Kusturica: Nisam promenio veru, krstio sam seNajpoznatiji srpski reditelj Emir Kusturica izjavio je u intervjuu ruskom dnevniku „Utro” da on nije „menjao veru” kada se krstio u pravoslavnoj crkvi. Kusturica je objasnio da je jedan deo njegove porodice u vreme Otomanskog carstva primio islam, a da se on krstio. „To nije promena vere, već prosto krštenje”, rekao je on, dodajući da se deo porodice u kojoj je njegov otac, uvek smatrao Srbima.
Povodom sadašnjeg života na Mokroj Gori, planini u zapadnoj Srbiji, kojoj je udahnuo novi život, Kusturica je rekao da je odlučio da živi tamo gde ga „ljudi biraju ne na izborima, već zato što im se dopada ili ne”, a da je Drvengrad jedna moderna verzija manastirskog života i njegova zadužbina. On je dodao i da izuzetno voli da boravi u Moskvi, jer u Rusima vidi bratski narod: „To je kulturna i antropološka veza koju niko ne može da raskine”.
Kusturica se u intervjuu posebno osvrnuo na pitanje Kosova, ocenjujući da ukoliko Zapad prizna nezavisnost Kosova, on priznaje i „biološki recept” i ideju o vladavini „onih kojih je više nad onima kojih je manje”, a ne građansko društvo, za koje se bori.
„Ne razumem težnju Zapada da prizna nezavisnost Kosova, gde nije zaživela ideja o zajedničkom životu, gde treba da vlada princip biološkog recepta, koji se zasniva na činjenici da je Albanaca više i da oni treba da imaju nacionalno prvenstvo”, rekao je on, ocenjujući da „to potpuno protivreči idejama nove Evrope”.
Kusturica je sebe opisao kao „zakletog antiglobalistu” koji je procesom globalizacije nezadovoljan jer predstavlja „kraj epohe, izdaju principa hrišćanstva u potpunosti, izdaju principa zajedničkog života, svega što čovek može da stvori i čemu pripada”.
„Antiglobalizam je otpor gubitku individualnosti. Sve što postoji u ljudskoj kulturi stvoreno je u najranijoj fazi, kada je kultura samo pridavala formu životu. Sada je to neopaganski princip, koji stavlja korporaciju iznad svega, a celokupno ljudsko iskustvo se pretvara u tržište i profit. I to je najveća katastrofa”, ukazao je on.
„Korporativni kapitalizam guši individualnost”, ukazao je Kusturica i podsetio da je Hristova ideja milosrđa i saosećanja „najznačajnija ljudska ideja”. (Tanjug/
Mondo)