Neka, neka!
Baaam, baaam, baaam...
Odavno znam, da pri vožnji stazom Fiorano, pored boksa u šestom stepenu prenosa ne mogu da pogledam na merač brzine. Ovoga puta je bilo teško pogledati i na veliki merač obrtaja. Znaju u Maranellu, da nisu to samo moje teškoće, pa su na spisak dopunske opreme uključili red LEDdioda na vrhu upravljača. Kako se vozač približava limiteru broja obrtaja, tako se red dioda "puni". Pogled fokusiran na pistu, koju znam napamet, dok pred ulazak u prvu sledeću krivinu crveno svetlo na upravljaču postaje bleštavo. To je znak za izbor višeg stepena prenosa. Ulećem u krivinu, istovremeno kočim i levom rukom biram čak četiri stepena niži prenos, što Ferrari obavlja izuzetno brzo. Ipak, potrebno je smirivanje automobila i uvodjenje u pravi smer, odnosno korekcija putanje upravljačem.
Na izlazu iz krivine, osećam prednosti 100 kg manje mase vozila i odlučnim ubrzanjem u trenutku prebacujem u viši stepen prenosa. A iza mene, čuje se karakteristično "Baaam, baaam, baaam..." Menjač udara, sa više od 20 KS snažnijim motorom u poredjenju sa modelom F430, kod Scuderie dolazi do izražaja agresivnije upravljanje ventilima, energično podešavanje dužine usisne grane, manji kontrapritisak u izduvnom sistemu i još mnogo toga.
Upravljačem malo oduzimam ili dodajem ugao zaokreta, jer program "Race" još ni izdaleka ne odradi sve sam. On dopušta potpunu slobodu za lični stil vožnje. Ipak, veoma je limitirajući u zatvorenim krivinama, kada vozaču dozvoljava da greši, što može značiti izletanje sa staze. No, u srednje brzim i ekstremno brzim krivinama, nema prostora za greške i treba biti oprezan.
U svakom slučaju, uživam! I naprosto sam ljut i pitam se zašto se probne vožnje koje Ferrari organizuje u Fioranu tako brzo završavaju!?
Može i udobnoSetim se George Bernard Shawa i njegove izrečice, da su sve dobre stvari u životu ili ilegalne, ili nemoralne ili goje? Parafraziram ga, u saobraćaju je adrenalinska vožnja sa novim modelom F430 Scuderia apsolutno protiv svih propisa. Zbog drugih učesnika je možda i nemoralna, a zbog kazni i policijskog nadzora jako skupa!
Ali, Scuderia nije mašina koja je namenjena samo vožnji po pisti. Ako vozač uključi automatski način rada menjača, sa pritiskom na dugme "omekša" amortizere i neagresivno dodaje gas, onda je to posve normalan automobil. Zapravo, iznenadjujuće udoban.
A šta sve poručuje okolini o osobi koja ga vozi i kako o njoj razmišljaju oni koji je vide, to je već sasvim druga priča. Ali, svakako je voziti Ferrari, pa još 430 Scuderia priča iz snova. Zapravo to je ostvarivanja snova!
Ferrari F430 Scuderia
Karoserija kupe
Broj vrata/sedišta 2/2
Dužina mm 4512
Širina mm 1923
Visina mm 1199
Međuosovinski razmak mm 2600
Masa vozila kg 1250
Rezervoar l 95
Prtljažnik l 250
Motor
Osmocilindarski V motor, 90o između cilindarskih redova, vodeno hlađenje, četiri ventila po cilindru‚ dve bregaste osovine po redu cilindara‚ ubrizgavanje goriva.
Radna zapremina cm3 4308
Maks. snaga kW/KS 375,4/510
pri o/min 8500
Maks. obrtni moment Nm 470
pri o/min 5250
Specifična snaga kg/KS 2,45
Ogibljenje
Napred i pozadi dvostruka trouglasta ramena, elektronski kontrolisani teleskopski amortizeri, spiralne opruge, poprečni stabilizator napred i pozadi. Kočnice na sva 4 točka karbonkeramički kompozitni samoventilirajući diskovi.
Pneumatici napred 235/35 R19
nazad 285/35 R19
Prenos snage
Pogon na zadnje točkove, sekvencijalni menjač F1 Superfast 2, 6 stepeni prenosa.
Performanse
Ubrzanje 0100 km/h s + 3‚6
Maksimalna brzina km/h 320
Prosečna potrošnja l/100 km 15,7
Cena (u EU) € oko 230.000
Željko
(Vrele gume/MONDO)