Bentley GT
Najnovija generacija Bentley Continentala je izuzetno bitan model za ovu malu, ali čuvenu kompaniju. Ne samo da je to bio prvi automobil koji je razvijen od kad je VW preuzeo fabriku, nego je i prvi model koji je postavio standarde snage i popularnosti širom sveta...
Čim je publika ugledala Bentley Continental GT na Salonu automobila u Parizu 2002. godine, znalo se da će ovaj model biti apsolutni bestseler u kategoriji superluksuznih kupea. Za početak, dizajnerski, a i mehaniåki, nije ličio ni na šta do tad predstavljeno od strane Bentleya, koji je dugo gajio konzervativan stil svojih vozila. Ovaj automobil bio je luksuzan, ali ipak pregažen vremenom, dok je ispod haube kucalo potpuno novo W12 srce.
Ipak, čak i onima koji nisu fanatiåni poklonici marke i ne pripadaju engleskoj aristokratiji, praktično, pretplaćenoj na Bentley, mehanika novog Continentala GT je bila sporna. VW-ov W12 je zauzeo mesto starog, ali snažnog V8 motora Bentleya. I ovaj agregat se može naći i u modelima VW Phaeton, kao i u Audi A8.
I iako je reč o definitivno luksuznim i skupim vozilima, situacija gde jedan Bentley deli pogon (i dosta pripadajuće mehanike) sa nemaåkim ”novokomponovanim” limuzinama, bila je previše za podneti u svesti mnogih entuzijasta i pobornika tradicije.
Ipak, iako je samom svojom prodajom i padom u ruke VW (neki bi rekli i ”kapitulacijom”) Bentley već izgubio podršku onih najtvrdokornijih ljubitelja, svojim novim imageom i transformacijom, dobio je armiju novih. Ljude kojima nije najvažnija tradicija i ”rodoslov” modela, nego kvalitet, dizajn, snaga i image, sve ono što novi Bentley ima u izobilju. Zbog toga i ne čudi informacija da je proizvodnja ovog modela posle predstavljanja 2003. bila jedva 1.000 komada, da bi skoåila na preko 9.000 prodatih primeraka 2006. godine!
Neverovatan napredak u automobilskoj industriji
Ovakav napredak je neverovatan pogotovo u današnjoj automobilskoj industriji, a samo pokazuje da je ideja iza ovog modela bila odlična. Medjutim, današnje tržište za superluksuzne automobile se veoma razlikuje od vremena kada je Bentley bio na vrhuncu.
Kupei klase novog Continentala GT se više ne kupuju samo u Evropi ili Severnoj Americi nego i globalno, pa se tako logo sa slovom ”B” može videti u Vladivodstoku kao omiljen prevoz nekog kontraverznog ruskog oligarha, u Peruu, kao lični automobil vodje kartela ili u Šangaju kao novo vozilo kineskog biznismena, dok u Dubajiu, šeika bez Bentley Continentala svi gledaju popreko... U svetlu te globalne popularnosti, ni mi u Srbiji nismo zaobidjeni, pa tako i par Continentala GT krstari i našim putevima.
Iz želje da se pridje što većem broju kupaca i njihovim različitim potrebama, iz osnovnog Continentala GT, razvijena su još dva modela. Prvi je Flying Spur, odnosno verzija sa četvoro vrata, dizajnerski slična, ali sa akcentom na luksuz, a ne na brzinu, dok je druga Continental GTC, kabriolet, korak dalje u ekstravaganciji i modenskoj pojavi ovog modela. Medjutim, da bi se linija popunila, ima mesta za još jednu verziju, više sportsku i snažniju i od već dovoljno snažnog standardnog modela.
Naime, upravo to je i predstavljeno pod imenom Bentley GT Speed i čini dalju evoluciju koncepcije modela Continental GT. Kolokvijalno rečeno, u pitanju je ”nasviranija” verzija poznatog kupea marke Bentley. Ipak, krenimo redom. S obzirom da je standardni Continental GT bio najsnažniji i najbrži Bentley do sada (552 KS i 320 km/h), novi ”sportskiji” model je morao da premaši ove brojke.
Iako, ispod haube nije bilo ozbiljnijih promena i W12 od 6 litara je i dalje tu, drugaåija elektronika motora, kao i modifikacije na izduvu i usisu su donele dodatnih 48 KS što je konaånu cifru podiglo na, prilično impozantnih, 600. Statistiåki gledano, W12 sada ima 15% više obrtnog momenta i 9% više snage od standardnog modela. Iako to ne zvuči mnogo, ipak ima efekta na putu i GT Speed je u odnosu na Continental GT brži (326 prema 320 km/h), i startniji (4,3 prema 4,5 sekundi do 100 km/h) i moćniji (750 prema 650 Nm).
Bentley je i dalje u vrhu
I pored povećane snage, nije postojala potreba za modifikacijom ostalih sklopova automobila, tako da se snaga prenosi preko istog ZF šestostepenog automatskog menjača, a jedine promene su u pneumaticima i finim modifikacijama šasije i kočnica, o kojima fabrika ne voli da priča jer su sigurno deo tajne udobnosti i performansi koji Bentley ljubomorno čuva.
Naravno, ovakav model ne bi mogao da prodje bez promena eksterijera kojim bi se razlikovao od svoje standardne braće. Stoga GT Speed ima nešto drugaåiji prednji branik sa širim usisnikom i malo drugaåijom maskom hladnjaka koja propušta više vazduha potrebnog motoru. U kombinaciji sa širim toåkovima i još par detalja, to bi bile sve promene, prepoznatljive samo iskusnom oku.
Ista filozofija primenjena je i u enterijeru, gde praktično ništa nije promenjeno, ali je spisak materijala ili boja povećan i kupcima dat veći izbor. Dizajneri Bentleya predvideli su ugradnju brojnih aluminijumskih aplikacija koje podsećaju na trkačke dane ove marke i čuvene Speed 6 ili Speed 12 modele koji su 20-ih godina prošlog veka bili apsolutno dominantni na stazama širom sveta. U svetlu te istorijske činjenice, modernim poznavaocima treba da bude jasno zašto je uprava izabrala baš ime ”Speed” kao oznaku novog i najsnažnijeg Bentleya do sad.
Na kraju, dovoljno je reći da je, i pored promene vlasništva i blage promene pravca, Bentley i dalje na samom vrhu svetskog automobilizma. Možda ne više onako patricijski, mističan i nedostupan običnom čoveku, bez obzira na koliåinu novca koji ima, Bentley je i dalje beskrupulozno brz, luksuzan i skup, što ga čini ultimativnim kupeom na današnjem tržištu.
Stoga, stavovi tvrdoglavih ljubitelja prema kojima je VW uništio ponosnu britansku marku, nikako nisu opravdani. Možda joj je oteo plemićki utisak, ali joj je podario odlične automobile što, priznaćete, je jedino što je bitno...
(Vrele gume/MONDO)