Skupština o vredjanju i TV-u, opomena Jakšiću
Sednica Skupštine Srbije u sredu je bila na kratko prekinuta na samom početku, kada je predsednik parlamenta Oliver Dulić odredio pauzu posle istupanja poslanika Demokratske stranke Srbije Marka Jakšića koji je za skupštinskom govornicom ponovio optužbe na račun poslanika Vladana Batića (DHSS-LDP). Sednica je nastavljena pošto je predsednik parlamenta izrekao opomenu Jakšiću.
Prenos sednice Skupštine prekidan je na RTS-u u kratkim intervalima dok je za govornicom Batić odgovarao na Jakšićeve uvrede, a ispostavilo se da je krivac za to radnik Radio-televizije Srbije, izvesni Vladan Djorić.
Šef poslanicke grupe LDP Čedomir Jovanović zatražio je prethodno od predsednika da, povodom sukoba te dve političke struje od prethodnog dana, na sednici Odbora za Kosovo i Metohiju, sazove konsultacije šefova poslaničkih grupa kako bi se utvrdila reakcija parlamenta tim povodom.
Jovanović je takodje tražio da se uvidom u zapisnik sa sednice proveri način na koji je, kako je rekao, "jedan poslanik sebi dozvolio neverovatno ponašanje prema Batiću, preko koga se ne može preći". "Marko Jakšić je ponizio parlament, a ne Batića, tražeći od njega da ciganskim mentalitetom ne ugrožava rad skupštine. Marko Jakšić se izvinio Romima, ali je nastavio da iznosi uvrede na račun Batića, navodeći da on ima ciganski mentalitet kao karakternu crtu", objasnio je Jovanović ovaj sukob koji je nastavljen drugi dan.
Poslanici Marko Jakšić i Vladan Batić razmenili su na sednici parlamentarnog odbora za Kosovo u utorak niz medjusobnih verbalnih uvreda, a svadja je bila na ivici fizičkog sukoba.
Poslanik DSS Marko Jakšić izjavio je da je povod za verbalni sukob sa poslanikom Vladanom Batićem (LDP-DHSS) to što je Batić "predao i prodao" pravosudni sistem na Kosovu i Metohiji.
Jakšić je u izjavi novinarima u Skupštini Srbije podsetio da je Batić, kao ministar pravde u Vladi Srbije, sa nekadašnjim šefom UNMIK-a Mihaelom Štajnerom, potpisao ugovor "i ceo pravosudni sistem Srbije koji je bio prisutan na Kosovu i Metohiji je nestao". On je ocenio da "Batić mentalitetom pristupom i nastupom vredja i napada" kao i da je "izdajnik", objasnivši da je "prodao stranku (DHSS) od jednog poslaničkog mesta koja je za opstanak pokrajine u okviru Srbije a da njen poslanik sedi u koaliciji koja je za odvajanje Kosova".
Jakšić se još jednom izvinio Romima zbog konteksta u kojem je upućivao uvrede Batiću, objasnio da "nije mislio na njih kao etničku grupu" i dodao da "taj narod zajedno sa Srbima pati na Kosovu". DSS se ogradjuje, ali "slučaj je okončan"
Šef poslaničke grupe DSS u Skupštini Srbije Miloš Aligrudić izjavio je da izjave poslanika DSS Marka Jakšića, zbog kojih je opomenut u parlamentu, nisu stav te stranke. "To nije nešto sa čime se poslanici DSS i ja možemo složiti", rekao je Aligrudić novinarima u parlamentu i dodao da je slučaj "okončan" opomenom predsednika parlamenta Olivera Dulića poslaniku Jakšiću.
Socijaldemokratska unija zatražila je od DSS da oduzme mandat svom poslaniku Marku Jakšiću zbog uvreda na račun romskog naroda koje je izrekao u srpskom parlamentu. Ta stranka je saopštila da su Jakšićeve uvrede skandalozne i da je "zabrinjavajuće da je govor mržnje, do nedavno karakterističan samo za funkcionere Srpske radikalne stranke, sve prisutniji u izlaganjima predstavnika vladajuće stranke koja sebe naziva demokratskom".
Povodom prekida sednice i kažnjavanja Jakšića, portparolka i
poslanica Demokratske stranke Jelena Marković rekla je novinarima da je predsednik parlamenta Dulić uradio ono što je morao, izričući Jakšiću opomenu. Takav jezik je nedopustiv i za ulicu, a kamoli za skupštinu, rekla je ona.
Poslanik Srpske radikalne stranke Dragan Todorović ocenio je da je Dulić opomenom Jakšiću reagovao odgovorajuće i da reči koje je izgovorio Jakšić u parlamentu ne bi trebalo da se čuju.
Liga socijaldemokrata Vojvodine (LSV) osudila je "ispad" poslanika Demokratske stranke Srbije Marka Jakšića i zatražila da bude strogo kažnjen zbog rasističkog napada. U saopštenju LSV-a navodi se da uvrede koje je Jakšić uputio predsedniku Demohrišćanske stranke Srbije Vladanu Batiću u sebi sadrže elemente govora mržnje, fašizma i rasizma. LSV je ocenila "da je nedopustivo i što predstavnik jedne stranke koja sebe naziva demokratskom, a iz koje su i premijer Srbije i ministar policije, ovako istupa i kvalifikuje svoje kolege".
Neziri Nedžmedin, predsednik Unije Roma iz bivše Jugoslavije u dijaspori, sa sedištem u Parizu, rekao je za Tanjug da je Jakšić veliki prijatelj Roma, a ne njihov protivnik.On je podsetio da se naziv "cigani" i dalje koristi u pesmama, u pozorištu i svakodnevnom govoru, i da "nije uvredljiv". "Veća je šteta što Batić nista nije uradio, kada je bio ministar pravde, na otkrivanju zločina albanskih ekstremista na Kosmetu, gde je ubijeno i nestalo više od 2.500 Roma od 1998. godine do danas", dodao je Nedžmedin, koji smatra da Batić "nije iskoristio svoj položaj da spreči dalje uništavanje romskog naroda i njegove imovine".
... i opet o prenosima
Poslanici su na sednici na kojoj se raspravljalo o izboru guvernera, oštro kritikovali i odluke Radio-televizije Srbije.
Poslanici Srpske radikalne stranke (SRS) su protestovali što je RTS sinoć posle 18 sati prekinuo direktan prenos sednice, kao i zbog poruke izvinjenja gledaocima što zbog sednice ne mogu da gledaju prenos odbojkaškog meča ženske reprezentacije Srbije.
Poslanik SRS Zoran Krasić je ocenio da će parlament biti prinudjen da formira anketni odbor o RTS ukoliko generalni direktor javnog servisa Aleksandar Tijanić nastavi da pravi "cirkus od RTS-a".
U raspravi o RTS-u, poslanik LDP-a Žarko Korać je naveo da Tijanić ne ispunjava kriterijume za izbor na funkciju generalnog direktora javnog servisa i kritikovao ga zbog načina na koji je ta televizija izvestila o sukobu Jakšića i Batića.
Kad je reč o prekidima prenosa na RTS-u tokom današnjeg zasedanja, tokom izlaganja Vladana Batića, kolegijum RTS-a je utvrdio da je to odgovoran radnik te televizije Vladan Djorić, što je ocenjeno kao težak prekršaj radne discipline.
Kolegijum RTS-a, kako je saopšteno, utvrdio je da je Djorić "neovlašćeno i mimo svih propisa, prilikom popravke aparata, nekoliko puta uključio taster za promenu programa i time prekidao direktan prenos zasedanja parlamenta".
Kolegijum je preporučio generalnom direktoru RTS-a pokretanje postupka za raskid radnog odnosa sa Djorićem, a parlamentu i poslanicima, koji su, kako je ocenjeno, "tim postupkom ometani u izlaganju", upućeno je izvinjenje.