Beta: Skrivena zvezda kineskih komunista
Kineski predsednik Hu Djintao, u najdužem obraćanju u svom političkom životu, obrazložio je na kongresu KP Kine socijalne ciljeve partije dok je ekonomiji postvetio mnogo manju minutažu.
Ali, dok se kineski vodji zanimaju politikom i imenovanjima, prava zvezda i potencijalni džoker, kako kažu analitičari, jeste baš ekonomija.
Za mnoge, vreme u kome se održava kongres, koji se sastaje svakih pet godina, ne može biti bolje.
Od početka godine vrednost akcija na berzi je više nego udvostručena. Ekonomija, sada četvrta po veličini u svetu, u petoj je uzastopnoj godini rasta od deset i više procenata, a prihodi u gradskim, pa čak i u seoskim sredinama, rastu po dvocifrenoj stopi.
"Život ljudi je mnogo bolji," naglasio je Hu na kongresu, a indeks na Šangajskoj berzi probio je prvi put granicu od 6.000 poena.
Medjutim, ekonomisti, čak i kineski zvaničnici, navodi AP, brinu da su skok na berzama i munjeviti rast cena nekretnina i imovine neodrživi.
Oni upozoravaju i na inflaciju, koja je u avgustu dostigla 6,5 odsto na godišnjem nivou, što je najviši nivo za više od deset godina.
U medjuvremenu, Kineze, koji su višak novca usmerili u akcije umesto na štedne knjižice, mnogo više zanimaju, ali i brinu, tržišta akcija čija je vrednost za dve godine ušestostručena.
Takva pitanja nisu bili u žiži kongresa, koji je, uz sve ceremonije, potvrdio drugi Huov mandat na čelu partije, pohvalio njegovu politiku zasnovanu na velikoj socijalnoj potrošnji i izabrao tim koji će mu pomoći da upravlja zemljom.
"Vlada nije voljna da ekonomiji da 'gorak lek' zbog uvreženog mišljenja medju kreatorima politike da će, ako se jednom ohladi, biti teško ponovo je zagrejati," kaže nezavisni ekonomista iz Šangaja Endi Si.
Hu je na kongresu ponovio da vlada planira da do 2020. godine učetvorostruči bruto domaći proizvod (BDP) po stanovniku, sa 860 dolara iz 2000. Takodje se založio za usporavanje ekonomije i rešavanje problema nejednakosti, ističući da ka tome ne treba ići na račun privrednog rasta.
Medjunarodni monetarni fond (MMF) u najnovijem izveštaju zamerio je Kini što nije preduzela oštrije mere da uravnoteži rast kroz smanjenje zavisnosti od izvoza i prekomernih investicija u izgradnju i fabrike.
Od Pekinga je MMF zatražio da učini više da stimuliše domaću potrošnju i da troši više na socijalno i zdravstveno osiguranje.
Umesto toga, kineski lideri se oslanjanju na mirna rešenja, povećavaju kamate malim koracima i naredjuju bankama da čuvaju više novca umesto da daju zajmove.
Na taj način za sada sve funkcioniše i brojni stručnjaci i investitori uvereni su da će tržište nastaviti da ide napred uz podsticaj kineskih ulagača koji traže veći zaradu ba berzi nego što su kamate koje daju banke na štednju.
(MONDO)