Press: Ko je lud nek glasa za ovu listu
Izložba pod nazivom "Prvi sprski rat plakatima", koja je ovih dana otvorena u pirotskoj galeriji "Čedomir Krstić", predstavlja dragoceno svedočanstvo o načinu na koji su srpski političari s kraja 19. i početka 20. veka vodili predizborne kampanje, prenosi "Press".
Panoi na kojima je izloženo stotinak letaka i plakata iz tog vremena privukli su veliku pažnju Piroćanaca, koji su naglas, i uz smeh, komentarisali sadržinu više nego zanimljivih političkih poruka.
Direktor Narodne biblioteke u Pirotu Momčilo Antić rekao je na otvaranju izložbe da sadržina izloženih plakata zapravo pokazuje kakav smo mi narod bili u prošlosti i kakvi smo sada - alavi na vlast, bezobzirni prema onom koji nije s nama i bezmalo krvožedni.
Za razliku od današnjih političara koji se u predizbornim kampanjama koriste najsavremenijim sredstvima za pridobijanje glasača, u Srbiji od pre sto i više godina, "ratovi" izmedju političara vodili su se na banderama, tarabama, zidovima...
Iako nisu imali bilborde, nisu znali za politički marketing i nisu imali PR agencije iza sebe, ondašnji političari uspevali su da na najrazličitije načine "doskoče" svojim konkurentima.
Prema rečima autora izložbe, magistra bibliotekarstva Dejana Vukićevića, junaci ovih plakata, izmedju ostalih, su "pokravena mrcina poslednje vrste", "kartaroši i secikese", "barabe radikalske", zatim razne "kukavice", "zabušanti", "zelenaši", "izdajice", "kapitalisti", "trovači" i mnogi drugi.
"Tadašnji autori plakata najčešće su pribegavali ironiji, a bilo je i mnogo nedvosmislenih poruka, poput one "ko je lud neka glasa za ovu listu". Bilo je i plakata pisanih u stihovima, pa je tako, aludirajući na nekadašnje političke lidere Nikolu Pašića i Ljubu Davidovića, neki nepoznati pesnik spevao stihove u desetercu: "Obojica kupili su kuće, a ti brale ideš bez obuće" - priča Vukićević.
O tome koliko su ondašnje predizborne kampanje bile žestoke, svedoči i činjenica da se tadašnji "PR menadžeri" nisu zaustavljali samo na uvredama, "sočnim" psovkama i drugim sredstvima "manipulacije javnim mnjenjem".
Oni se nisu libili toga da svojim političkim protivnicima odštampaju čak i lažnu umrlicu. Na jednoj od njih, doslovce je pisalo sledeće:
"Naši nikada prežaljeni odbornici opštine glavičke Lazar Kradi-tikve, Milisav Kradi-kukuruz, Djordje Ludman, Toza Brljča i Jevrem Mrtvljak ispustiše svoje kradljive duše na 15 dana pred izbore. Ovu tužnu vest javljamo svima glasačima, da ne kukaju za njima da se ne povampire. Ožalošćeni: otac - Milenko Poštenjak - Robija; deda - Stanimir Kradi-sve; stričevi Tonjča Sifilis, Vlada Bugarin, Djordje Kradi-tarabe, Žika Kradi-drva. Glavica, avgusta 1923. godine."
(MONDO)