Za Sloveniju su Hrvatska i Turska prioriteti
Države članice EU večeras su se dogovorile da djelomično zamrznu proces pregovora o članstvu Turske, čime su tu zemlju kaznile za neispunjavanje obveza prema ciparskom pitanju.
Budući da se države članice tijekom dana nisu uspjele dogovoriti o broju poglavlja koliko će se privremeno zamrznuti, na kraju su se složile podržati prijedlog Europske komisije o osam poglavlja.
- Ovo je dokaz da neispunjavanje obveza ne prolazi bez posljedica - rekao je europski povjerenik za proširenje Olli Rehn.
Osjetljivo pitanje Turske
Budući da je pitanje pristupa Turske Uniji osjetljivo, predsjedavajući Ministarskog vijeća EU Erkki Tuomioja večeras je rekao da “nijedna država članica ne dovodi u pitanje članstvo Turske u Uniji kada ona za to ispuni uvjete”. Ministri EU odlučili su da će rokovi za procjene koliko Ankara ispunjava obveze iz tih osam poglavlja biti godišnji izvještaji Europske komisije o turskom napretku 2007., 2008. i 2009.
Među državama koje su tražile da se zamrzne manji broj poglavlja u razgovorima s Turskom bila je Britanija. Francuska je tražila zamrzavanje još većeg broja poglavlja, a Cipar, Grčka, Nizozemska i Austrija, tvrde diplomatski izvori, tražili su još oštriju kaznu prema Turskoj.
Kazna Srbiji nije ukinuta
Na početku današnjeg ministarskog sastanka, Njemačka, Portugal i Slovenija predstavili su plan za djelovanje EU u sljedećih 18 mjeseci, koliko će te države tim redoslijedom predsjedavati Unijom. Njemačka je kao prioritet spomenula pokušaje za nalaženje ustavnih rješenja za EU, a Portugal veću ulogu EU u svijetu. Slovenija prioritetima drži nastavak širenja Unije, pregovore s Hrvatskom i Turskom te političko stabiliziranje zapadnog Balkana.
- Države Balkana dio su naše obitelji i nije upitna njihova budućnost - bit će integrirane u EU - rekao je šef slovenske diplomacije Dimitrij Rupel.
Danas su ministri raspravljali i o Srbiji, ali nije moglo biti odluke o nastavku pregovora sa Srbijom o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju jer se tome protive Europska komisija, Britanija, Nizozemska, Francuska i skandinavske države. One inzistiraju na punoj suradnji s Haaškim tribunalom i uhićenju generala Mladića. Mogućnost nastavka pregovora sa Srbijom je spomenuta tek za vrijeme nakon izbora u toj državi, dakle nakon 21. siječnja sljedeće godine.
izvor:Jutarnji list
-----------------------------------------------------------------------
Kako nas Slovenci čekaju raširenih ruku.