Ruska zastava na dnu Severnog okeana!Ruski naučnici, koji su od četvrtka ujutru u istraživačkoj ekspediciji na dnu Severnog ledenog okeana, postavili su nacionalnu zastavu na morsko dno, čime su simbolično označili polaganje prava na tu teritoriju, prenosi Rojters. Mehanička „ruka” podvodnog okeanskog batiskafa postavila je na dno okeana, na dubini od 4.261 metra, specijalnu rusku zastavu koja je napravljena od titanijuma, materijala otpornog na rđu, prenosi Itar Tas. Ipak, postavljanje zastave već je naišlo na negodovanje ostalih zainteresovanih strana. Kanadski ministar inostranih poslova izjavio je za CTV televiziju da „nismo više u 15. veku”, dodajući da se ne može „ići naokolo sa zastavama i govoriti ´Ovo je naša teritorija´”. Kanadska vlada već je ranije iznela stav da je ruska ekspedicija samo „obična predstava”.
Rusija ovom ekspedicijom želi da dokaže da ruski podvodni grebeni Lomonosov i Mendeljejev, koji idu prema Grenlandu, mogu da predstavljaju nastavak ruskog kontinentalnog morskog spruda.
Ako u to uspe da ubedi UN, kako navodi RIA Novosti, Rusija će dobiti pravo na korišćenje ogromnih nalazišta nafte i gasa u trouglu Murmansk-Čukotka-Severni pol. Ekspedicija treba da dokaže pravo Moskve na gotovo 1,2 miliona kvadratnih kilometara arktičkog podmorja za koje neki procenjuju da sadrži 10 milijardi tona nafte i gasa.
Danska se nada da će dokazati da je lanac Lomonosov produžetak teritorije danskog Grenlanda, a ne Rusije. Kopenhagen namerava da potroši sedam milijardi dolara za gradnju i održavanje osam arktičkih patrolnih brodova koji treba da štite danski suverenitet.
Moskva odavno tvrdi da polarni region pripada njoj i kaže da je ta tvrdnja već dokazana geološkim nalazima iz 2002. godine, priključenim dokumentima poslatim na usvajanje Ujedinjenim nacijama.
UN su odbile ruski zahtev, pozivajući se na nedostatak dokaza. Moskva je rekla da će ponovo pokušati 2009.
Prema međunarodnom pravu, pet arktičkih država - Rusija, SAD, Kanada, Norveška i Danska (preko Grenlanda) - kontrolišu ekonomske zone unutar 200 milja (320 kilometara) od svog priobalja. Ali, odrednica granica priobalja (epikontinentalnog pojasa) - između plitkog dna i morskih dubina - je sporna.
(Mondo)