Novim Evropljanima dojadilo da rade za male pare
Velikim fabrikama automobila u srednjoj Evropi polako se topi jedna od velikih prednosti - jeftina radna snaga, jer Poljaci, Česi i Slovaci ne žele da rade za plate osetno manje od onih koje primaju njihove zapadne kolege. Radnici najvećeg češkog proizvođača automobila „Škode” iz Mlade Boleslave, nezadovoljni obećanim povišicama od devet odsto, održavaju od srede štrajkačke mitinge; krajem marta štrajk u pogonima „Fijata” u Poljskoj urodio je plodom i povišicama od 60 evra mesečno, ali sindikati su i dalje nezadovoljni. Posle vaskršnjih praznika spremaju se da štrajkuju i poljski radnici „Opela” u mestu Glivice. Sindikati u „Škodi”, gde se plate kreću oko 790 evra, zahtevaju od poslodavca povišice od 17%, jer upozoravaju da su u okviru koncerna „Folksvagen” njihovi poslovni rezultati odlični, a da je konkurentska fabrika „Tojote” i „Pežoa” u Kolinu kraj Praga plate podigla na oko 820 evra. U poljskim pogonima „Fijata” nisu zadovoljni jer je najniža plata njihovih radnika 352 evra, a zbog takođe malih početnih plata od 430 evra, posao u bliskom susedstvu, s češke strane granične reke Morave, sve češće traže i Slovaci.
Velike fabrike automobila gusto koncentrisane u Češkoj, Slovačkoj i Poljskoj, tako da region već nazivaju „srednjoevropski Detroit”, upustile su se u pravi mali rat preotimanja radnika od konkurencije, ali stručnjaci procenjuju da će sve neminovno morati da povećaju plate. Korejski investitori dosetili su se kako da izađu na kraj s problemom što novi Evropljani više nisu spremni da rade za male plate i u Vroclavu, gde su otvorili ili grade nekoliko fabrika, traže dozvolu da zaposle Kineze.
Korejski koncern "LG Filips LCD" u svoju fabriku LCD ekrana kraj Vroclava uložio je 429 miliona evra, ali nije u stanju da nađe Poljake spremne da rade za platu od 370 evra.
Vojvoda Donje Sležije Kšištof Gželčik zabrinut je što strani investitori vrše sve veći pritisak da se radna snaga „uveze” iz Kine.
„Zahtevaću da krupni investitori izvrše sve obaveze koje su preuzeli prilikom potpisivanja ugovora. Trebalo je da osiguraju razvoj regiona i daju ljudima posao. Zato su od države dobili olakšice i privilegije”, kazao je Gželčik dnevniku „Žečpospolita”.
I predstavnici poljskog udruženja poslodavaca Leviatan upozoravaju da će u trenutku kada povećaju zarade naći i među Poljacima dovoljno spremnih da rade. (RTS)