Beograd litijom obeležio Spasovdan
Cetvrtak, 17. maj 2007.
Grad Beograd proslavio je u četvrtak svoju najstariju svetkovinu, verski praznik Spasovdan ili Vaznesenje Gospodnje - priredivši svečanu liturgiju u Vaznesenjoj crkvi, kao i litiju koja je oko podneva prošla centralnim gradskim ulicama.
Beograd je za svoju slavu uzeo Spasovdan u spomen na 1403. godinu.
Tada je despot Stefan Lazarević proglasio Beograd za prestonicu Srbije.
Litija praćena hiljadama gradjana formirala se u 11.30 kod Vaznesenjske crkve u ulici Admirala Geprata, i odatle se ulicama Kneza Miloša i Kralja Milana uputila do Terazija i Terazijske česme, gde su crkveni velikodostojnici na čelu povorke održali prvu molitvu.
Povorka je zatim nastavila Knez Mihajlovom i ulicom Kralja Petra do Saborne crkve, gde je održana druga molitva.
Treća molitva, u spomen svih junaka koji su pali u odbrani Beograda, održana je tamo odakle je litija krenula - u dvorištu Vaznesenjske crkve.
Na čelu litije nošen je Jerusalimski krst, a iza njega barjak Grada Beograda iz 1939. godine.
Uporedo sa čelom povorke, to jest sa crkvenim velikodostojnicima i predstavnicima gradskih vlasti, hodali su ljudi, specijalno za tu priliku kostimirane u srednjevekovne vitezove i borce.
Iza barjaka iz 1939. godine, s leve i desne strane, nošena su dva krsta, dva zvanca, dva slavska kolača, kao i šest barjaka.
Krug koji je litija napravila simbolizuje večnost, a svrha litije jeste da kroz grad pronese glas o prazniku.
Spasovdan po pravilu pada 40 dana posle Uskrsa, i uvek u četvrtak.
Smatra se da mnogi običaji vezani za taj praznik potiču još iz predhrišćanskog vremena.
Najpre je Spasovdan bio mnogobožački dan praznovanja glavnog četvrtka u godini. Gromovnik Perun tukao je, po verovanju, gromovima i gradom letinu, a božanstvo Spas je uz pomoć žitnog klasa u ruci štitio useve.
Mnoge crkve u Srbiji u vreme vladavine dinastije Obrenović posvećivane su Spasovdanu, što je imalo simbolično značenje podizanja nacionalne svesti.
(Beta)