Rojters: Plava tuna pred istrebljenjem
Ogromna plava tuna, pravi džin medju ribama jer može da dosegne do čak 500 kilograma, već 3.000 godina zalazi u tople vode Sredozemnog mora, ali u poslednje vreme se sve redje vidja, na veliku žalost ribara iz Španije i drugih mediteranskih zemalja.
Šta je uzrok toj pojavi koja veoma zabrinjava naučnike zato što nestanak jedne vrste automatski ugrožava opstanak drugih? Prevelik ribolov, katastrofalne klimatske promene izazvane globalnim zagrevanjem ili, pak, nešto treće - o tom pitanju se ovih dana vodi živa, ali i ubrzana rasprava u naučnim, političkim i privrednim krugovima, jer valja požuriti pre nego što bude prekasno, prenosi Tanjug.
A katastrofa, istrebljenje plave tune, se, po mnogima, već nazire.
"Dogadjaju se mnoge stvari koje nam ne daju povoda za optimizam. Ja se, čak, pitam da li je ovo početak kraja", izjavila je Rojtersu Španjolka Suzana Sains, stručnjak Svetskog programa za divlje životinje (WWF - World Wildlife Fund), ne krijući strah od posledica.
"Posledice nestanka plave tune po životnu okolinu bile bi katastrofalne... Plava tuna je jedan od najvećih predatora, pa bi ceo ekološki sistem Mediterana bio poremećen", dodaje Sains.
Preteran ribolov je sigurno jedan od uzroka ugroženosti tuna, uveren je Roberto Mijelgo Bregaci, konsultant za poslove ribarenja i jedan od prvih osnivača "ranča za tune", nove tehnologije za uzgoj i lov te ribe, cenjene naročito u Japanu, gde se masovno koristi za tradicionalno jelo suši.
"Ranč" se, u stvari, sastoji od podvodnih kaveza, visokih 50 metara, u koje ribolovci uteruju ribe spremne za mrest. Posao ribolovaca je potom da sačekaju da tune, koje obilato "kljukaju" sardinama i drugom sitnom ribom, porastu da bi ih za oko tri meseca sve do jedne izneli na svetsku pijacu.
Cena ove ribe na toj pijaci nije niska, u Japanu, gde plava tuna stiže duboko zamrznuta, tunjevina u restoranima košta oko 55 evra po porciji od 100 grama, što znači 5.500 evra po kilogramu!
Upravo to je uzrok preterano velikog ribolova u koji su se, prema saznanjima funkcionera Medjunarodne komisije za očivanje atlantske tune (IČAT), uključile i dobro organizovane mafijaške bande iz Azije i Italije.
Te bande su ove godine primećene u blizini obale Libije, na prostoru koji je dosad smatran jednim od poslednjih utočišta plave tune. U tom bespoštednom naletu na ribe, mafija koristi visoku tehnologiju, uključujući nezakonite, specijalne avione.
"Gotovo je... Znam da zvanično još nije vreme za tako pesimističan zaključak, ali moje duboko, unutarnje osećanje je da je već prekasno da se plava tuna spase", rezignirano kaže Bregaci.
Borci za zaštitu okoline kritikuju i IČAT, kojom dominiraju evropske zemlje, zato što ne uspeva da odoli pritisku "biznisa", pa je tako lani podigla dozvoljenu kvotu za lov tune na dvostruko viši nivo od onoga koji koji preporučuju naučnici te iste organizacije!
A kvote su, kaže David Martines, direktor jednog od najvećih "rančeva" tuna u Španiji, jedini način da se Evropa, pa dakle i svet, delotvorno suprotstave opasnosti koja neumitno vreba - nestanku tuna.
(Tanjug)