Namještanje istraživanja o rejtingu političkih stranaka
Enis ZEBIĆ
U svega nekoliko dana u hrvatskim medijima pojavile su se dva istraživanja rejtinga političkih stranaka sa dijametralno suprotnim rezultatima – jedno koji je vladajućem HDZ-u davalo četrnaest postotnu prednost pred Socijaldemokratima, i drugo koje je četrnaest postotnu prednost davalo Socijaldemokratima pred HDZ-om. Otkud tolike razlike i je li netko namještao rezultate u korist svojih naručitelja?
Zagrebački dnevnik „Večernji list“, skloniji onom dijelu hrvatskog političkog spektra od centra prema desno, objavio je istraživanje rejtinga političkih stranaka po kojem vladajući HDZ ima četrnaest posto prednosti pred Socijaldemokratskom partijom Hrvatske. Po navodima medija, rezultati istraživanja su u redakcije stigli bilo faksom, bilo na preporuku
glasnogovornika vladajućeg HDZ-a Ratka Mačeka. Sa ovim dobrim vijestima za HDZ, prvi je u javnost izišao vicepremijer zadužen za gospodarstvo Damir Polančec, a nakon što je upozoren da na internet stranici kuće koja je obavila istraživanje stoje dijametralno suprotni podaci, odmah sljedećeg jutra su podaci ispravljeni kako bi odgovarali izjavi HDZ-ovog dužnosnika. Navodno se radilo o grešci pri unosu podataka, koja je sada ispravljena, kažu.
Glasnogovornik Vlade i HDZ-a Ratko Maček za naš radio kaže kako njegova stranka sa svim tim nema nikakve veze:
„Mi uopće nismo naručili niti jedno niti drugo istraživanje. To apsolutno nema nikakve veze sa Hrvatskom demokratskom zajednicom. Riječ je o istraživanjima koja tridesetak tvrtki u Hrvatskoj kontinuirano provodi. O njihovoj vjerodostojnosti, i jednih i drugih i trećih, u ovom trenutku je bespredmetno govoriti. Riječ je o istraživanjima koja se rade različitim metodologijama, a terenska istraživanja koja se očekuju u lipnju, sasvim sigurno će pokazati prave rezultate.“
Asistentica na Katedri političke komunikacije zagrebačkog Fakulteta političkih znanosti Marijana Grbeša za naš radio podsjeća da neke teorije tvrde da ankete i istraživanja mogu utjecati na raspoloženje birača:
„Prema tome, naravno, razumljiv je interes spin-doktora stranaka da na neki način manipuliraju anketama. Ovo istraživanje koje je objavljeno u ,Večernjem listu‘, očito je plasirano u interesu HDZ-a. Mislim da je to jasno, s obzirom da su podaci mijenjani – ono što je objavljeno na web stranici i ono što je kasnije plasirano u medijima, potpuno su drugi podaci. Prema tome, to je očito imalo nekakvu svrhu.“
Po istraživanju „Jutarnjeg lista“, sklonijeg dijelu političke scene od centra prema lijevo, prva je po rejtingu Socijaldemokratska partija Hrvatske, a HDZ za njima zaostaje opet – 14 posto! Profesor metoda istraživanja na istom fakultetu, Ivan Rimac, kaže da ovakav nerazmjer, što ga sa različitim predznakom pokazuju oba istraživanja, nije zabilježen još nijednom otkada se pred deset godina SDP pojavio kao vodeća oporbena stranka:
„Jedna i druga anketa nisu komparabilne u smislu sadržaja pitanja i ne bi trebale davati iste rezultate. Međutim, ovako velike razlike ipak ne bih pripisivao samo sadržaju, već i nekim pristranostima koje su se dogodile i u jednoj i u drugoj anketi.“
Naime, dok je anketa „Jutarnjeg lista“ vođena sa općim pitanjima, anketa koju je objavio „Večernji“, naglasak je stavila na gospodarstvo:
„To je moglo stvoriti kontekst u kojem se, na osnovu pristranosti koje su u anketi uobičajene, kao što je udovoljavanje očekivanju istraživača, ustvari moglo dogoditi da su dobili previše HDZ-a, s obzirom na kontekst pitanja koje su postavili.“
Odmah su neki SDP-ovi političari sugerirali da je istraživanje u kojem pobjeđuje HDZ nastalo jer je kuća koja je radila istraživanje, najpoznatija inače po različitim SMS uslugama, a potpuno nepoznata u sociološkim istraživanjima, na taj način Sanaderu vraćala uslugu jer su pobijedili na jednom vladinom natječaju, a priča se da nisu imali baš najpovoljniju ponudu. Glasnogovornica SDP-a Gordana Grbić, mnogo je umjerenija:
„S pažnjom pratimo sva istraživanja, međutim niti jedno ne izaziva pretjeranu euforiju – niti pretjeranu zabrinutost kad loše stojimo, niti euforiju kad stojimo jako dobro. Naprosto smo realni.“
Kako god bilo, diletanti poput ovih koji se ujutro bave SMS-porukama, a navečer rejtingom stranaka, pojave se pred svake izbore, kaže profesor Rimac:
„U pravilu, takvi diletanti mute opću sliku o inače relativno dobro uspostavljenom području i relativno velikom stanju koje postoji kod istraživača koji se redovito bave tom temom.“