Bez cenzure
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bez cenzure

Forum za slobodu reči
 
PrijemPrijem  PortalliPortalli  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  Pristupi  

 

 Preminuo Laza Ristovski

Ići dole 
AutorPoruka
WETINI
Gost




Preminuo Laza Ristovski Empty
PočaljiNaslov: Preminuo Laza Ristovski   Preminuo Laza Ristovski EmptySub 06 Okt 2007, 21:02

Kompozitor i jedan od najcenjenijih rok klavijaturista na području bivše Jugoslavije, nekadašnji član bendova „Smak” i „Bijelo dugme”, Laza Ristovski preminuo je rano jutros u Beogradu posle duge i teške bolesti u 51. godini. Ristovski, koji je poslednjih godina bio prikovan za invalidska kolica, preminuo je jutros oko 2.00 časa u svojoj kući u Beogradu, u krugu porodice i prijatelja, potvrdio je agenciji Beta Ilija Jovanović, menadžer njegovog poslednjeg muzičkog projekta „Laza i prijatelji”. Prema Jovanovićevim rečima, Ristovski bi trebalo da bude sahranjen u sredu 10. oktobra na beogradskom Novom groblju.
Rođen u Novom Pazaru, Ristovski je počeo da se bavi muzikom kao 14-godišnjak u kraljevačkom bendu „Bezimeni”, da bi ozbiljnu karijeru rok muzičara počeo sa grupom „Smak” 1975. godine, sa kojom je iste godine snimio njihov prvi album, a potom i nekoliko singlova.

Prelazak Ristovskog iz kragujevačkog „Smaka” u konkurentsko sarajevsko „Bijelo dugme” 1976. godine jugoslovenska javnost je ispratila kao prvorazredan događaj, poput fudbalskog transfera.

Među tadašnjim „Smakovim” obožavaocima bilo je nezamislivo da njihov klavijaturista predlazi u za njih omraženi bend gitariste Gorana Bregovića.

Ristovski je sa „Dugmićima” snimio album „Eto! Baš Hoću” (1976), da bi potom sa njihovim bubnjarem Goranom Ipetom Ivandićem snimio komercijalno neuspešan album „Stižemo” (1978).

Klavijaturista se potom vratio u „Smak” za singl „Na Balkanu” (1979) i albume „Rok cirkus” (1980) i „Zašto ne volim sneg” (1981).

Sa „Bijelim dugmetom” Ristovski je ponovo radio na njihova dva poslednja albuma „Pljuni i zapevaj moja Jugoslavijo” (1985) i „Ćiribiribela” (1988).

Važio je za cenjenog i traženog studijskog klavijaturistu, a snimio je dosta muzike za filmove i televiziju, kao i samostalne albume "Merge" (1983), „2/3” (1983) i "Roses for General" (1984).

Posebno je kao zanimljiv ocenjen zajednički projekat sa klavijaturistom „Bajage i Instruktora” Sašom Loknerom „Naos” (1994) u kome su savremenu elektronsku muziku spajali sa pravoslavnom duhovnom muzikom.

Poslednjih godina, iako ozbiljno bolestan Ristovski je izdao album „Gondola” (2003), radio je materijale za frontmena „Vatrenog poljupca” Milića Vukašinovića i nekadašnjeg pevača „Smaka” Borisa Aranđelovića.

Svirao je i na povratničkoj mini-turneji „Bijelog dugmeta” 2005. godine, zaključno sa koncertom na Beogradskom hipodromu.

Poslednji muzički projekat poznatog muzičara, u trenutku njegove smrti na pola završen, bio je „Laza i prijatelji” na kome je nameravao da njegove pesme otpevaju prijatelji i kolege muzičari sa prostora bivše Jugoslavije i inostranstva.

Pesme za taj album do sada su snimili Dado Topić, Nikola Čuturilo, Tijana Dapčević i Igor Lazić.

„Laza nas je napustio u polovini projekta, ali ja ću upotrebiti sve moje sposobnosti i veze da projekat završim u dogledno vrijeme”, rekao je Ilija Jovanović.

Prema njegovim rečima, Laza je bio veliki drug i muzičar.

„Drago mi je da sam imao priliku da ga upoznam i radim sa njim. Ostala je velika praznina u mom srcu i srcima svih ljudi koji su ga poznavali”, kazao je Jovanović. (Beta)
Nazad na vrh Ići dole
 
Preminuo Laza Ristovski
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Preminuo Boris Dvornik
» Preminuo Dragutin Golik Zmija

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Bez cenzure :: ...DRUŠTVO... :: Aktuelno-
Skoči na: