Debata u Srbiji zabrinula NATO
Sreda, 5. septembar 2007. 20:31
Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić preneo je novinarima u Briselu "zabrinutost gotovo svih" članica NATO povodom toka političke debate u Srbiji o perspektivi odnosa sa Alijansom.
Jeremić, koji je u sedištu NATO predstavio Prezentacioni dokument o planiranim aktivnostima Srbije u NATO programu Partnerstvu za mir, rekao da taj dokument ne sadrži odrednice o tome koji je "krajnji horizont" saradnje Beograda i Severnoatlantske alijanse.
Jeremić je istakao da su ambasadori članica NATO pozitivno ocenili predlog aktivnosti Srbije u okviru programa. "Medjutim, gotovo svi su iskazali zabrinutost zbog nekih izjava koje su u poslednje vreme dolazile iz Beograda", naveo je Jeremić. "Velika većina se sa ozbiljnom zabrinutošću osvrnula na tok debate čiji smo svedoci poslednjih par nedelja, pa su izrazili zabrinutost za perspektivu saradnje i partnerstva Srbije i NATO", naglasio je on, preneo je Tanjug.
Portparol generalnog sekretara NATO-a Džejms Apaturaj je posle sastanka istakao "zabrinutost i razočaranje medju ambasadorima zbog pojedinih komentara koji u poslednje vreme stizali iz Srbije". Apaturaj je ocenio da su izjave o stvaranju "NATO države na Kosovu nonsens" i da "nisu dobrodošle, niti konstruktivne".Jeremić je podvukao značaj partnerskog odnosa, ističući da je neophodan naročito zbog činjenice da je Kfor zadužen za bezbednost na Kosovu i Metohiji. Jeremić je preneo generalnom sekretaru NATO Japu de Hop Sheferu da Srbija očekuje od NATO da bude na oprezu i da učini sve da spreči bilo kakav pokušaj nasilja na Kosovu.
Jeremić je ranije, predstavljajući u Savetu NATO srpski dokument, istakao da je jedan od strateških prioriteta Srbije, pored punog članstva u Evropskoj uniji, učešće u aktivnostima programa Partnerstvo za mir i konsolidacija izgleda zemlje za uključenje u evro-atlantske institucije. "Uveren sam da bi, bez tih dveju blisko povezanih perspektiva, koje izviru iz Brisela, mogao biti dramatično umanjen podstrek reformi i saradnji u našem delu sveta", rekao je Jeremić.
On je, u tom kontekstu, upozorio da bi zapadni Balkan "mogao da se ponovo vrati podelama i sporenju, mržnji, sukobima i užasnoj bedi". "Stabilnost ne bi zaživela, a blagostanje bi ostalo iluzija", rekao je Jeremić, insistirajući na ostvarenju "dvostruke perspektive", jedine kadre da Srbiji i regionu donese mir i blagostanje.
Srbija želi, kako je Jeremić naglasio, da bude aktivno uključena u aktivnosti Partnerstva za mir i da "učvrsti svoju evro-atlantsku perspektivu". "Uskoro ćemo potpisati sporazum o bezbednosti i otvoriti našu misiju u NATO da bismo se potom bacili na posao da gradjanima naše zemlje i regiona osiguramo blagodeti Partnerstva za mir", rekao je šef srpske diplomatije.
Prezentacioni dokument on je opisao kao "pisanu izjavu temeljne predanosti Srbije ispunjenju ključnog napora", usmerenog ka stvaranju "zaista celovite, slobodne i mirne Evrope".
Jeremić je istakao da je pitanje budućeg statusa Kosova i Metohije "najvažnije i najistaknutije bezbednosno pitanje u Evropi", ukazujući na stanovište Srbije da rešenje tog pitanja mora biti kompromisno. "Želim da izrazim oprezan optimizam da će novi pregovori, koje vodi 'trojka', doneti takvo rešenje. To je jedini put napred, put koji predstavlja najbolju nadu za učvršćenje demokratije i stabilnosti u regionu", naglasio je Jeremić.
Šef diplomatije je, istovremeno, ukazao na opasnosti eventualnog nametanja nezavisnosti Kosova, odnosno zaobilaženja Saveta bezbednosti UN, zato što bi time bio "stvoren opasan presedan, uprkos svim pokušajima da se tvrdi suprotno". "Taj presedan bi doprineo miniranju bića medjunarodnog poretka, jer bi njime bilo ozakonjeno nasilno cepanje jedne demokratske zemlje. To bi nas dovelo u situaciju koja bi se gotovo sigurno izmakla kontroli i koja bi dovela u pitanje veliki moralan skok prekida s prošlošću, koji smo započeli svrgavanjem Slobodana Miloševića", rekao je Jeremić.
(MONDO)