Živa legenda među fajl menadžerima doživela još jednu verziju
Total Commander 7.0.1
Iako nije reč o nekom revolucionarnom alatu, onoga trenutka kada otkrijete njegovu funkcionalnost, TC će vam se neprimetno zavući pod kožu
Ne postoji korisnik "džomba" a da se ne seća Norton Komandera, slavnog fajl brauzera za DOS, kao i njegovog njindonjs naslednika koji danas nosi ime Total Commander. Ova živa legenda među fajl menadžerima slavu je stekla pod imenom Windonjs Commander. Tako kršten, WinCommander je životario i polagano sticao slavu sve do trenutka kada su se momci iz Majkrosofta dosetili da zaprete činjenicom da je Windonjs zaštićeno ime i da kao takvo ne može da bude deo naziva aplikacije koja nije potekla iz Redmondove kuhinje.
Međutim, promena naziva iz Windonjs Commander u Total Commander nikako ne menja činjenicu da je ovo možda i najbolji fajl menadžser sa podužim stažom (u javnosti se pojavio još davne 1996. godine), a da se hvalospevi mnogih prezadovoljnih korisnika zasnivaju na čvrstim argumentima.
Iako nije reč o nekom revolucionarnom alatu, bar ne kada je izgled u pitanju, onoga trenutka kada se naviknete na njegovu funkcionalnost, TC će vam se neprimetno zavući pod kožu i baratanje fajlovima bez njega će vam se činiti apsolutno nemoguće. TC ima klasičan interfejs koji je nasledio od programa koji mu je poslužio kao uzor (slavni Norton Commander), ali to mu je samo prednost. Glavni prozor je podeljen na dva dela (svaki podržava tabove) u kojem je moguće otvoriti mape bilo na lokalnom disku, nekom umreženom računaru ili udaljenom računaru, pomoću FTP-a.
Iznad se nalazi skladno složena traka sa alatima i sa najvažnijim opcijama, dok većinu drugih možete da pronađete na padajućim menijima. Na dnu se nalazi traka s nekoliko korisnih (najčešće potrebnih) tastera s upečatljivo istaknutim funkcijskim dugmićima i njihovim značenjem. Već je samim time delimično otkrivena prava moć TC-a, a to je brzina rada upotrebom prečica na tastaturi.
I oni korisnici koji se u radu pretežno oslanjaju na miša mogu da uživaju u svim blagodetima koje Total Commander nudi. Ipak, ova alatka će zablistati u punom sjaju tek kad savladate sve prečice.
Osim klasičnih i onih nikada viđenih mogućnosti koje se tiču upravljanja fajlovima i direktorijumima, Total Commander 7.0.1 je opremljen i nizom dodataka koji svakodnevne poslove čine daleko lakšim. Tako je tu ponuđeno sve od alatke za sinhronizaciju i poređenje foldera, preko alata za masovno preimenovanje fajlova, do alata za deljenje i povezivanje fajlova, kodiranja i dekodiranja u MIME, UUEncode i XXEncode kao i podrške za razne tipove arhiva.
TC podržane arhive prikazuje kao klasične foldere i onog trenutka kada vam zatreba neki fajl iz, na primer, Zip arhive, možete da iskopirate samo taj fajl, a TC će da ga dekompresuje. Naravno, TC podržava i kreiranje arhiva, pa čak i samoraspakujuće Zip arhive (sve što trebate napraviti je da Zip arhivi promenite ekstenziju u .EXE i Total Commander će ponuditi da kreirate samoraspakiravajuću arhivu). Još jedna od potencijalno korisnih mogućnosti je podrška za prebacivanje podataka između dva računala spojena već pomalo zaboravljenim paralelnim kablom.
Osim toga, Total Commander podržava pretraživanje uz malu pomoć regularnih izraza (nešto što će ponajviše ceniti hard-core profesionalci), a ni ugrađeni brauzer nije loš jer može da prikaže fajlove gotovo bilo koje veličine bilo kao tekst, HTML, binarno ili heksadecmalno. Naravno, podržava i niz multimedijalnih formata, a jedna od najvećih prednosti je to što u memoriju ne učitava cele fajlove, već samo jedan deo, dok ostale delove postepeno "dočitava" kako na njih nailazite.
Svima koji odavno koriste Total Commander ne bi bilo loše da probaju novu verziju, jer novosti ima. Svi ostali koji po prvi put žele da probaju sve prednosti koje TC 7.0.1 nudi, moraće za njega da izdvoje 28 evra, i nek ne brinu. Ako im nabrojane mogućnosti nisu dovoljne, uvek mogu da preuzmu sa interneta plug-in za TC koji obavlja željenu funkciju.