Renault Clio RS
Na konferenciji za štampu u maju prošle godine, generalni direktor grupacije Rent/Nisan, Karlos Gosn, izrazio je nezadovoljstvo aktuelnom gamom vozila Reno. Konstatovao je, izmedju ostalog, da titula Svetskog šampiona u F1 ne služi ničemu, ukoliko se kupcima ne može ponuditi nijedan model visokih performansi, ”začinjen” najsavremenijom tehnologijom.
I dok na pisti francuski konstruktor dominira, a Ferrari, BMW, Mercedes i ostali su iza njega, na putu je situacija sasvim drugačija. Ništa novo, reći će dobri poznavaoci zbivanja u automobilskom svetu, Renault je zatečen u ”raskoraku”, odnosno nekoliko modela u različitim kategorijama (Twingo, Kangoo, Laguna i Vel Satis) su ”ostareli”, a sa zamenom se kasni. No, datumi njihovog pojavljivanja su fiksirani i već ove godine se očekuju prvi rezultati, pa sve do 2009, do kada bi svetlost dana trebalo da ugleda ukupno 26 novih modela!
U međuvremenu, a sve u iščekivanju potencijalnog kupea visoke klase, ili reaktiviranja Alpine, obraz bi trebalo da spasi Clio RS, koji prvi put u kategoriji preuzima brojna tehnička rešenja iz F1. Osim toga, on ima za zadatak da nastavi sagu o malim sportskim automobilima, započetu sa R5 Alpine, Supercinq GT Turbo, Clio Williams, Clio V6, Clio II 2,0 i 2,0 16 V, jer uprkos sve strožijim merama u saobraćaju i porastu cene nafte, tržište pokazuje sve veće interesovanje za ovakvu vrstu vozila (prodaja veća za 42% u poslednje tri godine). Trenutno, lider u segmentu je Mini Cooper S (1,6 od 170 i 210 KS), dok je odmah iza njega sada bivši Clio RS.
Pojavivši se 1999. godine, Renault Clio RS je prodat u značajnih 37.545 primeraka, posebno u Velikoj Britaniji, Francuskoj i Švajcarskoj. Uspeh koji novi Clio Sport planira naveliko da nadmaši, ciljajući znatno širu publiku. Naime, dosledni kupci ”malih navijenih” uglavnom su mladji muškarci (77%, od kojih 47% ima manje od 35 godina), dobri poznavaoci i ljubitelji automobilskog sporta. Međutim, sada se žele privući i ”slobodni strelci”, tj. klijenti koji imaju veliku kupovnu moć i mogu sebi da priušte bilo koji automobil koji im se dopadne.
Fluidna i agresivna forma
Zahvaljujući veoma uspešnom dizajnu, koga ujedno odlikuju fluidne i agresivne forme, a koji je uveliko nametnut aerodinamičkim zahtevima, misija izgleda sasvim ostvariva.
Clio III RS, realno nema puno zajedničkih tačaka sa serijskom verzijom. Osnovna forma je, naravno, identična, ali modifikovani branik sa velikim otvorom za vazduh i integrisanim svetlima za maglu, prošireni blatobrani, ispupčeni pragovi, niskoprofilni pneumatici i masivan zadnji deo sa difuzorom vazduha, daju mu posve specifičan izgled.
Da bi proverili kakav utisak ostavlja na okolinu, zaustavljamo se ispred par pripadnica lepšeg pola, uz malo indiskretnog turiranja motora ”rhuuum, rhuuum!” I... Nikakva posebna reakcija. Clio je za njih samo Clio, što nije slučaj sa grupom besposlenih mladića, poreklom sa severa afričkog kontinenta. Ali, ”Vau, regarde nouvelle Clio RS” (Hej, pogledajte novi RS)! OK, od takvih poznavaoca i strahujem, bolje je brzo se udaljiti...
Dakle, ovaj Clio je priča za sebe, koja počinje u specijalizovanom odeljenju Renault Sport u fabrici Dieppe (Normandija). Kao i kod prethodnog RS, za osnovu je uzet atmosferski blok 2,0 kome je snaga sa 182, podignuta na okruglo 200 KS, pri 7250 o/min! Odlično iskorišćenje od 100 konjskih snaga po litri zapremine. Više su izvukli samo Honda (120 KS/l u motoru modela S2000), BMW (105,6 KS/l u motoru 3,2 litre od 343 KS) i Ferrari (113,7 KS/l u V8 motoru modela F430). Čitave dve i po godine radili su inženjeri na razvoju i industrijalizaciji ovoga agregata, da bi se dobilo 18 KS više. Kako sami kažu, zahvaljujući boljem snabdevanju motora vazduhom, podignutoj kompresiji (11,5:1) i modifikovanoj izduvnoj grani, tipa ”3Y”.
Nažalost, 150 kg više, kao i odsustvo turbo kompresora, donekle su ugušili temperament motora, koji je previše linearnog karaktera. Dopunski kilogrami vezani su za novu karoseriju i veću pasivnu sigurnost, a kompresor je izostavljen iz dva razloga. Kao prvo, da bi se izbegao ”kanibalizam” u odnosu na Megane RS (ovaj ga, dakle, poseduje), a potom i zbog učešća Clia u raznim brzinskim takmičenjima, gde se atmosferski motor podrazumeva.
No, nema razloga za paniku, karakteristike su tu, izostaje samo utisak ”šutni me u...”. Ispod sedam sekundi do 100 km/h i kilometar iz mesta za samo 27,5 sekundi, podaci su za poštovanje.
Svoj doprinos daje odlični šestostepeni menjač, sa prenosima stisnutim kao sardine u konzervi. Tako kratki prenosni odnosi i 180 Nm obrtnog momenta, počevši od 2000 obrtaja (maksimalni iznosi 210 Nm pri 5500 o/min), omogućavaju impresivnu elastičnost i međuubrzanja kao kod savremenih turbo-dizel motora.
Odlične performanse i efikasnost
Verovali ili ne, RS se može voziti u šestom stepenu prenosa, pri brzini od samo 60 km/h! Često smo ga tako i vozili, kako bismo izbegli urlanje motora u visokom režimu, a da prilikom ubrzavanja nismo morali ”sići” u niži stepen. Odlično u svakodnevnoj upotrebi, ali je za uzvrat na autoputu režim rada motora previsok, a maksimalna brzina iznosi ”samo” 215 km/h.
Zvuk koji ispušta svakako prija ušima, no na duže staze zamara.
Iako novi Clio RS stavlja akcenat na performanse i efikasnost, udobnost i lakoća upravljanja nisu dovedeni u pitanje. Mekoća svih komandi je za primer, a pozicija za upravljačem je ubedljivo bolja nego kod bivšeg Clia RS. Izuzetno korpulentni vozači poželeli bi možda još malo spustiti sedište sa donekle kratkim sedalnim delom, dok su svi ostali prosto uglavljeni u njima.
Sa jakim bočnim osloncima i dovoljno sundjera, zaista su nam se dopala, a za perfekcioniste Renault je predvideo još kvalitetnija (čitaj tvrdja) Recaro sedišta, nažalost, uz doplatu. RS se razlikuje od ostalih modela Clio i velikim aluminijumskim pedalama, savršenim kožnim upravljačem, na čijem je vrhu ušiven crveni reper, i specifičnom grafikom instrument table. Ukoliko se predje 7000 o/min, na njoj će se upaliti zelena lampica, koja vam signalizira da treba ići u viši stepen.
Šteta je, ipak, što se enterijer još više ne distancira upotrebom rafiniranih materijala, kao što su, recimo, aluminijum ili karbon. To ne znači da je komandna tabla nekvalitetna, naprotiv, upotrebljena plastika je mekana na dodir, ali dizajn je neizmenjen. Po svemu ostalom Clio je naš stari znanac.
Unutrašnji prostor je medju najboljim u kategoriji, dakle sasvim dovoljan za četiri odrasle osobe. Sportista ili ne, praktični aspekt nije zapostavljen, sve neophodne sitnice lako je odložiti u široke police u vratima i veliki pregradak ispred suvozača. Posebno nam se dopao prtljažnik, zapremine 288 litara (po nekim nezavisnim merenjima čak 320 litara), koji je uz to pristupačan i pravilnog oblika.
Jedino nije poželjno probušiti gumu, jer ovaj sportista ne poseduje rezervni točak, tako da su dve flašice sa penom dovoljne samo za manja oštećenja. Prethodni Clio RS imao je rezervni točak istih dimenzija.
I porodični auto i trkačka "zver"
Izuzmemo li ovaj detalj, Renault zaista nije škrtario kada je odlučivao o serijskoj opremi. Pored gorenavedenog, RS poseduje još automatski klima uređaj, regulator i limiter brzine, automatsko uključivanje svetla i brisača, kontrolu pritiska u gumama, radio CD sa komandama pored upravljača, podizače prozora i spoljne retrovizore sa električnom komandom (ujedno se i preklapaju), putni računar... Naš je imao i izuzetno praktičnu karticu ”main libre” (slobodne ruke), za koju treba doplatiti 400 evra, metalik boju (360 evra) i ksenonske farove (650 evra).
Od sigurnosnih sistema treba navesti ABS i ESP, a ukoliko dođe do najgoreg, osam vazdušnih jastuka i kruta šasija (osvojio je maksimalnih pet zvezdica u kraš testovima) trebalo bi da zaštite putnike od ozbiljnijih povreda. Ukoliko smo još i izrazili male rezerve u pogledu karakteristika, to apsolutno nije slučaj sa ponašanjem na putu. Toliko efikasnosti u jednom serijskom automobilu zaista iznenađuje, Clio RS je praktično nemoguće destabilisati. Bez obzira koliko ga maltretirali, sa ili bez sistema ESP, u uzastopnim krivinama i sa punim gasom, uvek je poslušno ispunjavao želje ”pilota”.
Zasluga pripada, izmedju ostalog, prednjem sistemu oslanjanja točkova, preuzetom od Megana RS, koje je odvojeno od upravljačkog mehanizma, kao i znatno širem razmaku točkova (čitavih 5 cm više u poređenju sa serijskom verzijom) i kapacitetnim pneumaticima Continental Conti Sport Contact 3, dimenzija 215/45 R17. Jednostavno, prednji točkovi slede zadatu putanju, a zadnji se zadovoljavaju da ih prate, bez ikakvog odstupanja. Impresivno i efikasno... Pri većim brzinama do izražaja dolaze gorespomenuta aerodinamička rešenja, preuzeta iz F1. Clio RS odlikuju specifične ”škrge” smeštene na širokim prednjim prorezima od točkova, koje imaju zadatak da što pre odvedu topao vazduh iz motorskog prostora, te ujedno neutrališu turbulenciju izazvanu ovim proširenjem.
Drugi značajan detalj je tzv. difuzor vazduha, koji daje originalnost zadnjem delu i u kombinaciji sa ravnim ”stomakom”, odnosno podom vozila, smanjuje vrtloženja i ujedno povećava pritisak na zadnji deo (70 kg pri maksimalnih 215 km/h). Samim tim, izbegnuta je upotreba spojlera, koji kvari opštu aerodinamiku.
Kako bi se na kraju ova kotrljajuća ”bomba” sigurno zaustavila, Renault Sport je povećao diskove, na kojima su Brembo čeljusti sa četiri kočiona klipa. Nakon početne nestabilnosti zbog nedovoljne zagrejanosti, kočnice su pokazale primernu efikasnost i izdržljivost. Unikatan u svom segmentu, a sve u očekivanju Peugeota 207 RC 1,6/175 KS, Renault Clio RS uspešno spaja praktičnost malog gradskog automobila sa vrhunskim perfomansama. Rekli bismo dva automobila u jednom, koji se adaptira željama i potrebama vozača. Za svakodnevne potrebe, odvesti decu u školu i otići na posao, dovoljno je udoban i prostran, a kad tatu zahvati talas nostalgije za momačkim danima, za tren oka se transformiše u rasnu trkačku mašinu. Tako posmatrano, cena od 23.000 evra nije uopšte preterana, samo pažnja! Policija, u bilo kojoj zemlji, podozrivo gleda na ovakva vozila, te je dolepotpisani bez realnog razloga ostao ”kraći” za 135 evra i oduzeta četiri poena. ”To je nepravda” - rekao bi, nekada davno, sićušni Kalimero!
(Vrele gume/MONDO)