Na današnji dan - 6. avgust
rts
1637. - Umro je engleski pisac i glumac Ben Džonson. Pisao je poeme, tregedije na klasične teme, lirske i mitološke maskerate.
1660. - Umro je španski slikar Dijego Rodriges de Silva i Velaskes, jedan od najvećih u istoriji slikarstva, dvorski slikar španskog kralja Felipea IV.
1796. - Na Cetinju je Skupština crnogorskih starešina izglasala „Stegu”, prvi pisani zakonski akt u Crnoj Gori, kojim je izražen opštecrnogorski karakter oslobodilačke borbe protiv Turaka. Uskoro je formiran i centralni organ vlasti - Praviteljstvo suda crnogorskog i brdskog i izglasan prvi crnogorski zakon koji, zajedno sa „Stegom”, čini političku platformu za stvaranje crnogorske države.
1807. - Dositej Obradović je u Prvom srpskom ustanku iz Zemuna došao u Beograd posle putovanja u Beč, Pariz, London i Rusiju. Mnogo Beograđana sišlo je na pristanište, a gradski topovi objavili su dolazak Dositeja, koji je ubrzo otpočeo veliki prosvetiteljski posao u oslobođenoj Srbiji.
1809. - Rođen je engleski pisac Alfred Tenison, majstor forme, koji je pisao neobično melodične stihove.
1825. - Oblast Gornjeg Perua je, posle bezmalo tri veka španske kolonijalne vladavine, proglašena nezavisnom državom i prema oslobodiocu Simonu Bolivaru nazvana Bolivija.
1860. - Rođen je srpski političar i filolog Ljubomir Stojanović, sekretar Srpske kraljevske akademije, koji je 1921. s Jašom Prodanovićem osnovao Republikansku stranku i bio njen prvi predsednik. Prethodno je kao pripadnik Samostalne demokratske stranke više puta bio ministar prosvete i jednom premijer.
1881. - Rođen je engleski mikrobiolog Aleksander Fleming, koji je 1928. iz gljive Penicilium notatum izolovao prvi antibiotik penicilin. Otkriće nije korišćeno do Drugog svetskog rata, kad su ga britanski fiziolog i biohemičar Ernst Čejn i australijski lekar Hauard Flori primenili u lečenju infekcija. Fleming je 1945. s njima podelio Nobelovu nagradu za medicinu.
1890. - U njujorškom zatvoru „Oburn” ubica Vilijam Kemler prvi je u svetu pogubljen na električnoj stolici.
1914. - U Prvom svetskom ratu Austrougarska je objavila rat Rusiji, a Srbija Nemačkoj.
1917. - Rođen je američki filmski glumac Robert Čarls Daran Mičam, koji se pedesetih godina 20. veka proslavio ulogama nonšalantnih junaka izrazite personalnosti.
1918. - Nemačka ofanziva na Marni, poslednji veliki napad Nemaca u Prvom svetskom ratu, okončana je neuspehom, a iz stroja je izbačeno najmanje 100.000 nemačkih vojnika.
1928. - Rođen je američki slikar, novinar, filmski režiser i producent Endrju Vorhola, poznat kao Endi Vorhol, jedan od najznačajnijih predstavnika pop-art slikarstva.
1940. - Estonija je ušla u sastav SSSR pod nazivom Estonska Sovjetska Socijalistička Republika.
1945. - Američki bombarder B-29 je u Drugom svetskom ratu, na osnovu naredbe predsednika SAD Harija Trumana, bacio uranijumsku atomsku bombu na japanski grad Hirošimu, čime je počinjen najveći pojedinačni ratni zločin u istoriji čovečanstva. To je učinjeno bez jakog vojnog razloga, jer je Japan praktično već bio na kolenima. Bomba je pretvorila u pepeo 13 kvadratnih kilometara, Hirošima je potpuno uništena, a poginulo je najmanje 117.000 ljudi. Posledice dejstva atomske bombe osećaju se decenijama posle eksplozije. Tri dana kasnije druga američka [plutonijumska] atomska bomba bačena je na Nagasaki.
1962. - Jamajka je stekla nezavisnost posle 300 godina britanske vladavine.
1973. - Umro je kubanski diktator Fulhensio Batista i Saldivar, koji je vladao Kubom od 1952. do 1959, kad je zbačen u revoluciji pod vođstvom Fidela Kastra.
1990. - Savet bezbednosti UN jednoglasno je izglasao rezoluciju o zabrani trgovine sa Irakom posle invazije iračkih trupa na Kuvajt.
1996. - Američki naučnici su saopštili da su pronašli dokaz da je na Marsu davno postojao život, na osnovu ispitivanja ostataka meteora pronađenog na Antarktiku.