Buš: Moguć Treći svetski rat zbog Irana
Američki predsednik Džordž Buš upozorio je da bi, ukoliko se iranskim vlastima dozvoli ostvarivanje njihovih nuklearnih ambicija, to moglo da dovede to Trećeg svetskog rata.
Govoreći samo dan posle posete ruskog predsednika Vladimira Putina Teheranu, Buš je na konferenciji za novinare u Beloj kući izrazio nadu da će ga Putin informisati o toj poseti i razgovorima sa iranskim predsednikom Mahmudom Ahmadinedžadom.
"Ono za šta sam ja zainteresovan jeste da li on (Putin) i dalje deli sa mnom istu zabrinutost. Kada smo se sreli u Australiji (u septembru), on mi je potvrdio da nije u svetskom interesu da Iran bude u mogućnosti da razvije nuklearno oružje", rekao je Buš.
I pored toga što se, kako sam kaže, zalaže za rešenje krize oko iranskog nuklearnog programa diplomatskim putem, Buš insistira na tome da Savet bezbednosti UN usvoji nove, još oštrije sankcije prema Teheranu.
Moskva se, medjutim tome protivi, iako je ruski predstavnik u Savetu bezbednosti UN do sada dva puta podržao uvodjenje sankcija Iranu.
"Imamo vodju u Iranu koji je objavio da želi da uništi Izrael. Rekao sam ljudima: ako želite da izbegnete Treći svetski rat, onda morate da budete zainteresovani da ih sprečite (Iran) da dodju do saznanja koja će im omogućiti da naprave nuklearno oružje", istakao je Buš.
Ruski predsednik Putin izjavio je u Teheranu, posle razgovora s Ahmadinedžadom, da je upotreba sile u Kaspijskom regionu neprihvatljiva i založio se za rešavanja sporova isključivo diplomatskim putem.
Putin je takodje najavio da će Rusija početi sa isporukom nuklearnog goriva za iransku atomsku centralu Bušejr čim budu regulisani problemi oko naplate ranijih dugova, iako iranske vlasti tvrde da su isplatild sva zaostala dugovanja.
Putin preneo "specijalnu poruku" Iranu
Ruski predsednik Vladimir Putin preneo je "specijalnu poruku" iranskim vlastima, vezanu za nuklearni program Islamske republike i druga pitanja, izjavio je glavni iranski pregovarač za nuklearna pitanja Ali Laridžani, ne otkrivajući detalje.
"Ruski predsednik Vladimir Putin, tokom posete Teheranu, imao je specijalnu poruku za iranske zvaničnike", rekao je Laridžani za agenciju IRNA, i dodao da je u poruci bilo reči o iranskom nuklearnom programu.
Ruski predsednik, koji je izjavio da nije video dokaze koji bi išli u prilog vojnih ciljeva iranskog nuklearnog programa, sastao se u utorak u Teheranu sa iranskim zvaničnicima, uključujući vrhovnog vodju Ajatolaha Alija Hamneija, koji ima konačnu reč o svim pitanjima vezanim za nuklearnu politiku Irana.
Hamnei je poručio Putinu da će Iran razmotriti predlog Rusije, navela je IRNA.
Rusija, koja gradi prvu iransku nukleranu elektranu u Bušeru, podržala je dve rezolucije o uvodjenju sankcija Iranu, ali odoleva nastojanjima SAD i njihovih evropskih saveznika, za trećom rundom oštrijih sankcija, zbog odbijanja Teherana da obustavi rad na obogaćivanju uranijuma, naveo je Rojters.
Iranske vlasti odbacuju optužbe Zapada da je cilj njihovog nuklearnog programa izrada atomskog oružja, već isključivo proizvodnja električne energije.
Iranska nuklearna elektrana "Bušer" biće završena i puštena u roku koji će naknadno biti dogovoren, izjavio je ruski predsednik Vladimu Putin posle sastanka sa iranskim kolegom Mahmudom Ahmadinedžadom u Teheranu.
"Nismo samo potpisali ugovor, već nameravamo i da ga realizujemo. Već je dovoljno vremena izgubljeno" rekao je Putin.
Izgradnju u Bušeri započela je Nemačka 1975. godine, a potom je napustila, da bi 1995. ugovor o dogradnji prvog bloka bio potpisan sa Rusijom.
Putin je istakao da nijedna druga zemlja nije bila spremna da preuzme realizaciju ugovora pošto su nemačke firme, koje su započele izgradnju, napustile radove.
"Sama činjenica da su radove pokrenuli jedni partneri, a ruske firme ih nastavile, u startu je iskomplikovala realizaciju projekta, ne toliko sa političke, koliko sa tehnološke tačke gledišta", rekao je Putin.
Nemačka oprema, isporučena u prvoj fazi je još uvek u objektu, a sada je stara 20 i 30 godina i očigledno zastarela, ukazao je on. Iran je i sa drugim partnerima potpisao ugovore o izgradnji, ali oni nisu isporučili opremu.
Gorivo za "Bušer" Rusija će isporučiti tek kada se odredi rok za puštanje nuklearke u pogon i budu unete sve izmene u ugovor po pitanju obaveza, rekao je Putin.
Prema pravilima Medjunarodne agencije za nuklearnu energetiku (IAEA), gorivo se doprema na objekat nekoliko meseci pre puštanja nuklearnog reaktora u pogon.
Rusija se takodje obavezala da isporuci jedan reaktor tipa VVER-1000, nuklearno gorivo i da obuči iranske stručnjake.
Februara 1998. godine Rusija i Iran su dogovorili da će Rusija ne samo pružiti pomoć u izgradnji nuklearke, već će je u potpunosti završiti.
Ukupna vrednost posla se procenjivala na milijardu dolara, dok je vrednost ugovora za isporuku reakotra VVER-1000 iznosila 850 miliona.
(agencije/MONDO)