Opsada Dubrovnika01. listopada 2007. - Bitka koja je poznata po nazivu opsada Dubrovnika počela je 1. listopada 1991. godine. Borbe su trajale od prvog dana napada JNA do deblokade samoga grada 26. svibnja 1992. i zatim do srpnja 1992. kada je cijelo područje oslobođeno. Snage JNA iz Crne Gore (uvećane nakon mobilizacije u Crnoj Gori 16. rujna) i južne BiH napredovale su da napadnu okolno područje i okupirali su: Prevlaka , Konavle , Cavtat i cijelu okolicu Dubrovnika.
Dubrovačku međunarodnu zračnu luku okupirale su i opljačkale okupatorske snage JNA, te je Crna Gora nakon proglašene nezavisnosti 2006. godine pristala platiti štetu. Kombinacijom snažnog otpora dubrovačkih građana, teškog terena i međunarodne pozornosti zaustavljeni su pokušaji JNA da okupira grad i učvrstili su se na okolnim visinama oko grada, odakle su topništvom gađali grad.
U isto vrijeme, Jugoslavenska ratna mornarica je aktivno sudjelovala u granatiranju, održavajući pomorsku blokadu i gađajući grad s mora. Dohodi hrane, vode i struje su prekinuti gradu na samom početku opsade. Opsada je odmah privukla međunarodnu pozornost, jer su novinari slikali granatiranje (posebno staroga grada zaštićenog UNESCO-om), što je bilo kritizirano od međunarodne zajednice. Opsada je bila vrlo eksponirana u međunarodnim medijima.
Međunarodne reakcije nisu uspjele smanjiti brutalno granatiranje, pa se ono nastavilo do kraja godine. Hrvatska ratna mornarica i obalno topništvo uspješno su odbili napade JRM-a diljem Dalmacije, i ona se povukla u crnogorsku luku Boka kotorska, ali je situacija na tlu još bila vrlo loša. Do kraja godine, hrvatski su branitelji uspjeli u ograničenom protunapadu koji je odbio dijelove JNA s obližnjih vrhova, ali to nije potpuno zaustavilo granatiranje.
Poznati pjesnik
Milan Milišić je postao prva žrtva granatiranja poginuvši 5. listopada. 6. prosinca 1991. dogodilo se najteže granatiranje, tijekom kojeg je poginulo 13 i ranjeno 60 civila.
Sud ICTY optužio je četiri zapovjednika JNA po zapovjednoj odgovornosti:
Veljka Kadijevića,
Blagoja Adžića,
Borisava Jovića i
Aleksandra Vasiljevića za ratne zločine tijekom opsade.
Slobodan Milošević je također bio optužen. General
Pavle Strugar je bio osuđen na između 13 i 15 godina zbog svoje uloge u granatiranju grada.
Miodrag Jokić (zapovjednik pomorskog okruga JNA) osuđen je na 7 godina. Vladimir Kovačević (zapovjednik trećeg bataljuna 472. motorizirane brigade JNA) bio je optužen zajedno sa Strugarom, ali je njegov slučaj prebačen na sudove Srbije .