Bez cenzure
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bez cenzure

Forum za slobodu reči
 
PrijemPrijem  PortalliPortalli  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  Pristupi  

 

 Prosečna plata....

Ići dole 
AutorPoruka
Lauda
Prijatelj foruma
Lauda


Broj poruka : 10774
Datum upisa : 03.11.2006

Prosečna plata.... Empty
PočaljiNaslov: Prosečna plata....   Prosečna plata.... EmptySub 03 Nov 2007, 01:16

Plata - plata ili šipak Rolling Eyes

Kako vi reagujete kada vidite prosečnu platu koju usput budi rečeno naši ekonomisiti izračunavaju na jedan veoma diskutabilan način...
Četiri ministra po 100 000 plate i deset radnika po 10 000 i to je 300 000, podeljeno sa 14 izađe da je prosek 21 429 dinara...od ove matematike pobesnim Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes What a Face Suspect Suspect Suspect Suspect
Nazad na vrh Ići dole
https://bezcenzure.forumsr.net
Gost
Gost




Prosečna plata.... Empty
PočaljiNaslov: Re: Prosečna plata....   Prosečna plata.... EmptySub 03 Nov 2007, 01:44

je, je pa to je matematika, plus + plus + plus + plus + plus + plus = pa podjeljeno = je šta je

svud je to tak
Nazad na vrh Ići dole
Lauda
Prijatelj foruma
Lauda


Broj poruka : 10774
Datum upisa : 03.11.2006

Prosečna plata.... Empty
PočaljiNaslov: Re: Prosečna plata....   Prosečna plata.... EmptyNed 11 Nov 2007, 16:28

Prosečna plata.... V76738p0

Blic: Srbija skuplja od Nemačke!

Iako je prosečna plata jednog Nemca oko 2.000 evra, njemu su osnovne životne namirnice jeftinije za oko 30 odsto nego prosečnom gradjaninu Srbije, koji mesečno zaradi oko 360 evra, istražuje "Blic".

Da li zbog nedostatka konkurencije ili visokih trgovačkih marži, tek gradjani Srbije svakodnevno u prodavnicama za iste proizvode plaćaju više nego Nemci, čija je prosečna zarad sedam puta veća od naše. Osim hleba, koji je i u Nemačkoj skup, gotovo sve osnovne namirnice jeftinije su nego kod nas. Tako litar dugotrajnog mleka u Nemačkoj košta 81 cent (63 dinara), dok se kod nas plaća 72,9 dinara.

Razlika u ceni je još evidentnija kod ulja, koje Nemci (doduše ono najpovoljnije) plaćaju 60 dinara, a mi čak 93,90 dinara. I popularna koka-kola im je dosta jeftinija, dok su neznatno povoljniji i šveps i voćni sokovi. "Milku" i "kinder" čokoladu Nemci plaćaju barem dvadeset dinara manje.

Kad je u pitanju kozmetika i higijena, razlika je još uočljivija. Sapuni su im za dvadesetak dinara jeftiniji, iste marke deterdženata plaćaju tridesetak odsto manje, a povoljniji su im i šamponi, mleka za telo... Ima i drastičnih primera. Tako recimo, ženski dezodorans "fa" Nemica može kupiti za 0,99 evra (77 dinara), dok dama u Srbiji za isti proizvod mora da izdvoji 178 dinara. Kalgonit tablete za sudove( 44 komada) kod nas staju 831 dinar, a u Nemačkoj gotovo 300 dinara manje (545 dinara).
Namirnice, sokovi i higijena, kod nas su skuplji za oko 30 odsto.

"Ima nekoliko razloga za toliko skuplju robu u Srbiji. Dva osnovna su postojanje monopola i ogromne trgovačke marže" kaže za "Blic nedelje" ekonomista dr Vladana Hamović. Ona ističe da monopoli na našem tržištu postoje samim tim što nekoliko trgovinskih lanaca diktira cene, iako nude veliki izbor robe.

"Trgovačke marže kod nas idu i do 25 odsto, a nekad i mnogo više, dok je u svetu ubičajena marža oko 12 odsto" kaže Hamovićeva. Zato ona smatra da država mora da počne da primenjuje antimonopolski zakon, čija bi primena dovela do veće konkurencije, smanjenja marži i samim tim i nižih cena.
Nemci imaju daleko kvalitetniju i jeftiniju telekomunikaciju. Većina stanovnika Nemačke odlučuje se za mesečni flet paket, koji obuhvata neograničeno fiskno telefoniranje (i ka inostranstvu), neograničen internet i kablovsku televiziju, po ceni od svega 30-40 evra (u zavisnosti od provajdera).

Ako je za utehu, gradjani Nemačke za iznajmljivanje stanova i komunalije mesečno moraju da izdvoje u proseku izmedju 800 i 900 evra, a žitelj Beograda upola manje.

Iako Srbija ima dosta domaćih modnih brendova, ne možemo se pohvaliti niskim cenama. Naime, često cene domaće garderobe, pogotovo dečje, u stopu prate cene poznatih evropskih brendova, poput Benetona, Zare i drugih. Nemci koji žele da svoje mališane obuku kvalitetno, ali povoljnije, kupuju u čuvenom lancu "C&A", gde se somotske ili deblje teksas dečje pantalone mogu kupiti po ceni do devet do 15 evra. Dečja zimska jakna staje od 20 do 30 evra, duksevi od pet do 10 evra, a dečji veš i pidžame mogu se pazariti za svega nekoliko evra. Teško je naći stvar skuplju od 40 evra, što se u našim radnjama za decu već smatra niskom cenom.
Nazad na vrh Ići dole
https://bezcenzure.forumsr.net
Sponsored content





Prosečna plata.... Empty
PočaljiNaslov: Re: Prosečna plata....   Prosečna plata.... Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Prosečna plata....
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Hrvatska: Plata u junu 650 evra

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Bez cenzure :: ...DRUŠTVO... :: Politika-
Skoči na: