Bez cenzure
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bez cenzure

Forum za slobodu reči
 
PrijemPrijem  PortalliPortalli  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  Pristupi  

 

 Četnici

Ići dole 
3 posters
AutorPoruka
Gost
Gost




Četnici Empty
PočaljiNaslov: Četnici   Četnici EmptySre 24 Okt 2007, 13:59

Još jedna, nadam se, zanimljiva tema
Dobro došli na raspravu

Četnici, velikosrpski profašistički nacionalistički pokret, nastao prvobitno u Makedoniji za vrijeme raspada Osmanlijskog carstva, u vremenu od prijelaza 19. stoljeća do Balkanskih ratova 1912-1913.
U korijenu riječi "četnik - četnici " leže riječi: četa i četovanje, kao oblik i način grupne i organizirane borbe. Sam izraz prvobitno nije imao nikakve veze sa srpskim nacionalnim pokretom.
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost




Četnici Empty
PočaljiNaslov: Re: Četnici   Četnici EmptyČet 01 Maj 2008, 16:09

evo dobre teme
a vojvoda, dražek i ostali mi fale

a šta će mi oni
ovak:
četnici, moje razmišljanje, razlika između prvih (komita), onih u 2.ratu, onih u ratu na prostoru bivše juge i ovih danas najglasnijih
Nazad na vrh Ići dole
ravnogorac
Član u razvoju
Član u razvoju
ravnogorac


Broj poruka : 233
Datum upisa : 01.05.2008

Četnici Empty
PočaljiNaslov: Re: Četnici   Četnici EmptyČet 01 Maj 2008, 16:34

Četnici su uvek bili borci za slobodu srbskog roda i naroda...
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost




Četnici Empty
PočaljiNaslov: Re: Četnici   Četnici EmptyČet 01 Maj 2008, 17:00

ravnogorac ::
Četnici su uvek bili borci za slobodu srbskog roda i naroda...

i zajedno sa ustašama radili zvjerstva, šurovali, čak i surađivali
Nazad na vrh Ići dole
Lauda
Prijatelj foruma
Lauda


Broj poruka : 10774
Datum upisa : 03.11.2006

Četnici Empty
PočaljiNaslov: Re: Četnici   Četnici EmptyPet 02 Maj 2008, 11:10

Četnici u Srbiji formirani su početkom II svetskog rata s ciljem da se bore protiv komunista i fašista te da pri tome zaštite narod od torture i odvođenja u radne logore.
Nazad na vrh Ići dole
https://bezcenzure.forumsr.net
Lauda
Prijatelj foruma
Lauda


Broj poruka : 10774
Datum upisa : 03.11.2006

Četnici Empty
PočaljiNaslov: Re: Četnici   Četnici EmptySub 03 Maj 2008, 02:19

sjekač ::
Lauda ::
Četnici u Srbiji formirani su početkom II svetskog rata s ciljem da se bore protiv komunista i fašista te da pri tome zaštite narod od torture i odvođenja u radne logore.

vid koju glupost ovaj napisa, a neki tvoji tvrdili (ja to pročito) da četnici nastali negdje oko 1903.god.dajte se dogovorite onda od kada postoje

je je da se bore protiv komunista, to točno napisa, al zaboravijo si napisat da su čak postali i antifašisti,
o zemljo otvori se Rolling Eyes

moj post odnosio se samo na deo istorije četnika...
ti si u pravu taj pokret je nastao mnogo ranije tj. datumski onako kkako si naveo ali postoji ogromna razlika između tih pokreta u datim vremenskim razmacima...dakle ... ja sam analizirao samo jedan segment tog periioda...ali u suštini odredbe postojanja takvih jedinica i pokreta nisu izmenjene jer su i tada postojale da bi zaštitile srbsko življe od ugnjetavanja
Nazad na vrh Ići dole
https://bezcenzure.forumsr.net
Gost
Gost




Četnici Empty
PočaljiNaslov: Re: Četnici   Četnici EmptySub 03 Maj 2008, 19:59

ok lauda donekle se slažemo
al ako govorimo o četnicima do drugog rata i to je po meni ok
ali poslije, sa početkom 2.rata uloga i pojam četnika je nešto drugo slažem se za neke domoljubno a za neke ne, jer riječ domoljubnost u tom vremenu prelazi ono što si napisao, prelazi neke granice
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost




Četnici Empty
PočaljiNaslov: Re: Četnici   Četnici EmptyPon 12 Maj 2008, 16:20

FRFE
Citat :
-GRESIS KAD KAZES DA SU USTASE BILI KAO I CETNICI !!!
USTASE SU SARADJIVALE SA FASISTIMA I BILI KRVNICI SRPSKOG NARODA.
CETNICI SU BILI REGULARNA VOJSKA SRBIJE(KRALJEVA VOJSKA) DOK IH PARTIZANI=KOMUNISTI NISU "PRETVORILI" U IZDAJNIKE.
CETNICI NIKAD NISU VRSILI MASOVNE POKOLJE,NITI SU IGDE IMALI LOGOR SLICAN JASENOVCU.
ONI SU SPRAM USTASA KAO NESTASNI DECACI.

jel to misliš da su bili reg.vojska Srbije početkom 2.svj.rata?????? ili vojska ondašnje Jugoslavije?
a kolko je tih "vrsta" četnika bilo?
a šta radio pop Đujić? jel i on bio kraljeva vojska, bili nestašni dečaci, e sad me nasmija,
nisu surađivali sa ustašama i njemcima, talijancima (fašistima), pa radikali su isto četnici, il ti misliš da nisu
Nazad na vrh Ići dole
ravnogorac
Član u razvoju
Član u razvoju
ravnogorac


Broj poruka : 233
Datum upisa : 01.05.2008

Četnici Empty
PočaljiNaslov: Re: Četnici   Četnici EmptyČet 15 Maj 2008, 16:28

pop Đujić nije bio u kraljevoj vojsci...postojalo je više frakcija četničkog pokreta i ja ću se postarati da ovde o svakoj dam podatke...
Nazad na vrh Ići dole
Lauda
Prijatelj foruma
Lauda


Broj poruka : 10774
Datum upisa : 03.11.2006

Četnici Empty
PočaljiNaslov: Re: Četnici   Četnici EmptySre 07 Jan 2009, 16:55

Četnici V120562p0
Novosti: Klint Istvud juri četnike

"Voleo bih opet da vidim Srbiju, jer u njoj sam proveo najlepše godine mladosti i dobio svoj lični rat protiv Hitlera. Ostalo nas je malo živih od 500 američkih pilota koje su spasli četnici i srpski narod, ali na nama je da kažemo istinu o srpsko-američkom savezništvu."

Ove reči izgovorio je vremešni bankarski penzioner Đorđe Vujnović iz Njujorka, kada ga je nedavno posetio američki pisac Gregori Friman. Ovaj publicista iz Džordžije, poznat po knjizi o stradanju američkih vojnika u Iraku, doneo je Vujnoviću na poklon svoje novo delo "500 zaboravljenih", koje opisuje tajnu operaciju američke vojne obaveštajne službe OSS i četnika Draže Mihailovića na spasavanju pilota koji su 1944. godine leteli za Srbiju, pišu "Novosti".

"Bio je avgust. Amerikanci, Britanci i jugoslovenska vlada dogovorili su se da pomognu nacionalnom pokretu u Srbiji tako što će da pošalju odred od 500 specijalaca u komandu Draže Mihailovića u selu Praljane. Međutim, ta operacija, koju su obaveštajci nazvali 'Haljard', pretvorila se u akciju 'Veliko bekstvo', jer su nas Nemci opazili i pokušali da nas pobiju. Četnici su nas spasli i vratili u SAD, ali zvanični Vašington nikada nije dozvolio da se o tome piše kao o velikom herojskom delu srpskog naroda", priča za "Novosti" Đorđe Vujnović, nekadašnji vojni obaveštajac OSS i spasilac američkih pilota, dok u ruci drži knjigu punu fotografija iz sela Praljani.

Istoričar i pisac Gregori Friman deset godina je istraživao priču o "500 zaboravljenih" pilota i obaveštajaca američke armije. Pregledao je vojne arhive, ali i obišao preživele učesnike tajne operacije, u kojoj je, kako kaže, učestvovalo i dvadesetak američkih Srba.

"Bili su to sinovi srpskih doseljenika u SAD, američki građani koji su regrutovani u armiju i ubačeni u tajnu službu OSS kao eksperti za Balkan i Jugoslaviju", priča Friman.

Đorđe Vujnović je kao sin američkih doseljenika bio student medicine u Beogradu kada je Hitler napao Jugoslaviju. Odatle je pobegao u Istanbul, gde je regurutovan kao avijatičar i smešten u bazu u Bariju, odakle se letelo za Srbiju.

Pisac kaže da su američki Srbi u oba svetska rata bili heroji SAD: "Ne zna se tačno koliko je Srba u SAD služilo vojsku, kao mobilisani regruti ili profesionalci, ali, sudeći po listama koje svaka američka država objavljuje, reč je o više od 160.000 naših ljudi. Četnici su od 500 američkih pilota uspeli da spasu njih 200, ali je samo 76 dočekalo slobodu i priliku da se u SAD sretne sa svojim srpskim kolegama. Danas je živo svega desetak američkih pilota. Među njima, najpoznatiji su generali američke armije Kler Masgrov, Robert Vilson, Džordž Krajger, Čarls Dejvis i Artur Džibilan, glavni operator operacije 'Haljard'."

Srpski aktivista Gradimir Marković ima ideju kako da se snimi film o "500 zaboravljenih" i operaciji "Veliko bekstvo":

"Napravili smo projekat za film i poslali ga holivudskim producentima i režiseru Klintu Istvudu. Dobili smo odgovor da je zainteresovan da snimi filmsku epopeju o američkim pilotima u Srbiji. Ali, kaže, ne zna gde danas da nađe srpske četnike. Rekli smo mu: 'Pa, u Srbiji'."

Knjiga "500 zaboravljenih" Gregorija Frimana, saznaju "Novosti", biće prevedena i objavljena u Srbiji.

Bivši pilot Đorđe Vujnović iz Njujorka, povodom informacije da se pripremaju srpsko izdanje i film o operaciji "Veliko bekstvo", kaže: "Možda su SAD i Srbija želeli ili pokušali da nas gurnu na rub istorije, da nas zaborave, ali još smo živi."

(MONDO)
Nazad na vrh Ići dole
https://bezcenzure.forumsr.net
macvanin
Slučajni prolaznik
Slučajni prolaznik
macvanin


Broj poruka : 30
Datum upisa : 11.09.2009

Četnici Empty
PočaljiNaslov: Re: Četnici   Četnici EmptyPon 14 Sep 2009, 13:21

Gost ::
Još jedna, nadam se, zanimljiva tema
Dobro došli na raspravu

Četnici, velikosrpski profašistički nacionalistički pokret, nastao prvobitno u Makedoniji za vrijeme raspada Osmanlijskog carstva, u vremenu od prijelaza 19. stoljeća do Balkanskih ratova 1912-1913.
U korijenu riječi "četnik - četnici " leže riječi: četa i četovanje, kao oblik i način grupne i organizirane borbe. Sam izraz prvobitno nije imao nikakve veze sa srpskim nacionalnim pokretom.

Ovo je,pretpostavljam,članak iz udžbenika "Hrvatske povijesti" ?! One iste koja je "ustvrdila" da su hrvati "arijskog podrijetla" i da nemaju "nikakove" veze sa "slavenskim" plemenima ?!
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Četnici Empty
PočaljiNaslov: Re: Četnici   Četnici Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Četnici
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Bez cenzure :: Arena :: Oktagon-
Skoči na: