15 besplatnih programa za zaštitu
Svaki put kada uključite računar i krenete u krstarenje Webom ili primate i šaljete e-poštu, vaš sistem se susreće s bezbrojnim pretnjama i opasnostima, počev od virusa i Trojanaca preko špijunskih programa i programa za prikazivanje reklama do napada hakera. Naravno, Internet nije jedini izvor problema. Svako ko, slučajno ili namerno, koristi vaš računar moći će da naruši vašu privatnost uvidom u istoriju poseta Web lokacijama, čitanjem e-pošte i eventualno sazna važne, poverljive informacije.
Priredio: Milan Đukić
Izvor:ComputerWorldMeđutim, nije tako teško uzvratiti udarac. Predstavljamo vam 15 odličnih programa - zaštitnih zidova (firewall), aplikacija za borbu protiv špijunskog softvera (spyware), antivirusnih softvera i alatki za generalnu zaštitu na Internetu - koji bi trebalo da vas zaštite od svake opasnosti na koju naiđete. Sve su besplatne, moćne i lako se koriste. Ne oklevajte da ih preuzmete s navedenih adresa i počnete da ih koristite.
Sprečavanje i eliminisanje zlonamernih programa
Od napada spolja i zlonamernih programa zaštitićete se sledećim programima.
ZoneAlarmZoneAlarm kompanije Check Point Software je verovatno najpopularniji zaštitni zid, a najnovija verzija se (konačno) može koristiti i na računarima koji rade pod Vistom. Bez mnogo sumnje, Zone Alarm je program koji je skoro sve korisnike računara uverio u neophodnost korišćenja zaštitnog zida. Izuzetno lako se koristi, a posebno značajan i vredan je metod konfigurisanja zaštite odlaznog Internet saobraćaja. Kad god neki program pokuša da uspostavi vezu s Internetom i nešto pošalje u "spoljni svet", ZoneAlarm aktivira upozorenje u iskačućem prozoru. Korisnik tada može da odobri ili spreči uspostavljanje veze - stalno ili samo u tom određenom slučaju. Konfigurisanje stepena zaštite svodi se na jednostavno postavljanje nekoliko klizača u odgovarajući položaj. Iako se u besplatnoj verziji ovog softvera nalazi samo zaštitni zid, kompanija Check Point nudi i pakete za zaštitu koji se plaćaju. Ipak, ako vam je potreban isključivo zaštitni zid, preuzmite i instalirajte besplatnu verziju.
Comodo Firewall ProZoneAlarm je svakako izuzetno popularan, ali to istovremeno ne znači da je najbolji besplatni zaštitni zid koji se može pronaći na Webu. Jedan od rivala za poštovanje je Comodo Firewall Pro, koji je na nezavisnoj lokaciji za testiranje softvera
Matousec proglašen najboljim zaštitnim zidom. Ocenjivači su zaključili da Comodo ima najviši nivo zaštite od "curenja", što je jedan od faktora koji ukazuje na efikasnost zaštitnog zida. Comodo ima dvosmernu zaštitu, izuzetno je konfigurabilan i za razliku od većine drugih zaštitnih zidova omogućava uvid u stanje sistema i veze s Internetom.
AvastAvast je odličan antivirusni program koji je besplatan za kućnu, privatnu upotrebu. Veoma malo opterećuje sistemske resurse i radnu memoriju. No, i pored toga, vrlo je efikasan u iskorenjivanju virusa uz mnoštvo dodatnih opcija, uključujući neprekidno "živo" skeniranje sistema kako bi predupredio viruse u njihovoj nameri da inficiraju vaš sistem. Avast skenira klasičnu i Web e-poštu, poruke koje se razmenjuju programima kao što su MSN Messenger, Yahoo Messenger i slični, datoteke koje se preuzimaju iz mreže ravnopravnih računara... Jednom rečju, kompletna zaštita od virusa.
AVG Anti-RootkitJedna od najopasnijih vrsta zlonamernih programa (malware) su administratorski paketi (rootkits), koje mnoge aplikacije za zaštitu ne mogu da otkriju. Zato i ne čudi što mnogi "loši momci" koriste administratorske pakete da u njima sakriju Trojance pomoću kojih se kasnije preuzima kontrola nad računarom - naravno, bez znanja korisnika. Osnovna i jedina uloga ovog programa jeste otkrivanje i uništavanje administratorskih paketa. (Još uvek se ne može koristiti na računarima sa Windows Vistom.)
Spyware BlasterMožda ste i vi jednom bili žrtva nekih od "najnapornijih" špijunskih softvera - programa za automatsko pozivanje određenih brojeva telefona (najčešće geografski ne tako udaljenih, na Kajmanskim ostrvima, primera radi), "kradljivaca" matične strane čitača Weba i drugih - koji se instaliraju kao ActiveX kontrole. Spyware Blaster vas štiti od takvih programa, blokirajući instaliranje opasnog softvera zasnovanog na ActiveX kontrolama i brišući "kolačiće" za praćenje koji bi mogli da ugroze privatnost. Program se može koristiti s Firefoxom, Operom ili Internet Explorerom. Jedna od posebno korisnih funkcija ovog programa je System Snapshot koji pravi snimak stanja i konfiguracije računara da bi, u slučaju da dođe do prodora zlonamernih programa, korisnik mogao da vrati sistem u pređašnje, "čisto" stanje.
Procenjivanje opasnosti po sistem
Da li je bezbedno ili nije? Bez obzira na to da li pitanje postavljate u vezi računara, Web lokacije koju biste da posetite ili hiperveze koja vas mami da je pritisnete, neophodna vam je odgovarajuća alatka koja će vam pomoći da procenite i ocenite potencijalnu opasnost. Ovi uslužni programi su upravo ono što vam treba.
AOL Active Security MonitorOva jednostavna i laka za korišćenje aplikacija vodi računa o bezbednosti vašeg računara, izveštava o svemu što otkrije i predlaže rešenja i akcije koje treba preduzeti. Kao prvo proveriće da li na računaru postoji instaliran i aktivan antivirusni program i da li je potrebno ažurirati datoteku s potpisima virusa. Isto će uraditi i sa programom za zaštitu od špijunskog softvera, da li je aktivan zaštitni zid kao i da li su datoteke koje preuzimate iz mreže ravnopravnih računara bezbedne. Ovaj monitor nema zaštitne funkcije, ali će korisnike upozoriti na neophodnost preduzimanja odgovarajućih mera i postupaka. Ni ova aplikacija još uvek nije prilagođena za rad pod Windows Vistom.
McAfee SiteAdvisorNa Webu je, za razliku od stvarnog sveta, teže prepoznati loše susedstvo ili kraj ako slučajno nabasate u neki. Nema prozora s rešetkama niti praznih tremova i terasa, a svakako nećete ugledati namrgođene momke koji na uglovima ulica ili raskrsnicama vrebaju naivne žrtve. Zato se i na izuzetno lepim i privlačnim Web lokacijama mogu kriti zlonamerni programi svih vrsta. U takvim slučajevima pomoći će vam McAfee Site Advisor. On će vas upozoriti da li je Web lokacija koju nameravate da posetite - ili ste je već posetili - opasna ili nije. Instalira se kao paleta alatki Internet Explorera odnosno dodatni modul za Firefox. Nakon instaliranja, kad god pomoću Googlea ili nekog drugog pretraživača krenete u "češljanje" Weba, SiteAdvisor će pored svakog rezultata pretraživanja prikazati ikonice u različitim bojama u zavisnosti od sigurnosti lokacije. Zelena znači da lokaciju možete posetiti bez bojazni, žuta da je lokacija sumnjiva, a crvenom ikonicom se označavaju provereno opasne lokacije. Pored toga, upozoriće vas i na mogućnost da vas s neke lokacije zatrpaju neželjenim porukama ukoliko na njoj ostavite svoju e-adresu.
LinkScanner LiteJoš jedna dobra alatka za određivanje da li se na nekoj Web lokaciji nalazi opasan sadržaj. Kada se u LiteScanner Lite unese URL adresa, program će proveriti da li na lokaciji postoje opasni skriptovi, zaražene datoteke, zlonamerni programi... Korisnike će upozoriti i na "pecaroške" lokacije i druge potencijalne prevare na Mreži. Intregriše se u pretraživače slično programu McAfee Site Advisor, što znači da pored rezultata postavlja odgovarajuće ikonice. Međutim, za razliku od Site Advisora, ne proverava da li na lokaciji postoji softver za prikazivanje reklama (adware) ili špijunski programi.
Internet Threat MeterNema dana da se na Internetu ne pojavi neka potpuno nova pretnja ili nova varijanta stare. Symantecov Internet Threat Meter obaveštava vas o njima, uz priloženu hipervezu do Symantecove Web lokacije na kojoj se mogu naći informacije i uputstva za zaštitu. Ovaj program radi kao element grafičkog okruženja (widget) u Windowsu XP ili kao Sidebar Gadget u Visti. Redovno prikuplja podatke o najnovijim pretnjama i korisnike obaveštava o rezultatima svog rada.
HijackThisSviđalo se to nama ili ne, ali činjenica je da nijedan program za borbu protiv špijunskog softvera ne može samostalno da otkrije i eliminiše sve takve opasne aplikacije. Samim tim, ni program koji ste izabrali ne štiti vas u potpunosti. Ako sumnjate da se i na vašem računaru nalazi špijunski softver, ali ne uspevate da pronađete izvor problema, dozvolite da pokuša HijackThis. On temeljno analizira bazu Registry i parametre datoteka i u obliku detaljnog izveštaja prikazuje rezultate. U slučaju da je računar zaražen špijunskim programima, u izveštaju će se naći i informacije o kakvoj vrsti softvera se zapravo radi. Ukoliko niste profesionalac ili nemate dovoljno iskustva, ne pokušavajte da se upuštate u dublju, složeniju analizu niti da rešite problem. Dovoljno je da izveštaj pošaljete na lokaciju programa HijackThis i zatražite od zajednice iskusnijih korisnika da vam pomogne.
Zametanje i brisanje tragova
Zaštitu i bezbednost podići ćete na viši nivo ako šifrujete poverljive, privatne informacije, onemogućite izvršavanje potencijalno štetnih skriptova i redovno brišete nagomilane, nepotrebne datoteke. Postoje besplatni programi koji će vam i u tome pomoći.
Kruptos 2Zabrinuti ste da bi neko mogao da pristupi vašim najpoverljivijim podacima? Kruptos 2 koristi moćno, 128-bitno šifrovanje kako bi vaše datoteke i direktorijume zaštitio tako da samo vi možete da ih pročitate. Posebno je koristan za USB fleš diskove i portabl uređaje za čuvanje podataka, koje možete šifrovati u celini. Pored toga, Kruptos 2 omogućava da napravite samoraspakujuće, šifrirane arhive, "iseckate" izbrisane datoteke da bi svi tragovi njihovog postojanja nestali sa diska pa čak i skriva ime datoteke koju ste zaštititli.
Transaction GuardOvaj besplatan softver kompanije Trend Micro je zapravo kombinacija dva programa za zaštitu u jednom. Kao prvo to je detektor i eliminator špijunskih programa koji u realnom vremenu nadzire sistem. Drugo, radi kao "tajna tastatura" koja obezbeđuje da lozinke i druge poverljive informacije ne budu otete na Internetu. Kada, primera radi, posetite lokaciju koja zahteva da unesete lozinku, umesto da je upišete na klasičan način koristite tajnu tastaturu koja kopira lozinku na klipbord i onda je direktno prenosi u Web obrazac. Transaction Guard radi kao ActiveX kontrola u sistemskoj paleti.
CCleanerDok krstarite Webom, za sobom ostavljate mnoge tragove. Računar vam se puni privremenim Internet datotekama, listom posećenih Web lokacija, "kolačićima" i mnogim drugim informacijama. Pored toga, i programi prave privremene datoteke, liste otvaranih i korišćenih datoteka... Windows redovno prati šta korisnik radi i informacije o tome smešta u dnevničke datoteke. Do svih tih informacije hakeri mogu da dođu na ovaj ili na onaj način, pa ih se zato treba rešiti. Tada na scenu možete uvesti CCleaner. Ne samo da pomaže u zaštiti privatnosti, već će i osloboditi prostor na disku.
NoScriptMeđu najvećim pretnjama s kojima se susrećete tokom krstarenja Webom jesu skriveni Java i JavaScript skriptovi i apleti. Hakeri te štetne programe često uvijaju u oblandu korisnih alatki ili ih u potpunosti skrivaju dok obavljaju svoj zadatak. Nažalost, ne postoji praktičan način za razdvajanje korisnih od štetnih skriptova i apleta. Međutim, NoScript, besplatno proširenje za Firefox, sprečava izvršavanje svih Java i JavaScript apleta, sem na lokacijama koje korisnik označi kao bezbedne. NoScript prikazuje listu bezbednih lokacija u koju naravno možete dodavati i one za koje ste sasvim sigurni da neće narušiti bezbednost vašeg računara. Kao dodatni stepen zaštite, NoScript, izuzetno moćna i fleksibilna alatka, blokira Flash i sve druge dodatke na lokacijama kojima ne verujete.
File Shredder 2Varate se ako mislite da izbrisana datoteka odmah nestaje s vašeg računara. Čak i nakon što izbrisanu datoteku uklonite iz Recycle Bina, postoje programi koji je mogu obnoviti. Da se to ne bi desilo i na vašem sistemu, koristite File Shredder 2 koji preko bilo koje datoteke ili direktorijuma nekoliko puta upisuje nasumično generisan niz binarnih podataka. Sami birate jedan od pet različitih algoritama, a korišćenje programa je lako. Dovoljno je izabrati datoteke, narediti programu da ih "sasecka" i one će zauvek nestati iz računara.