Oko 126 mrtvih na dočeku Benazir Buto
Svetske agencije izveštavaju da je izmedju 105 i 126 osoba stradalo u dvema eksplozijama u Karačiju, na dočeku bivše premijerke Pakistana Benazir Buto.
Zvaničnici u šest lokalnih bolnica sabrali su 126 mrtvih i 248 ranjenih, dok je policija saopštila da je poginulo 113 osoba, od čega 20 policajaca.
Rojters ocenjuje da je najmanje 115 ljudi izgubilo život u eksploziji granate i automobile sa bombašem-samoubicom, u najvećem pakistanskom gradu Karačiju.
Zvaničnici su izjavili da je Buto, koja se prethodno vozila ulicama grada, ali zatim napustila svoj kamion, nepovredjena u eksplozijama koje su medju najsmrtonosnijim u istoriji Pakistana.
"Gospodja Buto nije povredjena i odvezena je u rezidenciju," izjavio je Azar Faruki, viši policijski oficir u Karačiju.
Hirurg pri policiji Ajaz Ahmed kazao je Rojtersu da je 80 poginulih prebačeno u tri bolnice u desetomilionskom Karačiju.
Rojtersov reporter je prebrojao još 35 tela u ubijenih u četvrtoj bolnici u tom gradu, a zvaničnici u bolnicama su kazali da je preko 200 lica ranjeno.
Pakistanski predsednik Pervez Mušaraf je ocenio da napad, predstavlja "zaveru protiv demokratije."
Još uvek niko nije preuzeo odgovornost za ove napade, a SAD i UN oštro su osudile napad na bivšu pakistansku premijerku
"Ekstremistima neće biti dozvoljeno da speče Pakistance da u otvorenom i demokratskom procesu izaberu svoje predstavnike," kazao je portparol američkog Saveta za nacionalnu bezbednost Gordon Džondrou.
U Dubaiu je, muž Benazir Buto, Asif Ali Zardari izjavio jednoj TV stanici da on, medjutim, krivi vladu za eksplozije u Karačiju.
"To je delo obaveštajnih agencija," kazao je Zardari.
Buto se u četvrtak vratila iz samonametnutog izgnanstva kako bi predvodila njenu Pakistansku narodnu partiju (PPP) na izborima kojima bi mnogoljuda zemlja na jugu Azije trebalo da okonča sa vojnim režimom.
General Mušaraf je preuzeo vlast u Pakistanu posle beskrvnog državnog udara, 1999. godine.
Buto se godinama zaricala da će se vratiti u Pakistan kako bi okončala vojni režim, ali se u poslednje vreme tvrdi da bi, uz tihi nagovor SAD, mogla da postane potencijalni saveznik generala Mušarafa.
Uslov Buto je da se Mušaraf odrekne mesta glavnokomandujućeg moćnih pakistanskih oružanih snaga, a da protiv nje i njenih saradnika budu povučene optužbe za korupciju.
Prema Rojtersu, oko 20.000 pripadnika snaga bezbednosti je angažovano za zaštitu Buto.
Pakistanske obaveštajne službe su upozorile da Al Kaida, talibani i pakistanske ekstremističke grupe planiraju samoubilačke bombaške napade na Buto, koja je, prema sopstvenim rečima, devedesetih godina nekoliko puta bila meta napada terorista.
Porodicu Buto u kojoj je Benazir, treća generacija nacionalnih političara, prati istorija nasilja.
Njenog oca Zulfikara Ali Butoa, prvog pakistanskog premijera izabranog na nacionalnim izborima i za koga se smatra da je bio jedan od najsavremenijih domaćih političara, vojska je zbacila i posle sudjenja je obešen.
Dva brata Benazir su izgubila život pod misterioznim okolnostima - jedan ubijen u Karačiju, a drugi je nadjen mrtav u hotelu na francuskoj rivijeri.
(MONDO/Agencije)