Nokia E65 - najlepši biznis telefon
Odstupajući od dosadašnje prakse za seriju E, Nokia je uspešno spakovala moćan biznis telefon u malo i veoma dopadljivo kućište.
Kada je reč o zahtevnim poslovnim korisnicima, Nokia ima zavidnu ponudu u obliku moćne serije E. U kompaniji su, pak, prevladala mišljenja da treba promeniti rigidan stav prema dizajnu takvih telefona. Na ovogodišnjem 3GSM kongresu predstavljen je E65, kojeg slobodno možemo svrstati čak u klasu fashion aparata. Za razliku od prethodnika, redom kabastih i prilagođenih "jačoj“ muškoj ruci, E65 dolazi u veoma atraktivnom i kompaktnom kliznom kućištu (105 x 49 x 15,5 mm, 115 g), jednom od najtanjih u celokupnoj ponudi finskog proizvodjača.
Za energične korisnike
Njegov tržišni potencijal je time značajno uvećan u odnosu na prethodnike. Nokia čak nije propustila priliku da ugradi, ipak prosečnu, dvomegapikselnu kameru, sadržaj koji nemaju modeli E60 i E61. Dakle, novi aparat je namenjen energičnijim zahtevnim korisnicima svih starosnih dobi, pa i damama, s obzirom da je pored elegantne sivo-crne u ponudi i jarko crvena varijanta. Da ne bude zabune, ono što se (dobro) plaća njegovom kupovinom ipak su performanse: 3G podrška, Series 60 v3 platforma, odlične QuickOffice aplikacije, zatim Wireless LAN adapter (samim tim i VoIP funkcionalnost) itd.
Osim što je vrlo dopadljiv, dizajn je i relativno originalan za Nokiju - E65 se jasno distancira od svih kliznih prethodnika. Modni duh dokazuje se i činjenicom da se uz telefon isporučuje prelepa somotska vrećica za nošenje. Interesantan je i zadnji panel kućišta. Izradjen je od gumirane plastike sa teksturom prijatnom na dodir, koja će sprečiti da vam aparat isklizne iz ruke. Ostatak kućišta načinjen je od čvrste plastike, čini se otpornom na ogrebotine, a klizni mehanizam potpomognut jakim oprugama odaje utisak dugotrajnosti. Poklopac za bateriju je stabilan, a po običaju za male telefone, ispod njega je smešten slot za microSD kartice (hot-swap je naravno podržan). Možemo dakle da zaključimo da je E65, uprkos drastično manjim gabaritima i kliznoj konstrukciji kućišta, u solidnoj meri zadržao visok kvalitet izrade karakterističan za seriju E.
Tasteri za pozive
Veliki ekran, koji prikazuje 16 miliona boja u QVGA rezoluciji, zaslužuje svaku pohvalu za oštrinu i zasićenost prikaza i obezbedjuje komfor u radu sa svim funkcijama. Zahvaljujući antireflektivnoj presvlaci, vrlo dobro se ponaša i kada je direktno izložen sunčevom svetlu. Alfanumerički tasteri su krupni i precizni, a navigacioni deo tastature je posebno zanimljiv. Naime, pored standardnih komandi, primetićete četiri nova tastera rasporedjena oko centralnog dugmeta. Namenjeni su brzoj manipulaciji bitnim funkcijama tokom poziva. Tako preko jednog brzo možete pokrenuti konferencijski poziv, ili čak spojiti aktivni i poziv „na čekanju” u konferencijsku vezu, dok vas drugi trenutno odvodi u imenik tokom poziva, što može da bude veoma korisno. Preko trećeg je za tren oka moguće ugasiti mikrofon u slučaju da smatrate da sagovornik ne bi trebalo da čuje šta se trenutno dešava u vašoj okolini, a četvrti se zove My Own, što jasno govori da ga je moguće programirati po želji. Jednostavno i korisno!
Timska podrška
„Ispod haube” se nalazi standardna Series 60 v3 platforma, o kojoj verujemo već znate sve. Interfejs je lepo grafički zaokružen, fleksibilan, relativno brz i intuitivan, a krije mnoštvo manje ili više korisnih aplikacija. Pre svega mislimo na sjajni QuickOffice paket, „džepni” pandan Microsoft Office-u, zatim program za otvaranje ZIP arhiva, Adobe PDF Viewer, Flash Player, odličan Web browser itd. Tu je i Nokia Search, zbilja koristan alat za pretraživanje memorije telefona, imenika, e-mailova, poruka… Ne zaboravimo ni Real Player odnosno solidan audio plejer, ali preko pratećih mono slušalica ne očekujte nikakav ugodjaj tokom slušanja MP3 muzike. Uz to, poput prethodnika iz serija E i N, E65 ne podržava Bluetooth A2DP protokol, pa se uz njega ne mogu koristiti sve popularnije (barem na Zapadu) bežične stereo slušalice.
Novost kod ovog modela je aplikacija Team Suite. Slično pominjanim novim tasterima koji skraćuju pristup važnim opcijama tokom poziva, ovaj program olakšava aktiviranje nekih funkcija kojima raspolažu praktično svi Series 60 telefoni, ali za koje bi inače potrošili mnogo više vremena. Primera radi, možete napraviti komandu za brzo slanje poruke odredjenom timu (grupi kontakata) ili brzo započinjanje konferencijske veze sa timom. Interesantna aplikacija sa kojom se vredi poigrati, i sigurno će je Nokia isporučivati sa naslednicima iz serija N i E.
Bitna setovanja, uključujući i ona za Wireless LAN konekciju, nameštaju se brzo i jednostavno, koliko je to uopšte bilo moguće. To doduše ne važi baš uvek za VoIP aplikaciju – ona jeste zasnovana na SIP protokolu i teoretski podržava brojne VoIP servise, ali se mnogi korisnici žale na isuviše komplikovana podešavanja, pri čemu program ponekad jednostavno ne radi ili radi sa dosta problema. Ruku na srce, VoIP tehnologija, iako je budućnost komunikacije, na mobilnim telefonima nije standardizovana i daleko je od šire primene (malo telefona uopšte poseduje Wireless adaptere), mada nas u tom pogledu sigurno čekaju bolji dani. Takodje, ovdašnji korisnici zbog ništavne rasprostranjenosti javnih Wireless hot-spotova i nisu previše zainteresovani za ovakvu funkcionalnost.
Kamera od 2 Mpix ne razlikuje se od onih kod većine Series 60 modela. Kvalitet fotografija je prosečan, šum i zamućenja su primetni, a ističu se samo snimci napravljeni u idealnim svetlosnim uslovima. Video se snima u 3GP formatu, a i ovde se može reći da je kvalitet prosečan. Utisak je da na tržištu, naročito u ovoj cenovnoj klasi, postoje mnogo bolje dvomegapikselne kamere, ali je i ova sasvim dovoljno dobra za primarnu ciljnu grupu. Pre iznošenja konačnih impresija, pomenućemo i snažnu bateriju (model BP-5F), koja pri uobičajenom korišćenju zahtevnih funkcija obezbedjuje 2-3 dana autonomije. Naravno, intenzivno korišćenje Wi-Fi adaptera bateriju može onesposobiti i za nekoliko sati.
Odličan, ali skup!
Konačni utisci o ovom telefonu veoma su pozitivni. Po mogućnostima se ne razlikuje od ostalih modela iz serije E, a to može biti samo veliki plus. Sa druge strane, atraktivno i kompaktno klizno kućište je osveženje za biznis klasu, koje će neke korisnike možda odbiti, ali mnoge sigurno i privući. Najbolje je reći da je Nokia na ovaj način kompletirala svoju biznis ponudu sa Wireless adapterom – ko smatra da su E60 i E61 preglomazni i previše ozbiljni, sigurno će pogledati u pravcu E65, i obrnuto. Medjutim, po trenutnoj ceni od oko 400 evra ne možemo mu predvideti impresivnu prodaju na našem tržištu, jer je u ponudi mnogo jeftinijih Series 60 modela sa jedne i povoljnih fashion aparata sa druge strane. Kod nas je malo korisnika koji uopšte imaju potrebu za ovako moćnom spravicom, a kamoli onih koji uz to još imaju fashion aspiracije. Ruku na srce, sigurno će biti i onih koji će E65 smatrati pravim statusnim simbolom…
Nokia E65
Gabariti: 105 x 49 x 15,5 mm, 115 grama
Ekran: TFT (31 x 42 mm), 16 miliona boja, 240 x 320 pix
Povezivost: Quad Band GSM, UMTS 2100, Wi-Fi, GPRS class 32, EDGE class 32, Bluetooth 1.2, IC port, VoIP, USB 2.0 (mass storage)
Funkcije: MMS, JAVA MIDP 2.0, e-mail (POP3/SMTP), Instant Messaging, WAP 2.0/HTML, HTML, konferencijski pozivi, QuickOffice aplikacije, Team Suite aplikacija, glasovne komande
Multimedija: True Tones polifone melodije (MP3, AAC), video/audio streaming, MP3/AAC plejer, Real Player, spikerfon
Kamera: CMOS 2 megapiksela, 3GP video snimanje (320 x 240 pix)
Memorija: 50 MB interna, slot za microSD kartice, imenik do 1.000 kontakata
Baterija: Li-Ion 1.000 mAh (BP-5F), 265h stand-by, 6h razgovor
(COM&GSM/MONDO)