Evropska unija sve spremnija da odustane od Ratka Mladića
Pregovori dok si rek'o "hapšenje"
Mitić: NATO i EU žele da pomognu Srbiji, a da ne izgube kredibilitet
Kompromis: Tumačiti punu saradnju ne kao hapšenje, već kao čvršći dokaz
LJajić: Najviši zvaničnici u Srbiji moraće da daju izričitu izjavu da Mladić treba da bude uhapšen, uz naglašavanje reči "uhapšen"
BEOGRAD - Evropska unija je na pragu da pogazi dva svoja principa i to u našu korist! Suprotno prethodnim stavovima, iz Brisela je u protekla dva dana najavljena "snažnija politička predanost i angažovanje EU zbog vidno osetljivih političkih prilika u Srbiji" i izražena želja da se što pre nastave pregovori o stabilizaciji i pridruživanju. U tom cilju, ali i iz straha od moguće izborne pobede radikala, EU nastoji da preformuliše "haški zahtev", što je juče precizirao i sam predsednik Nacionalnog saveta za saradnju s Haškim tribunalom Rasim LJajić. Politički analitičari ocenjuju da se u istom paketu podrške može očekivati prijem u Partnerstvo za mir na samitu u Rigi 28. i 29. novembra.
- Zvaničnici s kojima sam razgovarao najavili su mogućnost da se odmah posle izbora nastave pregovori sa EU o stabilizaciji i pridruživanju i počne proces prijema u Partnerstvo za mir, a da za to neće biti uslov izručenje Mladića. Umesto toga, najviši zvaničnici u Srbiji moraće da daju izričitu izjavu da Mladić treba da bude uhapšen, uz naglašavanje reči "uhapšen" i da predstave napredak u sprovođenju Akcionog plana da se to učini-rekao je LJajić.
On je ocenio da je unutar EU preovladalo mišljenje da je stalni pritisak kontraproduktivan, sa čime se analitičari slažu samo delimično, ističući da još uvek postoje čvrste i uticajne struje koje insistiraju na tome da Mladić ostane uslov.
- Sigurno je da u ovom trenutku saveti ministara Unije razgovaraju kako da pomire te dve struje, a da NATO i EU ne izgube jednu vrstu kredibiliteta. Sigurno je da obe imaju jaku želju da pomognu Srbiji, pa je sada samo pitanje kako će se tumačiti puna saradnja s Hagom. Kompromis bi bio da uslov bude preinačen u čvršći dokaz o saradnji- istakao je Aleksandar Mitić, politički analitičar instituta za odnose Srbije i EU "4S" u Briselu i dodao da je generalni sekretar NATO-a Jap de Hop Shefer, juče to nazvao "pravim signalima iz Srbije" koji idu u pravcu da se glasnije kaže da Mladić treba da bude uhapšen.
Mitić je rekao da bi odluka o nastavku pregovora mogla da bude doneta na jednom od tri samita šefova država , odnosno šefova diplomatije zemalja EU, koliko će ih biti pre izbora u Srbiji, a možda i neposredno posle 21. januara. U međuvremenu, mogao bi da preseče i evropski komesar za proširenje Oli Ren i da samo konstatuje da je Srbija ostvarila punu saradnju s Hagom, ma šta to u tom trenutku podrazumevalo.
Mogućnost nastavka pregovora posle "konstituisanja vlade koja neće praviti nikakav kompromis sa pojedincima", juče su najavili i u SPO, stranci šefa diplomatije, koji je pre dva dana u Briselu zatražio novi prilaz EU Srbiji, kako bi se kroz nastavak pregovora ojačale domaće evropske snage.