Na današnji dan - 10. avgust
rts
955. - Vojska nemačkog cara Ota I potukla je Mađare u bici kod Lehfelda, otklonivši opasnost mađarske invazije.
1627. - Francuski kardinal Arman Žan di Plesi Rišelje otpočeo je na čelu kraljevskih trupa opsadu La Rošela, uporišta hugenota, koje je zauzeo 14 meseci kasnije.
1675. - Na osnovu naloga engleskog kralja Čarlsa II položen je kamen temeljac Kraljevske opservatorije u južnom londonskom predgrađu Grinič, preko kojeg prelazi nulti meridijan.
1792. - U Francuskoj je ukinuta monarhija i zbačen je kralj Luj XVI, pošto su prethodno istog dana hiljade građana Pariza upale u palatu Tiljerije i masakrirale kraljevsku švajcarsku gardu.
1842. - U Velikoj Britaniji ženama i dečacima mlađim od 10 godina zakonom je zabranjen rad u podzemnim kopovima rudnika.
1865. - Rođen je ruski kompozitor Aleksandar Konstantinovič Glazunov, izraziti simfoničar, jedan od poslednjih sledbenika ruske nacionalne škole.
1878. - Srpski knez Milan Obrenović izdao je ukaz o „ustrojstvu Vojnog muzeja” radi prikupljanja i čuvanja trofeja iz ratne istorije. Muzej je smešten u prepravljenu džamiju na platou Gornjeg grada Beogradske tvrđave na Kalemegdanu. Ondašnja štampa pisala je da je Vojni muzej „ponos Beograda, da su njegove istorijske zbirke pobudile veliko interesovanje u narodu i da je tako uređen da može poslužiti kao primer”.
1878. - Rođen je srpski kompozitor i muzički pisac Isidor Bajić, nastavnik muzike u Srpskoj gimnaziji, horovođa i organizator muzičkog života u Novom Sadu, autor vokalnih i klavirskih dela i scenske muzike. Posebnu pažnju posvetio je obradi srpske narodne muzike, a bavio se i teorijom muzike.
1904. - Ruska flota je u rusko-japanskom ratu pretrpela teške gubitke u borbi s japanskim ratnim brodovima, pri pokušaju da se probije iz blokirane luke Port Artur.
1913. - U Bukureštu su Grčka, Rumunija, Srbija i Crna Gora potpisale ugovor o miru s poraženom Bugarskom, kojim je okončan Drugi balkanski rat i precizirane granice Bugarske prema Rumuniji i Srbiji. Granice između Srbije i Crne Gore i Crne Gore i Grčke utvrđene su posebnim sporazumom.
1914. - Francuska je u Prvom svetskom ratu objavila rat Austrougarskoj.
1945. - Japan je u Drugom svetskom ratu ponudio saveznicima predaju, pod uslovom da car Hirohito zadrži presto.
1983. - Umro je srpski filmski režiser Vojislav Nanović, jedan od pionira jugoslovenskog filma posle Drugog svetskog rata. Snimio je niz dokumentarnih i osam igranih filmova, uključujući „Tri koraka u prazno”, „Ciganku” i „Čudotvorni mač”.
1990. - Šefovi arapskih država su većinom glasova [12 za, osam protiv] osudili iračku okupaciju Kuvajta, a istog dana irački predsednik Sadam Husein pozvao je muslimane da otpočnu „džihad” [sveti rat] protiv stranih trupa i korumpiranih arapskih vođa.
1994. - Književnica Taslima Nasrin je, suočena s pretnjama islamskih fundamentalista u Bangladešu da će je ubiti, izbegla u Švedsku.
1995. - Dvojica zetova šefa iračke države Sadama Huseina su, zajedno s kćerkama predsednika Iraka, pobegli u susedni Jordan, gde im je kralj Husein dao politički azil.
1998. - Princ El Muhtadi Bila, stariji sin brunejskog sultana Hasana Bolkije, jednog od najbogatijih ljudi u svetu, proglašen je naslednikom prestola.
1999. - Vojnici Kfora su na Kosovu i Metohiji uhapsili 78 Albanaca zbog paljenja kuća i pljački imovine nealbanskog stanovništva, napada na civile i nelegalnog nošenja oružja i uniformi sa oznakama terorističke „Oslobodilačke vojske Kosova”.
1999. - Šura, ilegalni islamski savet, jednostrano je u Groznom, glavnom gradu Čečenije, proglasila nezavisnost susednog Dagestana i zatražila od svih neislamskih vernika da napuste tu rusku autonomnu kavkasku republiku.
2001. - U terorističkom napadu na putnički voz južno od Luande, glavnog grada Angole, pripadnici pobunjeničkog pokreta UNITA ubili su najmanje 252 osobe.