Bez cenzure
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bez cenzure

Forum za slobodu reči
 
PrijemPrijem  PortalliPortalli  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  Pristupi  

 

 Senzacionalno!!!

Ići dole 
AutorPoruka
Lauda
Prijatelj foruma
Lauda


Broj poruka : 10774
Datum upisa : 03.11.2006

Senzacionalno!!! Empty
PočaljiNaslov: Senzacionalno!!!   Senzacionalno!!! EmptySub 25 Nov 2006, 01:30

Senzacionalno
Pobeden rak grlica materice!
@ Piše: Suzana Cibosi Stunja Foto: Cris Stacey
Evropska komisija nedavno je odobrila upotrebu vakcine za prevenciju raka grlica materice u 25 evropskih zemalja!
Revolucionarnom, cetvorovalentnom vakcinom protiv humanog papiloma virusa (HPV) vakcinisace se devojke i žene od 9 do 26 godina i za sada je to jedina vakcina koja uspešno sprecava rak grlica materice, koji u 90 odsto slucajeva uzrokuje HPV.
U Evropi svake godine umire 15.000 žena od raka materice, odnosno 40 žena svakog dana.
U Srbiji godišnje se otkrije preko 1.000 novoobolelih žena, a prema zvanicnim podacima Republickog zavoda za statistiku, koje za "Svedok" navodi prof. dr onkoepidemiolog Miodrag Đordevic, samo prošle godine od raka grlica materice umrlo je 486 žena!
Istina, kaže prof. Đordevic, prošle godine smrtnost od raka grlica materice je na trecem mestu, iza smrtnosti od raka dojke (1.605) i raka pluca (1.021)...
Sa tvorcem vakcine, virologom i imunologom Jan Frejzerom, univerzitetskim profesorom iz Brizbejna, koji je s kolegama otkrio revolucionarnu vakcinu protiv humanog papiloma virusa (HPV), uzrocnika u 90 odsto slucajeva raka materice razgovarala je novinar "Globusa" Suzana Cibosi Stunja, i iz njenog intervjua prenosimo najzanimljivije detalje, koji ce, sigurni smo, intersovati i brojnu žensku populaciju u Srbiji, koja je na udaru...
Globus: Kako ste zapravo otkrili vakcinu koja sprecava razvoj raka grlica materice? Koliko godina je trajalo istraživanje?
Jan Frejzer: Istraživanje na vakcini protiv raka grlica materice poceo sam u Melburnu još 80-tih godina. Tada sam proucavao bradavice kojih se teško osloboditi, ako je imunološki sastav uništen ili narušen. Profesor Harald Zur Hausen je tada utvrdio da pojedini virusi, humani papiloma virusi (HPV) mogu prouzrokovati rak materice. S dr Tindeom u Brizbejnu radio sam na prirodnom imunološkom odgovoru na papiloma virus, i to je dovelo do rada na razvoju vakcine koja ce preventivno suzbijati infekciju papiloma virusom. Studije još uvek traju. Godine 1989. na Kembridžu, dok sam bio šest meseci na placenom radu, upoznao sam dr Jiana Zhoua. Zajedno smo radili na veštackom stvaranju papiloma virusa u laboratoriji, i pozvao sam ga u svoju laboratoroiju u Brizbejnu. Obojica smo imali isto podrucje rada i hteli smo "upoznati" virus HPV-a. Sa suprugom Xiao Yi došao je sredinom 1990. kada smo nastavili rad, kako bismo nacinili vakcinu za prevenciju papiloma virusom. U 1991. otkrili smo nacin na koji se može stvoriti cestica papiloma virusa - izgledala je kao virus ali nije bila zarazna, i to nam je bila baza za vakcinu. Univerzitet u Kvinslendu dao je svoju podršku, a tada se ukljucila i farmaceutska kompanija Merck. Klinicko istraživanje temeljeno na virusnim cesticama od 1997. do 2005. pokazalo je da vakcina deluje i da je sigurna!
G: Da li ste se usmerili baš na rak grlica materice? Šta vas je podstaklo da pocnete istraživanje o mogucoj vakcini?
J.F: Potstakli su me, pre svega, radovi drugih, jer su mnogi naucnici razvijali ideju da bi infekcija mogla biti uzrok raka materice. I ja sam mislio da bi, ako je uzrocnik infekcija, trebalo raditi na uspešnom rešenju za te pacijentkinje. Smatrao sam da više mogu napraviti istražujuci nego pregledajuci pacijentkinje individualno u ambulanti.
G: Je li vakcina uspešna?
J.F: Vakcina je sto odsto uspešna u prevenciju dva tipa virusa, inace odgovornih za 70 odsto slucajeva raka grlica materice!
G: Kakav je osecaj kada znate da ste otkrili vakcinu koja ce godišnje spasiti smrti preko 250 hiljada žena u svetu?
J.F: Zapravo, radi se o uspehu celog tima. Zadovoljstvo mi je što sam mogao pomoci. Rak grlica materice, kada je rec o karcinomima, drugi je najcešci uzrok smrti žena u dobi od 15 do 45 godina, odmah iza raka dojke. Rak grlica materice uzroikovan je humanim papiloma virusom, kojim je zaraženo više od polovine seksualno aktivnih žena.
G: Kao tvorac vakcine, šta ocekujete od primene?
J.F: Nadam se da ce se vakcina primenjivati u celom svetu kao prevencija, tako da ne dode do razvoja bolesti, odnosno do raka grlica materice. U narednih 20-30 godin, ta vrsta raka bice sve reda, jer sada imamo vakcinu koja ce u narednih tri do pet godina sadržavati i nekoliko drugih tipova HPV-a što ce, verujem, dodatno ubrzati smanjenje ucestalosti oboljenja.
G: Za svoj rad ste proglašeni Australijancem godine, šta vam to priznanje znaci?
J.F: To je prepoznavanje visoke vrednosti nauke u društvu, i njenog doprinosa zajednici. Pocašcen sam što predstavljam to društvo. Drago mi je da imam mogucnost da promovišem nauku i posebno biomedicinska istraživanja.
G: Na otkricu je s vama radio i dr Jian Zhou koji, nažalost, nije docekao izlazak vakcine na tržište. Kako bi se on osecao danas?
J.F: Bio bi sigurno oduševljen da vidi korist koja je proizišla i iz njegovog istraživackog rada. Nažalost, on je iznenada preminuo. Bio je malo bolešljiv u Australiji, otišao je da poseti kolege u Kinu, odakle je stigla vest da je preminuo. Vrlo mi je žao što ovaj uspeh u istraživanju ne mogu podeliti s njim.
G: Istraživanje nije uvek ugodan posao, posebno kad se treba boriti za izdvajanje novca. Kakvu ste finansijsku potporu imali?
J. F: Naucna istraživanja su uvek borba, ima uspona i padova, ako istrajete i imate dobru ideju, uvek cete naci pravi put.
G: nakon ovog otkrica, na šta cete usmeriti svoj rad?
J.F: Trenutno se bavim radom na vakcini protiv hronicnih infekcija, ukljucujuci hepatitis C i virusni herpes.
(Deo intervjua preuzet iz zagrebackog "Globusa", oprema redakcija "Svedok")

Ko je Jan Frejzer?
Jan Frejzer (53) roden je u Glazgovu, u Škotskoj, 1953. godine. Potice iz ugledne porodice, otac mu je bio hemicar i lekar, majka naucnik. Ima dva mlada brata, jedan vodi biotehnološku kompaniju u Americi, a drugi je inženjer elektronike u Engleskoj.
Frejzer je studirao medicinu i patologiju na univerzitetu u Edinburgu, tamo je u lokalnoj bolnici radio cetiri godine, a 1981. je odlucio da ode u Australiju. Kao virolog i imunolog radio je u Valter i Elza institutu, a vodio je i Centar za imunologiju i istraživanja raka na Univerzitetu. Oženjen je, otac troje dece; Džimi je veterinar, a Andrej i Kalum studiraju pravo, odnosno medicinu na univerzitetu u Kvinslandu. Slobodno vreme, kojeg ima veoma malo i retko, koristi za planinarenje, skijanje, biciklizam, a voli klasicnu muziku, gitaru; ne voli komjuterske igre i automobile...

HPV - humani papiloma virus
HPV INFEKCIJA
* izaziva je prenosiva bolest koju izaziva humani papiloma virus (HPV)
* najmanje 80, a cak i do sto odsto devojaka u doba izmedu 18 i 25 godina dolazi pri polnom odnosu u kontakt sa ovim virusom, a 30 odsto razvije simptome infekcije
----------
* kod takozvanih tipova niskog rizika javljaju se genitalne bradavice koje su zarazne; kod visokoroizicnih tipova nema simptoma, osim abnormalnosti epitela grlica materice
* siptomi su kod muškaraca genitalne bradavice koje se javljaju na glavi penisa i prepuciju, a kod žena na malim usminama, te po celoj površni vagine

SIMPTOMI
I LECENJE
* lecenje je složeno; kondilomi se uklanjaju hirurrškim putem, skalpelom ili laserom, a druga je mogucnost premazivanje izraslina podofilinom

* istraživanja pokazuju da se cak 50 do 80 odsto blagih poremecaja u Papa testu uz pozitivan HPV nalaz vraca na normalu bez lecenja; ponekad se promene pogoršavaju, a kod HPV infekcije najvažnija je redovna kontrola
-------------
* preporucuje se zašticeni polni odnos, iako kondom ne pruža apsolutnu zaštitu

* snažan antioksdativni ucinak imaju i preparati aloe vere, a preporucljivo je prekinuti s pušenjem i alkoholom, te smanjiti stres
* daleko najuspešnija je primena vakcine koja ce se na tržištu EU prodavati pod nazivom "gardasil", a u ostalim srednjoevropskim zemljama i pod nazivom "silgard".

RIZIK OD RAKA MATERICE
* hronicna HPV infekcija povecava rizik nastanka raka materice za 65, a kod "high risk" tipova i za 130 puta.

Od infekcije HPV-om do raka grlica materice
materica
vrat materice
4 CIN 1 - minimalne promene celija koje još nisu zlocudne

1 Normalne celije vrata materice
5 CIN 2 - velike promene celija koje nisu zlocudne

2. Ulaz HPV-a u celije vrata materice
6. CIN3 - ograniceni rak na spoljnom sloju vrata materice

3 Inficirane celijes humanim papiloma virusom
7. Prošireni rak vrata materice s metastazama na drugim organima


SMRTNOST:

* rak materice he prema podacima WHO na drugom mestu uzroka smrti žena u svetu
* rak materice godišnje pogada 6.000 žena, dok ih 1500 od njega i umire
* dokazano je da 99,8 odsto karcinoma grlica materice uzrokuje HPV
* procenjuje se da se kod 1 odsto inficiranih žena tokom godina razvije rak grlica materice

PAPA TEST:
* Papa test je znacajno smanjio smrtnost žena od raka materice
* papa test ima nedostatke jer svaka peta žena ima predstadijum karcinoma materice, a dobije lažno negativan nalaz; stoga je odobrena primena prvog dijagnostickog HPV PCR testa koji ima osetljivost 96-97 odsto, dakle ima 5 puta manju grešku od papa testa

DIJAGNOZA
* ako je žena pozitivna na HPV visokog rizika, potrebno je uciniti kolposkopiju i u slucaju kolposkoskih vidljivih promena uzeti za biopsiju
* ako kod žena nije utvrden HPV visokog rizika, promena je dobrocudne naravi i dovoljni su kontrolni dijagnosticki testovi u višemesecnim razmacima

OTKRIVENA VEZA
Harald Zur Hausen prvi je ustanovio da humani papiloma virusi mogu prouzrokovati rak materice
POKROVITELJ
Institut kompanije Merck koja je osigurala novac za završetak istraživanja
SIGURNOST
Donald Kufe s Harvarda otkrio je da vakcina za HPV nema nikakve toksicne nuzpojave

Škola kolposkopije u Srbiji
Srbija je bila vodeca po smrtnosti od raka grlica materice u Evropi. Zahvaljujuci rezultatima obuke velikog broja ginekologa u školi kolposkopije (koja se odžava u raznim mestia u sklopu ginekoloških nedelja i edukacije) smrtnost od ove bolesti smanjena je za 12 odsto.
Najdramaticniji podaci bili su Branicevskom okrugu.
Inace, poseban znacaj kolposkopskog pregleda upravo je u tome što se njime ova bolest rano otkriva, kada je hirurškom intervencijom izleciva sto odsto!

GARDASIL U SRBIJI
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije donela je odluke da za devojke i žene od 9 do 26 godina odobri rekombinatnu vakcinu "gardasil".
"Gardasil", prema najavama, nije lek samo za sprecavanje raka grlica materice vec i genitalnih kondiloma.
Nazad na vrh Ići dole
https://bezcenzure.forumsr.net
Gost
Gost




Senzacionalno!!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Senzacionalno!!!   Senzacionalno!!! EmptySub 25 Nov 2006, 10:01

Već sam rekla kako mislim da je otkriće ovog cjepiva ravno uvođenju papanicolau testa u ginekologiju.
Time je za žene učinjeno više nego što su učinile sve autonomne ženske kuće i nevladine udruge u Hrvatskoj skupa i zajedno.
Cijepiti treba prepubertetske djevojčice (oko 12-13 g) prije prvih seksualnih kontakata jer je onda prevencija najbolja.
Nazad na vrh Ići dole
Lauda
Prijatelj foruma
Lauda


Broj poruka : 10774
Datum upisa : 03.11.2006

Senzacionalno!!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Senzacionalno!!!   Senzacionalno!!! EmptyPon 14 Maj 2007, 22:46

Senzacionalno!!! V56971p0

Vakcina protiv raka grlića materice deluje
Ponedeljak, 14. maj 2007.

Rezultati istraživanja, obavljenog na više hiljada mladih žena, potvrdili su gotovo stoprocentnu delotvornost prve vakcine protiv raka grlića materice "gardasil", čiji je proizvodjač američka farmaceutska kompanija "Merk" (Merck).

Istraživanje, čiji su rezultati objavljeni u najnovijem broju američkog medicinskog časopisa NEJM (New England Journal of Medicine), obavljeno je na 12.000 mladih žena starosti od 15 do 26 godina. ispitanice nisu bile zaražene papilomavirusom, uzročnikom većine oblika raka materice, a polovina od njih bila je vakcinisana pravom vakcinom, dok je drugoj polovini dat placebo.

Rezultati istraživanja pokazali su da je "gardasil" delotvoran skoro 100 odsto protiv papilomavirusa tipa 16 i 18 koji su uzročnici 70 odsto slučajeva raka materice, ali da je efikasan i protiv ostala dva tipa, 6 i 11, koji su uzročnici 90 odsto slučajeva bradavica na genitalnim organima. Sekundarni efekti bili su veoma retki.

Efikasnost "gardasila", vakcine koja omogućava razvoj imuniteta protiv četiri pomenute vrste papilomavirusa, ipak je ograničena zbog činjenice da svi oblici raka materice nisu izazvani papilomavirusom i da vakcinacija mora da se obavi rano, od devete do 26. godine života.

"Gardasil" bi, medjutim, prema mišljenju naučnika, mogao da spreči i neke oblike raka grla, kao što je rak orofarinksa (srednji deo ždrela), kojima su izložene osobe čija se usna duplja zarazi papilomavirusom.

Rak grlića materice prouzrokuje godišnje 240.000 smrtnih slučajeva u svetu tako da po tom kriterijumu zauzima drugo mesto medju svim vrstama raka medju ženama. Godišnje se u svetu dijagnostikuje i oko 500.000 novih slučajeva raka grlića materice.

(MONDO
Nazad na vrh Ići dole
https://bezcenzure.forumsr.net
Sponsored content





Senzacionalno!!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Senzacionalno!!!   Senzacionalno!!! Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Senzacionalno!!!
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Bez cenzure :: ...OPŠTI FORUM... :: Ljubav i sex-
Skoči na: